Kokainowy „menedżer” posiedzi [wideo]

Czytaj dalej
Fot. Filip Kowalkowski
Maciej Czerniak

Kokainowy „menedżer” posiedzi [wideo]

Maciej Czerniak

Tomasz K., organizator przemytu narkotyków z Kolumbii do Unii Europejskiej, posiedzi w więzieniu 4,5 roku. Wyroki usłyszeli też jego koledzy.

- Oskarżonych Tomasza K., Karola B., Tomasza K., Marcina Ł., Arkadiusza K., Kamila K., Arkadiusza P. i Artura B. sąd uznaje za winnych tego, że działali wspólnie i w porozumieniu w zorganizowanej grupie przestępczej kierowanej przez inną osobę, mając na celu dostawy i przewożenie przez granice państw kokainy - brzmi wyrok, który sędzia Tomasz Pietrzak ogłosił wczoraj w Sądzie Okręgowym w Bydgoszczy.


Wideo: Ogłoszenie wyroku

To finał największej od lat sprawy dotyczącej przemytu narkotyków z udziałem mieszkańców naszego regionu. W ubiegłym roku na ławie oskarżonych zasiedli mieszkańcy Bydgoszczy, Tucholi oraz między innymi Świecia. Śledczy zarzucali im, że od 2011 do 2013 roku przemycili w żołądkach z Holandii do kilkunastu innych krajów Unii Europejskiej kilkadziesiąt kilogramów kokainy pochodzącej z Kolumbii i USA.

- Tomasza K. skazuję na łączną karę 4 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności - orzekł sędzia Tomasz Pietrzak. K. musi też oddać Skarbowi Państwa 144 tysiące złotych, które zarobił na przemycie narkotyków. To on był, w opinii prokuratury i sądu, organizatorem procederu.

- Brał udział w wewnątrzwspólnotowych dostawach kokainy, zapewniał zakwaterowanie, dostarczał narkotyki i wskazywał miejsca docelowe, w które dostarczano narkotyki.

Kokainę przemycano w specjalnie przygotowanych zawiniątkach z prezerwatyw. Przemytnicy je połykali, a następnie dostarczali do Holandii, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Włoch, Szwajcarii, Danii, Polski, na Cypr, Wyspy Kanaryjskie, do Niemiec i Francji. Za przemycenie 1 kg kokainy dostawali 1700 euro. - Tomasz K. werbował osoby przewożące środki odurzające, organizował transport, dostarczał kokainę w specjalnie przygotowanych kapsułkach i prowadził rozliczenia finansowe - wyliczał sędzia Pietrzak, ogłaszając wczoraj wyrok.

Z kolei Artur B. i Arkadiusz P. zajmowali się werbowaniem kurierów przenoszących kapsułki zawierające kokainę. A Karol A., Tomasz K., Marcin Ł., Arkadiusz K., Kamil K., wspólnie z Aleksym J. i innymi przewozili kapsułki.

Oskarżeni poruszali się różnymi środkami transportu. Najdłuższe trasy - do Norwegii i Szwecji, pokonywali samochodami, m.in. mercedesem i golfem. Często przesiadali się do autobusów i pociągów, a transporty na Wyspy Kanaryjskie i Cypr odbywały się samolotami. Przemytnicy gubili trop. Szlaki przerzutu były przemyślane - kurierzy przesiadali się, kluczyli od lotniska do lotniska, np. przez Niemcy, Holandię, Belgię do Norwegii.

Historia rozbicia grupy ma początek 17 stycznia 2013 roku. To wtedy policjanci z bydgoskiego zarządu Centralnego Biura Śledczego zatrzymali minibusa z pasażerami wracającymi z Holandii. Był wśród nich 26-letni Karol A., mieszkaniec Bydgoszczy.

- Został przewieziony do szpitala. Badanie rentgenowskie i kolejne, wykonane tomografem, wykazały, że przewoził w żołądku 46 ampułek. Było w nich pół kilograma kokainy - wyjaśnia jeden ze śledczych.

Aresztowany rozpoczął współpracę z policją i prokuraturą. Dzięki jego zeznaniom kryminalni mogli dotrzeć do pozostałych osób działających w przemytniczej szajce.

W 2011 roku w mieście Willig w Niemczech jeden z jego znajomych, Tomasz K., trafił za kraty za przemycanie przez granicę marihuany. Tam poznał w więzieniu odsiadującego również karę za szmuglowanie narkotyków obywatela USA o nazwisku Omasa A., znanego też pod pseudonimem „Ozon”. To właśnie Omasa A. był mózgiem przemytniczej szajki, ale na razie jest nieuchwytny.

Pozostałych siedmiu oskarżonych usłyszało wyroki ograniczenia wolności i więzienia (w zawieszeniu).

Maciej Czerniak

Zajmuję się tematyką kryminalną, policyjną, jestem autorem relacji sądowych. Piszę też na tematy bieżące, dotyczące samorządu, problemów mieszkańców. Co najbardziej lubię w pracy? Zaskakujące historie, które mam przyjemność przedstawiać Czytenikom. Jak wiadomo, życie pisze najlepsze scenariusze. Nie tylko filmowe.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.