Kolejna podwyżka opłat w strefie parkowania na Jeżycach już w lipcu

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Gdak
Bogna Kisiel

Kolejna podwyżka opłat w strefie parkowania na Jeżycach już w lipcu

Bogna Kisiel

Od 1 czerwca kierowcy słono płacą za pozostawienie samochodu na Starym Mieście, którego teren został objęty Śródmiejską Strefą Płatnego Parkowania. Wtedy też dokonano korekty stawek na Jeżycach. Na tym jednak nie koniec.

Parkującym na Jeżycach zafundowano dwuetapową podwyżkę. Po raz drugi stawki wrosną 1 lipca, kiedy to powstanie ŚSPP Jeżyce. Będzie ona obowiązywać praktycznie na całym terenie obecnej strefy w tej dzielnicy - obejmie obszar od Roosevelta do Kościelnej i Polnej. Opłata za pierwszą godzinę wyniesie tu 5 zł, za drugą 6 zł, za trzecią 6,90 zł, a za każdą następną – 5 zł.

– Jesteśmy przygotowani, aby 1 lipca uruchomić śródmiejską strefę na Jeżycach

– zapewnia Agata Kaniewska, rzecznik ZDM. – Przed samą tą datą na wjeździe na Jeżyce będą montowane odpowiednie znaki drogowe, przyklejane aktualne informacje na parkometrach, a parkometry zostaną dostosowane, aby wskazywały właściwe stawki - wyjaśnia.

Śródmiejska strefa na Jeżycach nie tylko podrożeje, ale będzie też dłużej obowiązywać. Za postój zapłacimy od poniedziałku do piątku, w godz. 8-20 oraz w soboty w godz. 8-18.

Czytaj też: Od czerwca podwyżki opłat za parkowanie w centrum, od lipca na Jeżycach. Mamy wybór: tracić majątek na parkowanie auta lub jechać tramwajem

Od 1 lipca zacznie również obowiązywać nowy podział na sektory, których obecnie jest osiem, a powstaną trzy: Centrum, Jeżyce i Łazarz (rejon MTP).

– Tworząc większe sektory, chcemy dać mieszkańcowi możliwość zaparkowania na terenie całej dzielnicy

– tłumaczy Piotr Libicki, zastępca dyrektora ZDM.

Z informacją o zbliżających się zmianach ZDM stara się dotrzeć do jak największej liczby zainteresowanych. – Wydział Parkowania cały czas dystrybuuje ulotki – mówi Kaniewska. – Na kilka dni przed 1 lipca będą one wkładane też za wycieraczki aut parkujących na Jeżycach.

Poznańskie władze twierdzą, że podwyżki w strefie mają zachęcić kierowców do korzystania z komunikacji miejskiej, zapewnić większą rotację aut i poprawić dostępność miejsc do parkowania dla mieszkańców strefy. Jakie efekty przyniosła podwyżka stawek w centrum, gdzie od 1 czerwca za pierwszą godzinę trzeba płacić 7 zł, za drugą 7,40 zł, za trzecią 7,90, a za każdą następną 7 zł?

Sprawdź również: Poznań: Płacimy więcej za parkowanie w śródmiejskiej strefie. Mieszkańcy stali w kolejkach, by wykupić abonament

Zmiany obowiązują niecały miesiąc, a ruch samochodowy nie wrócił do normy sprzed pandemii – mówi Kaniewska. – Widać jednak wyraźnie, że dostępność miejsc postojowych w śródmiejskiej strefie się zwiększyła. Odczuli to mieszkańcy centrum, którzy mogą teraz łatwiej zaparkować. Dotyczy to też osób przyjeżdżających tutaj. Nie docierają do nas sygnały, by mieszkańcy nie mogli znaleźć wolnego miejsca postojowego.

Przypomnijmy, że najważniejsze zmiany, jakie obowiązują w strefie od 1 czerwca to: wzrost abonamentu dla mieszkańców strefy (z 10 zł do 30 zł miesięcznie za pierwsze auto, a za każde kolejne 150 zł), podwyżka opłat w Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania Centrum (koszt pierwszej godziny 7 zł, drugiej 7,40 zł, trzeciej 7,90 zł, a następnej 7 zł), wzrost opłat w strefie na Jeżycach (koszt pierwszej godziny 3,50 zł, drugiej 4,20 zł, trzeciej 4,90 zł, kolejnej 3,50 zł).

---------------------------

Zainteresował Cię ten artykuł? Szukasz więcej tego typu treści? Chcesz przeczytać więcej artykułów z najnowszego wydania Głosu Wielkopolskiego Plus?

Wejdź na: Najnowsze materiały w serwisie Głos Wielkopolski Plus

Znajdziesz w nim artykuły z Poznania i Wielkopolski, a także Polski i świata oraz teksty magazynowe.

Przeczytasz również wywiady z ludźmi polityki, kultury i sportu, felietony oraz reportaże.

Pozostało jeszcze 0% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Bogna Kisiel

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.