Kórnik inwestuje przede wszystkim w oświatę

Czytaj dalej
Fot. Waldemar Wylegalski
Karolina Koziolek

Kórnik inwestuje przede wszystkim w oświatę

Karolina Koziolek

Gmina Kórnik najwięcej wyda na oświatę. Będzie rozbudowywać kompleks szkolny w Kamionkach. Szykuje się także budowa promenady.

Gmina Kórnik w minioną środę uchwaliła budżet na najbliższy rok. Najwięcej pieniędzy zostanie przeznaczone na oświatę. Planowana jest też rozbudowa promenady wokół Jeziora Kórnickiego.

Kórnik w 2017 roku ma do wydania 152,7 miliona złotych. W tym 18 mln zł na program 500+.

- Z tego 38,7 mln zł wydamy na inwestycje. Będzie ich w przyszłym roku aż 107

- mówi Przemysław Pacholski, wiceburmistrz Kórnika.

Inwestycja, z której skorzystają zapewne nie tylko mieszkańcy gminy Kórnik, to promenada wokół Jeziora Kórnickiego. W przyszłym roku gmina chce zamknąć etap projektowy, który obejmie odcinek od placu Browarnego do Ośrodka Sportu i Rekreacji. W budżecie zostało zarezerwowanych na ten cel 1,6 mln zł. Cała inwestycja pochłonie ok. 4-6 mln zł.

- Trwa pozyskiwanie gruntów od Agencji Rynku Rolnego, gdzie ma przebiegać kolejny odcinek promenady - mówi Przemysław Pacholski. - Koszt inwestycji będzie zależał także od rodzaju mostu, który musi powstać na końcowym odcinku. Dopiero badania gruntu dadzą odpowiedź, czy będzie to most podwieszany czy też posadowiony na palach - tłumaczy.

Dotychczas powstała część promenady łącząca Rynek w Bninie z rejonem wokół Zamku Kórnickiego. Łącznie około 3 km.

- Po domknięciu tej trasy powstanie tzw. ring rowerowy, pozwalający na przejechanie trasy od Rynku w Bninie, poprzez Zamek Kórnicki oraz Park Zwierzyniecki, aż po ośrodek sportu

- wyjaśnia Pacholski.

Z puli na inwestycję najwięcej przypadnie oświacie. Aż 19 mln zł gmina przeznaczy na rozbudowę kompleksu szkolnego w Kamionkach. Oprócz istniejącej już szkoły podstawowej powstanie tam również przedszkole, żłobek oraz gimnazjum, które w związku z reformą edukacji zostanie podporządkowane dwóm oddziałom szkoły podstawowej.

W ramach OSiR powstanie w tym roku stadion lekkoatletyczny, miejsce do skoku wzwyż oraz skoku w dal, oraz tor dla biegaczy. Kórnik wyda na ten cel 1,4 mln zł. Resztę dołoży Ministerstwo Sportu.

Kórnik ma też wiele planów na przyszłość, w 2017 r. zaczną się prace projektowe. Tworzony będzie projekt rozbudowy szkoły podstawowej w Bninie, ale taże kanalizacji miejscowości wokół Jeziora Bnińskiego. Kanalizacja ma powstać do 2022 r. Równolegle budowana będzie magistrala wodna i kanalizacji dla miejscowości Gądki, Robakowo i Dachowa.

Karolina Koziolek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.