Koncert Bocellego na stulecie Uniwersytetu Poznańskiego - to trafny wybór!

Czytaj dalej
Fot. Karolina Misztal
red

Koncert Bocellego na stulecie Uniwersytetu Poznańskiego - to trafny wybór!

red

Rozmowa z prof. Tadeuszem Wallasem – prorektorem UAM, przewodniczącym komitetu organizacyjnego obchodów 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego.

Organizatorami obchodów jubileuszu 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego są cztery wiodące uczelnie, które posiadają wspólną historię. Czy od razu Państwo wiedzieliście, że uroczystościom musi towarzyszyć koncert artysty światowego formatu?
Wiedzieliśmy, że rok jubileuszowy powinny uświetniać wydarzenia naukowe, edukacyjne, sportowe i kulturalne, adresowane nie

Koncert Bocellego na stulecie Uniwersytetu Poznańskiego - to trafny wybór!
UAM Prof. Tadeusz Wallas – prorektor UAM, przewodniczący komitetu organizacyjnego obchodów 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego.

tylko do społeczności naszych uczelni. Chcieliśmy stworzyć okazje do spotkania się i wspólnego świętowania pracownikom, doktorantom, studentom, absolwentom oraz innym mieszkańcom Poznania i regionu, w którym działają nasze uniwersytety. Przyznaję, że początkowo – z uwagi na m.in. ograniczenia finansowe – nawet nie marzyliśmy o artyście takiego formatu.

Dlaczego wybór artysty padł na Andreę Bocellego? Czy w komitecie padały także inne propozycje?
Po uzyskaniu perspektywy wsparcia ze strony Miasta Poznania i działającego w naszym mieście Teatru Muzycznego, rozpoczęliśmy poszukiwanie artysty, który zgromadzi melomanów w liczbie pozwalającej zapełnić Stadion przy ul. Bułgarskiej. Braliśmy pod uwagę zaproszenie różnych osób. Z jedną z nich nawet odbyłem wstępną rozmowę. Ostatecznie wybór padł na Andreę Bocellego. Uznaliśmy, iż jego repertuar umożliwi realizację celów rocznicowego wydarzenia w stopniu możliwie maksymalnym. Piosenki tego artysty mają charakter podniosły, melancholijny lub radosny i adresowane są do różnych odbiorców: młodszych, starszych, wielbicieli muzyki poważnej, ale też popularnej. Ważnym argumentem było także i to, że nigdy do tej pory nie był on w Poznaniu.

Koncerty Andrei Bocellego wzbudzają w Polsce dość duże zainteresowanie. Już w tej chwili, na poznański występ, sprzedano kilkanaście tysięcy biletów i wszystko wskazuje na to, że wydarzenie całkowicie się wyprzeda. Biorąc pod uwagę polskie realia, zanosi się, że będzie to największy występ stadionowy tego artysty w Polsce. Spodziewał się Pan tak dużego zainteresowania koncertem Andrei Bocellego w Poznaniu?

Nie spodziewałem się sprzedaży tak dużej liczby biletów w tak krótkim czasie. Sądziłem, że zajmie to więcej czasu i konieczna będzie bardziej rozwinięta promocja koncertu. Bardzo mnie to cieszy. Świadczy to o trafności dokonanego wyboru.

Czy Uniwersytet organizował już kiedyś uroczystość z równie wielkim rozmachem?
Wiem, że sporo wydarzeń towarzyszyło obchodom 50-lecia Uniwersytetu w 1969 r. Od tego momentu systematycznie co 5, 10 lat świętowano jubileusz. Bardzo bogate w wydarzenia były obchody zorganizowane w UAM z okazji 90-lecia. Jednak realizowany już obecny program obchodów rocznicy utworzenia Wszechnicy Piastowskiej przemianowanej po roku na Uniwersytetu Poznański jest szczególnie bogaty. Okazja do świętowania jest bowiem też szczególna. 7 maja 2019 r. minie równo 100 lat od inauguracji pierwszego roku akademickiego.

Znany jest Panu repertuar Andrei Bocellego? Czeka Pan szczególnie na jakiś utwór?
Twórczość Andrei Bocellego znam z medialnych przekazów. Nigdy nie byłem na jego koncercie „na żywo”. Z utworów tego artysty szczególnie cenię piosenkę „Con te partirò”. To piękny pod względem słownym i muzycznym utwór o rozstaniu, tęsknocie i znaczeniu miłości. Jest ona śpiewana po włosku, chociaż światową karierę zrobiła także jej częściowo angielska wersja wykonywana w duecie z Sarah Brightman.

Koncert Andrei Bocellego będzie kulminacyjnym momentem obchodów jubileuszowych. Czy możemy już zdradzić, kto zaszczyci swoją obecnością tę uroczystość?
Koncert zamknie najważniejszy tydzień w roku jubileuszowym, ale wydarzenie to - na tle innych - zgromadzi niewątpliwie najwięcej uczestników. Liczymy na obecność m.in. członków Komitetu Honorowego Obchodów 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego, w tym jego przewodniczącego, którym jest dr Jarosław Gowin, wicepremier, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Czego Pan się spodziewa po tym koncercie?
Pięknych piosenek, dobrej muzyki i majowego nastroju. Będzie to także okazja do spotkania się istotnej części społeczności Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Medycznego im. Karola Piaseckiego w Poznaniu, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu z licznym gronem absolwentów i innych przyjaciół. Niewątpliwie szybko nie powtórzy się możliwość ponownego tak licznego spotkania.

Koncert Andrei Bocellego dofinansowany jest z budżetu Miasta Poznania. Bilety można nabywać poprzez stronę: www.prestigemjm.com. Organizatorami występu są agencja Prestige MJM oraz Marcelin Management, operator Stadionu Poznań.

red

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Rogério Angoneze Jr.

Słaby śpiewak! To żaden artysta!

plus.gloswielkopolski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.