MAZ

Konkurs Wieniawskiego: Pięciu laureatów w gronie sprawiedliwych

Honorowym przewodniczącym jury jest Krzysztof Penderecki Fot. Andrzej Banaś Honorowym przewodniczącym jury jest Krzysztof Penderecki
MAZ

Tradycją Konkursów Henryka Wieniawskiego jest fakt, że laureaci wracają do Poznania jako jurorzy. Nie inaczej będzie i tym razem. W gronie czternastu sprawiedliwych znalazło się pięcioro laureatów.

W tym gronie mamy dwóch laureatów trzeciej nagrody na VII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego: Zakhara Brona i Petera Zazofsky’ego (1977). W 1981 roku Bartosz Bryła zdobył wyróżnienie. Pięć lat później Robert Kabara wyjechał z Poznania z III nagrodą.

XII Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. H. Wieniawskiego wygrała szesnastoletnia Rosjanka Alena Baeva. Wszyscy oni odnieśli sukces. Koncertują i uczą następne pokolenia skrzypków.

Przewodniczący jury Maxim Vengerov już dawno opuścił Rosję i mieszka w samolocie, chociaż domy ma w kilku miastach świata. Alena Baeva obecnie mieszka w Luksemburgu. Zakhar Bron krąży między Hiszpanią, Szwajcarią i Niemcami. W Rosji nie mieszka również Ilya Gringolts (prowadzi klasę skrzypiec w Zurichu i Glasgow).

Chinka Vera Tsu i Japonka Kyoko Takezawa mieszkają w Stanach Zjednoczonych. Z Bostonu dotarł do Poznania również Peter Zazofsky. Mayumi Seiler, japońsko-niemiecka skrzypaczka przyleciała z Toronto. Dong-Suk Kang krąży między Koreą Południową a Francją. Dyrygent Marios Papadopoulos (pojawi się dopiero w IV etapie) urodził się na Cyprze, ale mieszka w Wielkiej Brytanii. Japonka Akiko Tatsumi dotrze na konkurs dopiero w IV etapie. Tylko polscy jurorzy nie opuścili kraju. Przewodniczący honorowy Krzysztof Penderecki i Robert Kabara mieszkają w Krakowie, Konstanty Andrzej Kulka w Warszawie, a Bartosz Bryła w Poznaniu.

Po raz pierwszy w historii Konkursu Wieniawskiego jury jest tak bardzo sfeminizowane.

Jest aż pięć kobiet. Kolejna nowość to wiek. Grono oceniające zostało zdecydowanie odmłodzone. Wśród jurorów - nie wypominając nikomu metryki - mamy przynajmniej trzy pokolenia skrzypków.

W poprzedniej edycji Konkursu Wieniawskiego jurorami byli: Zakhar Bron, Bartosz Bryła, Vera Tsu i Maxim Vengerov.

Inauguracja 15. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego:

Źródło: TVN24

Kapitułę Krytyków tworzą: Adam Olaf Gibowski, Jacek Hawryluk, Robert Kamyk, Konrad Mielnik, Jakub Puchalski, Adam Rozlach i Dorota Szwarcman

Jury Młodzieżowe tworzą uczniowie poznańskich szkół muzycznych: Agata Doszczak, Marta Gidaszewska, Justyna Grudzień , Marta Grygier, Natalia Haręża, Agata Miłoś, Jagoda Świdzińska, Gabriela Zadroga.

MAZ

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.