Koronawirus w Polsce: Czy Wielkopolska Stacja Pogotowia Ratunkowego jest odpowiednio przygotowana na transport pacjentów z koronawirusem?

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Szkocki
Justyna Dopierała

Koronawirus w Polsce: Czy Wielkopolska Stacja Pogotowia Ratunkowego jest odpowiednio przygotowana na transport pacjentów z koronawirusem?

Justyna Dopierała

O przygotowaniu do transportu osób zarażonych koronawirusem lub osób z podejrzeniem choroby w Wielkopolsce mówi Robert Judek z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego.

Czy Wielkopolska Stacja Pogotowia jest przygotowana na transport dla pacjentów z koronawirusem?
Nie mamy powodów do obaw, jeżeli chodzi o transport osób z koronawirusem lub podejrzeniem koronawirusa. Każdego dnia mierzymy się z wieloma chorobami, zakaźnymi także. Każdego roku mamy do czynienia choćby z grypą, której powikłania wielokrotnie doprowadzają do śmierci pacjenta. Nie widzimy powodów do niepokoju, a także do zbędnego straszenia ludzi.

Czytaj także: Koronawirus w Krotoszynie? Kobieta z podejrzeniem koronawirusa nagrała film, w którym skarży się, że szpitale nie chciały jej przyjąć

Czy jest konieczność wykorzystywania specjalnego sprzętu do transportu?
Zgodnie z aktualnym algorytmem postępowania, w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, do transportu możemy wykorzystywać karetki, które są w użyciu na co dzień. Oczywiście po zrealizowaniu zadania konieczna jest dezynfekcja ambulansu środkami przeciwwirusowymi. Nie ma konieczności używania specjalnych samochodów czy np. noszy – indywidualnego zestawu izolującego.

Czy ratownicy medyczni są specjalnie przygotowywani do takiego transportu?
Jesteśmy jak najbardziej przygotowani na takie sytuacje, a także wyposażeni w odpowiednie środki ochrony osobistej, okulary, kombinezony i maski ochronne dla ratowników medycznych, którzy braliby udział w takim transporcie. Jeżeli stan pacjenta, jego wydolność oddechowa pozwalałaby na to, to oczywiście również zabezpieczony byłby on maską ochronną.

Zobacz też: Koronawirus nie taki straszny, jak go malują? Śmiertelność jest wyższa w zachorowaniach na wściekliznę, ebolę i ospę wietrzną

W jakiej sytuacji transport medyczny może być wysłany po pacjenta?
Należy rozgraniczyć transport medyczny od systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne. W przypadku ambulansów systemowych, co do zasady są one dysponowane do stanów nagłego zagrożenia zdrowotnego. Sam fakt podejrzenia bez objawów chorobowych zgodnie z algorytmem nie jest podstawą do zadysponowania takiego zespołu ratownictwa.

Wskazania do realizacji transportu z zachowaniem zasad określonych w algorytmach postępowania z pacjentem w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 występują, gdy jest to osoba z objawami ostrej infekcji dróg oddechowych

(gorączka oraz jednym z objawów: kaszel, duszność, nadmierna potliwość, ból mięśni, zmęczenie). Pacjent taki musiał mieć także bliski kontakt z osobą, u której stwierdzono zakażenie lub prawdopodobne zakażenie koronawirusem. Ewentualnie przebywać w placówce, w której leczono zakażonych bądź odwiedzać region, gdzie utrzymuje się transmisja koronawirusa.

Interesujesz się zdrowiem? Tu znajdziesz najważniejsze informacje:
Interesujesz się zdrowiem? Tu znajdziesz najważniejsze informacje

Justyna Dopierała

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gloswielkopolski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.