Konkurs im Wieniawskiego: Rozpoczyna się rywalizacja młodych skrzypków

Czytaj dalej
Fot. Waldemar Wylegalski
Marek Zaradniak

Konkurs im Wieniawskiego: Rozpoczyna się rywalizacja młodych skrzypków

Marek Zaradniak

Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego tym razem przyciągnął 42 skrzypków z 17 krajów. Dziesięcioro to Polacy, a czworo związanych jest z Poznaniem.

Co pięć lat Poznań staje się światową stolicą wiolinistyki. Młodzi skrzypkowie przyjeżdżają, aby rywalizować w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego. Kolejny, piętnasty rozpoczyna się w sobotę i potrwa do 23 października.

Uczestniczyć w nim będzie 42 skrzypków z 17 krajów wyłonionych podczas preselekcji. Wszystkich osobiście przesłuchiwał przewodniczący jury, znakomity skrzypek i dyrygent rosyjski Maxim Vengerov.

W wyniku jego decyzji największa jest ekipa polska. Liczy dziesięcioro skrzypków. Spośród reprezentacji zagranicznych największa jest japońska, liczy dziewięcioro skrzypków.

Konkurs zainauguruje jutro koncert, którego solistką będzie zwyciężczyni XIV Konkursu Soyoung Yoon. Orkiestrą Deutsche Kammerphilharmonie Bremen zadyryguje maestro prof. Krzysztof Penderecki, który jest honorowym przewodniczącym jury. W programie Adagio na smyczki z III Symfonii Krzysztofa Pendereckiego, Koncert skrzypcowy D-dur Ludwiga van Beethovena i VII Symfonia Antonina Dvoraka.

Konkurs składa się z czterech etapów

Rozpocznie się w niedzielę i potrwa do środy. Tego dnia późnym wieczorem dowiemy się kto przeszedł do II etapu. Zgodnie z regulaminem ma to być 24 skrzypków. II etap rozpocznie się w czwartek i potrwa do najbliższej soboty. W sobotę wieczorem dowiemy się kto znajdzie się w III etapie. Zgodnie z regulaminem ma to być 12 skrzypków, III etap potrwa od przyszłej niedzieli do przyszłego wtorku, a młodym skrzypkom towarzyszyć będzie Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus pod batutą Agnieszki Duczmal.

We wtorek wieczorem dowiemy się kto znajdzie się w finale. Zgodnie z regulaminem ma to być sześcioro skrzypków. Najbardziej emocjonujący, IV etap potrwa od przyszłego czwartku do soboty. Z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Poznańskiej każdy z finalistów wykona dwa koncerty skrzypcowe. Za pulpitem dyrygenckim staną Marek Pijarowski i Łukasz Borowicz. Kto okazał się najlepszy dowiemy się w nocy z soboty na niedzielę.

Główna nagroda konkursu to 30 tys. euro, ale na laureatów czeka też wiele nagród pozaregulaminowych. Finałem konkursu będzie w niedzielę 23 października gala finałowa. Zainteresowanie konkursem jest ogromne. Na koncert inauguracyjny zostały jedynie nieliczne bilety.

Dawno nie ma już karnetów obejmujących koncert inauguracyjny oraz koncert laureatów, oraz przesłuchania. Również nie ma już biletów na galę finałową. Warto wiedzieć, że dwa dni po koncercie laureatów w Poznaniu, 25 października, odbędzie się koncert laureatów w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. Dyrygować będzie Marek Pijarowski.

Z okazji Konkursu pojawiają się wydarzenia towarzyszące. Już dzisiaj o godzinie 18 w Galerii Profil otwarta zostanie wystawa „Zobaczyć dźwięk”. Zaprezentowane na niej będzie malarstwo, grafika i rzeźba artystów wielkopolskich poszukujących wizualizacji dźwięku. Natomiast w przyszłą niedzielę w Starym Browarze odbędzie się maraton „Zagraj na Wieniawskim”.

Marek Zaradniak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.