Kodeks pracy: Prawo pracy pisane niemal od nowa. Zmiany w urlopach, zawieraniu umów i zwolnieniu z pracy [SPRAWDŹ JAKIE]

Czytaj dalej
Fot. Adam Guz
Mikołaj Woźniak

Kodeks pracy: Prawo pracy pisane niemal od nowa. Zmiany w urlopach, zawieraniu umów i zwolnieniu z pracy [SPRAWDŹ JAKIE]

Mikołaj Woźniak

To ma być prawdziwa rewolucja. W ostatnich dniach ujawnionych zostało kilka zapisów, które mogą obowiązywać w nowym prawie pracy. Dotyczą m. in. likwidacji umów cywilnoprawnych, wydłużenia i zrównania urlopów dla wszystkich pracowników, a także uprzedzania o zwolnieniu z pracy.

Nad skonstruowaniem projektu nowego Kodeksu pracy i Kodeksu zbiorowego prawa pracy pracowała Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy. W środę po głosowaniu jej prace zostały zakończone, a projekt trafił do Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. To ono, a później ewentualnie Sejm będzie decydować o ostatecznym kształcie i losach nowego prawa. Na razie oficjalny projekt nie jest jeszcze znany, ale i tak wiadomo jakie mają być najważniejsze zmiany.

Koniec z śmieciówkami
Nowy kodeks miałby niemal całkowicie usunąć umowy cywilnoprawne, czyli tzw. śmieciówki na rzecz umów o pracę i samozatrudnienia. Te miałyby być jednak o wiele bardziej „pojemne” i łatwiejsze do dostosowania pod pracownika.

Pojawiłyby się więc trzy rodzaje nowych umów, czyli o pracę sezonową, o pracę dorywczą i o pracę nieetatową. O tej pierwszej pisaliśmy niedawno na łamach „Głosu Wielkopolskiego”. Jest kierowana głównie do pomocników pracujących przy zbiorach w gospodarstwach rolnych. Taka umowa mogłaby być zawarta na maksymalnie cztery miesiące.

Z dalszej części tekstu dowiesz się:

 • Jak zmienią się urlopy?
 • Która zmiana może prowadzić do patologii?
 • Co o zmianach myśli ekspert?
Pozostało jeszcze 68% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Mikołaj Woźniak

Piszę przede wszystkim o polityce - na bieżąco monitoruję pracę posłów i senatorów z Wielkopolski, a także to jakie projekty ustaw trafiają do Sejmu. Zajmuję się również drogami - przede wszystkim planami budowy nowych dróg ekspresowych i krajowych, z których będą mogli korzystać mieszkańcy Wielkopolski. Zdarza mi się pisać także teksty interwencyjne, opisywać ludzkie historie, czy problemy przyszłych mieszkańców z opóźnionymi inwestycjami deweloperskimi. Staram się być na bieżąco z tym co się dzieje i poszukiwać tematów z naprawdę różnych dziedzin. Z "Głosem" jestem związany od czerwca 2015 r., czyli tak naprawdę od momentu... skończenia liceum.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gloswielkopolski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.