Piotr Nowak

Koncert na 50 głosów i 4000 piszczałek. Zbliża się „Lubelska Wiosna Organowa”

Stanisław Maryjewski jest organistą z archikatedry lubelskiej i dyrektorem artystycznym festiwalu „Lubelska Wiosna Organowa”. Pierwszy z czterech koncertów Fot. Małgorzata Genca Stanisław Maryjewski jest organistą z archikatedry lubelskiej i dyrektorem artystycznym festiwalu „Lubelska Wiosna Organowa”. Pierwszy z czterech koncertów odbędzie się w najbliższą niedzielę 2 maja o godz. 20
Piotr Nowak

- Muzyka wznosi nasze dusze ku sprawom świętym - przyznaje Stanisław Maryjewski, organista z archikatedry lubelskiej i dyrektor artystyczny festiwalu „Lubelska Wiosna Organowa”. Pierwszy z czterech koncertów odbędzie się w najbliższą niedzielę.

Co takiego jest w organach, że można je znaleźć niemal w każdym kościele?

Organy kojarzymy z przestrzenią sakralną, z miejscem kultu. To instrument, który pomaga wiernym w modlitwie, akompaniuje do pieśni i za pomocą muzyki wznosi nasze dusze ku sprawom świętym. Takie jest główne zadanie organów. Podczas koncertu organy grają inaczej niż podczas liturgii i można usłyszeć sporo utworów solowych. Niezmienne pozostaje to, że brzmienie instrumentu unosi wysoko umysły wiernych i melomanów.

Pozostało jeszcze 79% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Piotr Nowak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.