Koniec smogu w Wielkopolsce. Będzie zakaz stosowania gorszej jakości paliw

Czytaj dalej
Marta Danielewicz

Koniec smogu w Wielkopolsce. Będzie zakaz stosowania gorszej jakości paliw

Marta Danielewicz

Radni sejmiku wielkopolskiego w poniedziałek mają przyjąć ustawę antysmogową dla Wielkopolski. Uchwała miałaby wejść w życie od 1 maja 2018 roku. Zakazuje ona stosowania gorszej jakości paliw.

Jeszcze w tym roku jest szansa, że radni sejmiku województwa wielkopolskiego przyjmą ustawę antysmogową dla Wielkopolski, ale także inne dla Kalisza i Poznania - czyli najbardziej zanieczyszczonych miast w województwie. Zaczęłaby ona obowiązywać od maja 2018 roku. W poniedziałek ma zapaść decyzja w tej sprawie. To duży krok w walce ze smogiem. Do tej pory tylko straż miejska mogła skutecznie walczyć z tymi, którzy zatruwają środowisko. Zdarzało się jednak, że nie zawsze.

- Oczywiście są przypadki, że nasza kontrola okazuje się bezskuteczna, bo ktoś dymi, ale pali kiepskiej jakości węglem. Na to nic nie możemy poradzić. Lub nie jesteśmy w stanie od razu podjąć interwencji w budynkach wielorodzinnych, bo nie wiadomo jak poprowadzone są przewody kominowe

- mówi Przemysław Piwecki, rzecznik straży miejskiej w Poznaniu.

Ustawa antysmogowa ma ten stan zmienić. Nad jej końcowym efektem pracował specjalny zespół ekspercki powołany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

W dalszej części artykułu wyjaśniamy, jakie dokładnie zapisy pojawią się w ustawie. Co czeka mieszkańców Poznania i regionu?

Pozostało jeszcze 71% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marta Danielewicz

Zajmuję się głównie tematyką z zakresu ochrony środowiska, śledzę także rozwój lokalnego biznesu. Tropię afery toksyczne, bacznie obserwuję zmiany w świadomości i prawie dotyczące ochrony środowiska. Staram się rzetelnie i na bieżąco informować przed jakimi wyzwaniami stoimy w obliczu zmian klimatycznych, stepowienia Wielkopolski i suszy. Z kolei w biznesie podziwiam nowe rozwiązania technologiczne, kibicuję małym i dużym firmom, stosującym się do zasad CSR, piszę o prawach pracownika, a także o tych, którzy o nie walczą.
Prywatnie mam szczęście być właścicielką psa, który został interwencyjnie odebrany z pseudohodowli, lubię dobrą kuchnię, niskobudżetowe podróże po świecie, a także filmy animowane.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.