Kopiec Wolności będzie odbudowany

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Dembiński
GOK

Kopiec Wolności będzie odbudowany

GOK

3 maja minęła rocznica inauguracji Kopca Zmartwychwstania - budowli nad Maltą, upamiętniającej zwycięskie powstanie wielkopolskie, nazwanej później Kopcem Wolności. Tego dnia, w roku 1919, przez miasto przeszedł uroczysty pochód, a przemawiający na uroczystości przedstawiciele Kościoła i młodej administracji nie ukrywali, że docelowy kopiec będzie większy.

Faktycznie, do 1922 roku usypano i ustalono bryłę kopca, sięgającego 94 m n.p.m., i 17 metrów nad poziom ulicy - szosy Kobylepolskiej, czyli obecnej ul. abp. Baraniaka. W czasie okupacji hitlerowskiej Niemcy nakazali rozebrać kopiec.

Po wojnie wróciła myśl ponownego usypania Kopca Wolności, aczkolwiek nie pod tą nazwą i nie w tym samym miejscu. W 1979 roku postanowiono do jego budowy wykorzystać ziemię z pogłębianego Jeziora Maltańskiego, bo jej wywożenie byłoby zbyt kosztowne. Pretekstem było jednocześnie wybudowanie nie tyle kopca - pomnika, ile wyniesionego kompleksu sportowo-rekreacyjnego. Dzisiejszy kopiec ma wysokość podobną jak poprzednik - sto metrów nad poziomem morza, jednak wciąż nie jest obiektem dokończonym.

W najbliższym czasie mają ruszyć prace przy odbudowie kopca. Wyremontowana będzie m.in. droga wejściowa na jego szczyt od strony zachodniej, a także platforma szczytowa.

Zaplanowano też budowę stopy fundamentowej i montaż masztu flagowego, do tego montaż instalacji oświetlenia i iluminacji kopca, instalacji teletechnicznych telewizji przemysłowej CCTV i kamery internetowej, a także założenie tablicy informacyjnej, przybliżającej historię i symbolikę Kopca Wolności.

Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji zaplanowały rozpoczęcie robót budowlanych na przełom czerwca i lipca tego roku, a zakończenie - na okres września i października. Uroczyste otwarcie Kopca Wolności w nowej postaci ma uświetnić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i wybuchu powstania wielkopolskiego.

Wiadomo jednak, że wyniki badań geologicznych wykluczyły możliwość prowadzenia na szczycie kopca jakichkolwiek uroczystości. Ze względów bezpieczeństwa, z powodu niestabilnego gruntu, na kopiec będą mogły wchodzić raczej niewielkie grupy gości i w dodatku nieczęsto - np. przy okazji ważnych uroczystości patriotycznych.

GOK

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.