Koronawirus w Poznaniu: Wielkopolskie Stowarzyszenie Lokatorów apeluje o wstrzymanie eksmisji i zamrożenie czynszów

Czytaj dalej
Fot. Pawel Miecznik
BLD

Koronawirus w Poznaniu: Wielkopolskie Stowarzyszenie Lokatorów apeluje o wstrzymanie eksmisji i zamrożenie czynszów

BLD

Wielkopolskie Stowarzyszenie Lokatorów apeluje o natychmiastowe podjęcie kroków, które mają w czasie pandemii koronawirusa i po jej zakończeniu zabezpieczyć mieszkańców. Chodzi między innymi o wstrzymanie eksmisji i zamrożenie czynszów.

- Wielu mieszkańców naszego miasta to osoby w podeszłym wieku, więc należą do grupy objętej największym zagrożeniem w związku z epidemią koronawirusa. Obecnie są narażeni nie tylko na zakażenie, ale także na bezwzględne wykorzystywanie ich położenia przez właścicieli nieruchomości, w których zamieszkują. Pojawiają się sygnały o próbach i zamiarach odcinania mediów, w tym gazu stanowiącego dla wielu rodzin podstawę systemu ogrzewania - tłumaczą działacze z Wielkopolskiego Stowarzyszenia Lokatorów.

Dlatego WSL postuluje podjęcie natychmiastowych kroków, które - w obliczu zagrożenia koronawirusem - zagwarantują bezpieczeństwa mieszkańcom. Chodzi o wstrzymanie eksmisji i licytacji zamieszkałych nieruchomości, bezwzględny zakaz odcinania prądu, gazu i wody lokatorom (przez właścicieli i administrację budynków), wstrzymanie uciążliwych dla lokatorów remontów jeżeli nie podjęto ich w związku z zagrożeniem technicznym budynku.

Czytaj też: Pracownicy Volkswagena, Amazona, Solarisa obawiają się zakażenia koronawirusem. Będzie decyzja o zamknięciu zakładów? Kiedy?

Działacze lokatorscy chcą również zamrożenia czynszów oraz wsparcia zakładów opiekuńczych i ośrodków dla osób bezdomnych w
kwestii dostępu do środków medycznych, higieny i żywności, a także bezdomnych, którzy przebywają poza ośrodkami.

- Oczekujemy także zintensyfikowania systemowych form wsparcia dla osób bezdomnych i najuboższych, zwłaszcza, że wiele instytucji zawiesiło swoją działalność lub ją znacząco ograniczyło. Potrzeby osób bezdomnych nie mogą być

marginalizowane. Pozostawianie ich bez opieki również może sprzyjać rozprzestrzenianiu się epidemii koronawirusa - kontynuują działacze WSL.

Według nich, szczególna ochrona lokatorów i osób bezdomnych, powinna obowiązywać także po epidemii. Wszystko na to wskazuje, że koronawirus wywoła znaczące perturbacje ekonomiczne, które będą skutkować negatywnie dla mieszkańców, w tym przede wszystkim osób o niższych dochodach. Uważamy, że potrzebne będą większe środki m.in. na dodatki mieszkaniowe, oraz być może szereg innych zmian i nowych form pomocy - apelują.

BLD

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gloswielkopolski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.