Kontrola potwierdziła: Azbest wysypano na drogi

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Hołod
Krzysztof Kuźmicz

Kontrola potwierdziła: Azbest wysypano na drogi

Krzysztof Kuźmicz

W gminie Lubasz stary eternit, zawierający azbest, został użyty do budowy... dróg. Sprawa została już skierowana do prokuratury.

Kontrola przeprowadzona przez pilską delegaturę Inspektoratu Ochrony Środowiska, potwierdziła obecność eternitu w drogach leżących na terenie gminy Lubasz.

- Przeprowadziliśmy taką kontrolę po zgłoszeniu, które otrzymaliśmy od jednego z mieszkańców. Twierdził on, że gmina wiedziała o wysypaniu eternitu na drogi, podczas gdy ta broni się, że o sprawie nie miała pojęcia. My jednak nie badaliśmy, kto jest odpowiedzialny, tylko czy niebezpieczne materiały rzeczywiście znajdują się na drogach i odpowiedź jest pozytywna - tłumaczy Marek Duraj, kierownik pilskiej delegatury.

Jak potwierdził, przebadano odcinki dróg, co do których otrzymano zgłoszenie o możliwych nieprawidłowościach. Na pięć takich zgłoszeń, aż cztery przypadki zostały potwierdzone w wyniku kontroli.

- Dodatkowo skontrolowaliśmy miejsca, w których znajdują się nielegalne wysypiska śmieci. Tam również stwierdziliśmy obecność płyt azbestowych

- potwierdza kierownik delegatury w Pile.

Pieniądze na usuwanie azbestu:

Źródło: NTL Radomsko Sp. z o.o.

Wnioski pokontrolne zostały już skierowane do odpowiednich organów, w tym także do prokuratury, która zajmie się sprawą. - Byliśmy zmuszeni złożyć takie zawiadomienie, chociażby z powodu nieodpowiedniego składowania odpadów niebezpiecznych - mówi Duraj.

Najwięcej kłopotów przysporzy jednak przedstawicielom gminy Lubasz nie obowiązkowa wizyta w prokuraturze, celem złożenia wyjaśnień, ale konsekwencje wysypania eternitu na drogi.

- Te drogi będą musiały zostać rozebrane, gdyż eternit jest materiałem, który może być szkodliwy dla ludzkiego zdrowia. Wprawdzie tylko w przypadkach dłuższej, wieloletniej styczności z nim, ale nie zmienia to faktu, że drogi będą musiały być rozebrane na koszt właściciela - mówi Marek Duraj.

Krzysztof Kuźmicz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.