Kolumbus chce być publicznym przedszkolem

Czytaj dalej
Fot. Adrian Wykrota
Bogna Kisiel

Kolumbus chce być publicznym przedszkolem

Bogna Kisiel

Familijny Poznań zabiega o zmianę statusu przedszkola Kolumbus przy ulicy Bukowskiej. Także rodzicom zależy, aby była to placówka publiczna prowadzona przez fundację.

Fundacja Familijny Poznań zwróciła się do prezydenta z prośbą o przekształcenie przedszkola Kolumbus przy ulicy Bukowskiej w placówkę publiczną. Inicjatywę poparli rodzice, którzy wystosowali w tej sprawie list do poznańskich władz.

Rodzice podkreślają, że dzięki ich zaangażowaniu oraz fundacji „przedszkole zyskało nowoczesny wygląd, dzieci uczą się i bawią w wyremontowanych salach, wyposażonych w kolorowe zabawki, tablicę multimedialną i rozwijające zainteresowania dzieci pomoce dydaktyczne”.

Rodzice obawiają się, że w przypadku niższej dotacji z miasta, Familijny Poznań nie będzie mógł zapewnić ich dzieciom tak bogatej oferty, jak dotąd (opieka psychologa, logopedy, dodatkowe, bezpłatne zajęcia itp.), a na wyższe opłaty za pobyt maluchów w przedszkolu ich nie stać. Obecnie w Kolumbusie obowiązują takie same stawki, jak w przedszkolach miejskich.

– Wpłynął wniosek Familijnego Poznania, aby Kolumbus miał status placówki publicznej – potwierdza Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta. – Jesteśmy w trakcie jego analizowania.

Nie jest to jedyny wniosek. Podobne wpłynęły z kilkunastu innych przedszkoli. Jeśli Kolumbus stanie się placówką publiczną, nadal będzie go prowadzić Fundacja Familijny Poznań. – Nie ma powodu, aby miasto przejmowało prowadzenie tego przedszkola – uważa prezydent Wiśniewski.

W 2012 r. Kolumbus został przekształcony z placówki miejskiej w przedszkole niepubliczne prowadzone przez fundację. Zabiegali o to rodzice, nauczyciele i dyrektorka. Teraz wszyscy zgodnie chcą przywrócenia statusu placówki publicznej. Dlaczego? – To większa stabilizacja dla rodziców i fundacji – mówi M. Wiśniewski. – Z kolei nam daje to większe możliwości kontroli takiej placówki. Ponadto od 1 września mamy obowiązek przyjmowania dzieci 3-letnich. Musimy stworzyć taką ofertę placówek, mających status publiczny, by rodzice mieli gwarancję, że ich dzieci będą miały taki sam standard opieki, zajęć oraz opłaty za pobyt, jak w przedszkolach miejskich.

Prezydent twierdzi, że nie otrzymał już więcej skarg na fundację. Z sygnałów, które do niego docierają, wynika, że atmosfera w Kolumbusie poprawiła się, a zarzuty pod adresem Familijnego Poznania nie potwierdziły się.

W 2016 r. rodzice z Kolumbusa mieli wiele pretensji do fundacji. Pojawiły się też zarzuty m.in. o mobbing. Familijny Poznań przeprosił za pewne niedociągnięcia i brak właściwej komunikacji z rodzicami. Rozstał się również z dyrektorką przedszkola, z którą spotkał się w sądzie. Była dyrektorka Kolumbusa przeprosiła za rozpowszechnianie nieprawdziwych i obraźliwych informacji na temat fundacji.

Bogna Kisiel

Wszystko co dotyczy Poznania, czym żyją mieszkańcy jest mi bliskie. Pod lupę biorę decyzje władz, działalność miejskich spółek, instytucji, związków międzygminnych. Bacznie wsłuchuję się w głos poznaniaków i radnych. Od lat śledzę rozwój aglomeracji poznańskiej, działania podejmowane przez powiat poznański, szczególnie bacznie obserwuję gminę Czerwonak. Chętnie podejmuję tematy społeczne, historie ludzi zmagających się z przeciwnościami losu, pomysły młodych ludzi, które mogą zrewolucjonizować nasze życie. Interesują mnie rozwiązania komunikacyjne, problematyka zagospodarowania przestrzennego i gospodarki odpadami, bo jeśli w tych obszarach nie znajdziemy rozsądnych rozwiązań, to zapłacą za to przyszłe pokolenia.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.