Konkurs Wieniawskiego: Los skrzypków jest w ich rękach

Czytaj dalej
Fot. Waldemar Wylegalski
Marek Zaradniak

Konkurs Wieniawskiego: Los skrzypków jest w ich rękach

Marek Zaradniak

Trwający w Poznaniu XV Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego wkroczył w czwarty etap.

We wtorek wieczorem jury, któremu przewodniczy Maxim Vengerov, zdecydowało kto zagra w finale i z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej wykona jeden z koncertów skrzypcowych Henryka Wieniawskiego i jeden wybrany przez siebie koncert. Kto zrobił to najlepiej, dowiemy się w sobotę wieczorem. Przesłuchania finałowe rozpoczną się w czwartek o godzinie 18 w Auli UAM.

Jurorzy na Konkursaie Wieniawskiego od lat siedzą w rzędzie pośrodku Auli UAM
Waldemar Wylegalski Maxim Vengerov i dyrektor Konkursu Andrzej Wituski

Tymczasem poznajmy bliżej jurorów. Na czele jury stoi Maxim Vengerov, znakomity skrzypek i dyrygent darzący Polskę dużym sentymentem, bowiem to właśnie do nas, mając 10 lat, odbył swą pierwszą podróż zagraniczną z Nowosybirska, gdzie wtedy mieszkał. W Lublinie wygrał wówczas Międzynarodowy Konkurs Młodych Skrzypków im. Henryka Wieniawskiego i Karola Lipińskiego.

Honorowym przewodniczącym jury jest światowej sławy kompozytor i dyrygent Krzysztof Penderecki. Alena Baeva to zwyciężczyni Konkursu Wieniawskiego w roku 2001. Aktualnie mieszka w Luksemburgu. Zachara Brona pamiętają ci, którzy obserwowali Konkurs Wieniawskiego w roku 1977. Ex aequo z Peterem Zazofsky’m zdobył wówczas III nagrodę. Dziś przede wszystkim ceniony jest jako pedagog. Bartosz Bryła kieruje Katedrą Kameralistyki Akademii Muzycznej w Poznaniu. Jest laureatem Konkursu Wieniawskiego w roku 1981. Od czerwca 2007 r. jest prezesem Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego. Ilya Gringolts to solista, ale także prymariusz Gringolts Quartet. Robert Kabara jest zdobywcą III nagrody Konkursu Wieniawskiego w roku 1986. Gra nie tylko na skrzypcach, ale i na altówce. Przez ponad 20 lat był dyrektorem i szefem artystycznym orkiestry Sinfonietta Cracovia.

Dong-Suk Kang to światowej sławy skrzypek z Korei Południowej. W książce „Księga skrzypiec” londyński krytyk muzyczny D. Gill napisał, że Kang „jest już jednym z największych skrzypków świata. Dzięki nieskazitelnej technice i doskonałemu prowadzeniu smyczka wydobywa ze skrzypiec najpiękniejsze dźwięki, jakie można dziś na świecie usłyszeć”. Konstanty Andrzej Kulka to polski skrzypek i pedagog, dla którego przepustką do kariery stało się m.in. zwycięstwo na Międzynarodowym Konkursie Radia ARd w Monachium.

Marios Papadopoulos to założyciel i dyrektor muzyczny Oxfordskiej Orkiestry Filharmonicznej. Mayumi Seiler pochodzi z rodziny japońsko-niemieckiej. Jest założycielką i dyrektorem artystycznym Via Salzburg Chamber Music w Toronto.

Z Japonii pochodzi także Kyoko Takezawa. Mówi się, że jej gra elektryzuje słuchaczy głęboką barwą i wirtuozerską pewnością interpretacji. Akiko Tatsumi to m.in. dyrektor muzyczny Międzynarodowej Akademii Muzycznej Courchevel w Kasama w Japonii. Vera Tsu to chińska skrzypaczka, aktualnie wykładowca największych chińskich konserwatoriów w Pekinie i w Szanghaju. Peter Zazofskuy to amerykański solista, kameralista i pedagog, profesor Uniwersytetu w Bostonie, laureat III nagrody Konkursu Wieniawskiego w roku 1977.

Marek Zaradniak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.