Koniec papierosów mentolowych! Nie kupisz ich od 20 maja 2020 roku. Unia chce, żeby palenie było nieprzyjemne. Dowiedz się, co się stanie

Czytaj dalej
Fot. Arkadiusz Gola
Monika Kaczyńska

Koniec papierosów mentolowych! Nie kupisz ich od 20 maja 2020 roku. Unia chce, żeby palenie było nieprzyjemne. Dowiedz się, co się stanie

Monika Kaczyńska

Papierosy mentolowe znikną ze sklepowych półek. OD 20 maja 2020 roku palacze nie kupią ich już legalnie w żadnym kraju UE. Komisja Europejska doszła do wniosku, że jeśli palaczom papierosy nie będą smakowały, przynajmniej niektórzy z nich zrezygnują. Na razie martwią się koncerny tytoniowe i część palących. Głównie w Polsce.

Od 20 maja w Unii Europejskiej nie będzie można sprzedawać papierosów mentolowych. Zdaniem ekspertów smakują one zbyt przyjemnie i dlatego mogą zachęcać do palenia. Będą więc zakazane. O ile dla producentów wyrobów tytoniowych to żadna nowina, bo decyzja o wprowadzeniu zakazu zapadła już trzy lata temu, o tyle dla wielu palaczy to niemiłe zaskoczenie. Ale klamka zapadła. Papierosy aromatyzowane mentolem całkowicie znikną ze sklepów, kiosków i hurtowni. Gdy przepisy zaczną obowiązywać, w trudnej sytuacji mogą się znaleźć nie tylko palacze.

Czystka na półkach

- Obowiązuje zasada czystego rynku. Będą musiały zniknąć wszystkie papierosy z mentolem: i te aromatyzowane tradycyjnie, i te z tzw. clickiem, czyli umieszczoną w papierosie kapsułką, którą palący może rozgnieść i w ten sposób uwolnić aromat

- mówi Karolina Bursa-Moczulska, dyrektor ds. korporacyjnych w Imperial Tobacco. - Będziemy musieli więc to zorganizować. Jak to będzie wyglądało technicznie, jeszcze nie wiemy. Ale oczywiście to, co będzie później, to wyzwanie dla całej branży, zwłaszcza w Polsce - dodaje.

Nasz kraj to potentat w produkcji mentolowych papierosów. Co trzeci schodzący z linii produkcyjnych nad Wisłą jest aromatyzowany w ten sposób. Więcej mentolowych papierosów niż w Polsce produkuje się tylko w Anglii (12,4 proc. całej produkcji). Także znaczącą rolę na tym rynku odgrywa Rumunia - w produkcji tytoniowej tego kraju stanowią one 7,8 proc. Na przeciwnym biegunie jest Hiszpania, w której tych papierosów prawie się nie produkuje. Tam stanowią zaledwie 0,4 proc. produkcji.

Czytaj też: Komentarz: Każdy zakaz komuś się opłaca. Wycofanie papierosów mentolowych także

Zarówno w Anglii, jak i w Polsce papierosy z mentolem nie tylko się robi, ale także chętnie pali. Ich amatorkami są przede wszystkim kobiety, często te, które nie ukończyły jeszcze 30 lat. Czy, gdy ich ulubiony smak papierosów zniknie z półek, rzucą palenie?

Sposobem w przepis?

- Tym, czego poszukuje palacz w papierosie, jest nikotyna

- zwraca uwagę Anika Maliszewska z Kliniki Free for ever, specjalizująca się w leczeniu uzależnienia od nikotyny przy wykorzystaniu terapii poznawczo-behawioralnej. - Bardziej prawdopodobne niż rzucenie palenia jest to, że z niechęcią, bo z niechęcią, ale przerzucą się na papierosy bez mentolowego aromatu. Bo dostarczają nikotyny, a to ona uzależnia.
[twitter]https://twitter.com/KatarzynaKlaus/status/306108876166680576[/twitter]

Przepisy, które wchodzą w życie, nie dotyczą bowiem tzw. alternatywnych wyrobów tytoniowych, jak wkłady do urządzeń IQOS, które są rodzajem podgrzewaczy.

- To wielka przewaga konkurencyjna - przyznaje Karolina Bursa-Moczulska.

Są jednak palacze, którzy ani myślą rezygnować z mentolowego dymka w tradycyjnej postaci.

- Robię zapasy. Liczę, że w maju będę miała papierosów jeszcze na pół roku. A później? Sądzę, że ktoś coś wymyśli. Jakieś domowe sposoby na aromatyzowanie papierosów lub coś w tym rodzaju

- przyznaje pani Zofia.

O ile dla producentów wyrobów tytoniowych to żadna nowina, bo decyzja o wprowadzeniu zakazu zapadła już trzy lata temu, o tyle dla wielu palaczy to niemiłe
pixabay Czy Komisji Europejskiej uda się osiągnąć zakazem sprzedaży mentolowych papierosów zmniejszenie liczby palaczy? Terapeuci sądzą, że zakaz może zniechęcić wchodzących w nałóg

Sprzedający papierosy na ogół jeszcze o maju nie myślą. Nie zauważają też, by zmieniał się popyt na poszczególne ich marki czy rodzaje.

- Kiedy zakażą sprzedaży mentolowych, po prostu nie będę ich sprzedawał - wyjaśnia ajent „Żabki” na Wildzie.

Zobacz też: Nie uwierzysz, ile czasu marnuje palący pracownik na przerwy na papierosa

Szara strefa w ataku?

Przedstawiciele branży tytoniowej w Polsce obawiają się rozwoju szarej strefy: nielegalnej produkcji mentolowych papierosów i ich przemytu zza wschodniej granicy. Tam pozostaną legalne. Jak wynika z danych Ministerstwa Finansów, w trzech kwartałach 2019 roku zatrzymano 187 mln szt. przemycanych papierosów. Co dziesiąty był mentolowy. Zlikwidowano też 31 fabryk papierosów.

- Nie mamy wątpliwości, że ten proceder się nasili. Śledzimy rynek. Fabryka tytoniowa w Grodnie przygotowuje się do zwiększenia produkcji mentolowych papierosów

- przyznaje Karolina Bursa-Moczulska.

Małgorzata Spychała-Szuszczyńska, rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu, uważa, że to płonne obawy.

- Jesteśmy coraz bardziej skuteczni w walce z tym nielegalnym procederem. Świadczą o tym niemal codzienne doniesienia o wykryciu przemytu, nielegalnego obrotu czy też likwidacji nielegalnej fabryki papierosów. KAS dysponuje świetnie przygotowanymi ekspertami specjalizującymi się w zwalczaniu zorganizowanej przestępczości. Nasza aktywność to nie tylko kontrole, ale również działania operacyjne i analiza ryzyka. Ściśle współpracujemy również z innymi służbami, ograniczając ten proceder - dodaje Spychała-Szuszczyńska i zapewnia, że z mentolowym dymkiem przyjdzie nam się pożegnać.

Monika Kaczyńska

Komentarze

2
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

dutkaziemba

Wkłady do podgrzewacze iqos o smaku mięty nadal będą w sprzedaży

www.podgrzewaj.pl
Kod: KVYM5HW 

Voucher kod rabatowy 120 zł i 13 heets gratis 
Z kodu powyżej 

Iqos 2.4 plus - zamiast 270 zł - 120 zł (Voucher) zapłacimy 150 zł

Iqos 3 Multi - zamiast 350 zł - 120 zł (Voucher) zapłacimy 230 zł

Do zestawu dołączone są:

Podgrzewacz IQOS

Przenośna ładowarka IQOS

Czyścik IQOS

Kabel USB

Zasilacz sieciowy IQOS

Patyczki c zyszczące IQOS (10 szt.)

Instrukcja obsługi

3 paczki heets w wybranych 8 kolorach >>gratis!

+dodatkowo SMS na 1+1paczka heets gratis

+5+5paczek heets gratis ( kod na święta, kod dodatkowo można dostać gdy kupimy 2 urzadzenia)

+1+2 paczek heets gratis za qiuz

Dodatkowo najpierw wypożyczająć dostajemy 1 paczkę heets gratis i kod na zakup 1+1 heets gratis

Zainteresowanych zakupem proszę o skopiowanie poniższej strony w przegladarce 

www.podgrzewaj.pl

Oraz wpisanie kodu KVYM5HW 

(po otrzymaniu sms należy kliknąć w link aktywacyjny by potwierdzić zgode na kontakt z przedstawicielem który pomoże założyć iqos friends)

Olivia Kuczma

Żenada usuwaja coś na czym zarabiają, oczywiście w jasny sposób nas ograniczając... To tylko jakieś debile mogły wymyślić, ciekawe jak szybko zmiękną jak kasa przestanie się zgadzać!

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.