Aleksander Król

Kochasz? Zapnij kłódkę miłości

Kochasz? Zapnij kłódkę miłości
Aleksander Król

Wśród nowożeńców nie przyjęła się tradycja zaszczepiana w PRL, by składać kwiaty pod Pomnikiem Matki Polki w Raciborzu. Brakowało w tym spontaniczności. Zakochane pary wolą dziś zapiąć kłódkę miłości w parku Roth.

Gdy w 1973 roku w Raciborzu odsłonięto pomnik Matki Polki gazety pokazywały zdjęcia nowożeńców, składających pod pomnikiem kwiaty. W mieście próbowano zaszczepić nową tradycję, ale ta się nie przyjęła, bo nie była spontaniczna, a raczej wymyślona odgórnie.

Co innego z kłódkami, które zakochani zapinają przy romantycznym stawie w Parku Roth. Miłość przyrzekli tu już sobie Kasia i Patryk, zapinając czerwoną kłódkę z pięknie wygrawerowanym sercem, swój związek symbolicznie "scementowali" w 2014 roku Amanda i Mateusz i wiele innych par. Miłosnych kłódek przybywa!

- Pamiętam, jak "Trybuna Opolska" i "Trybuna Robotnicza" pokazywały nowożeńców z kwiatami pod pomnikiem Matki Polki. To było trochę takie tworzenie tradycji na siłę. Młodzi jechali z Urzędu Stanu Cywilnego do kościoła, potem na groby bliskich i jeszcze z tymi kwiatami pod pomnik Matki Polki. Było w tym trochę propagandy, ale zwyczaj pewnie nie przyjął się też dlatego, że pod pomnik trudno podjechać, dziś to praktycznie niemożliwe. O wiele łatwiej zapiąć kłódkę w parku Roth, podczas ślubnej sesji fotograficznej - mówi Bolesław Stachow, artysta-fotografik z Raciborza, który kiedyś fotografował młode pary z Raciborza, a niedawno odkrył "świeże" kłódki, pozapinane na balustradzie nad zabytkowymi łaźniami przy romantycznym stawie w parku.

- Park Roth to chyba najpiękniejsze miejsce na sesję ślubną w plenerze w Raciborzu. Są schodki, woda, zieleń, a kiedyś były łabędzie. Sam tam kiedyś robiłem sesje nowożeńcom - mówi Stachow dodając, że w parku zlokalizowanym w centrum zdjęcia wychodziły nawet lepiej, niż w Oborze, gdzie oprócz zieleni, nie było wielu elementów, które stanowiłyby ciekawe tło. Dziś nowożeńcy z Raciborza i okolic na sesje ślubne wybierają ruiny zamku w Tworkowie, albo pałac w Krowiarkach.

Tych, którzy decydują się nie jechać zbyt daleko, można spotkać w parku Roth. Czy kłódki zapięli świeżo upieczeni małżonkowie, czy zakochani nastolatkowie trudno powiedzieć. Kłódki miłości, jako forma wyrażenia uczucia, zapinane w miejscach publicznych, na przykład na mostach, są znane na całym świecie.

Według legendy zwyczaj wieszania takich kłódek pochodzi z Florencji. Uczniowie szkoły Sanita in Costa San Giorgio zabierali kłódki ze swoich szafek szkolnych i wieszali je z wyznaniami miłosnymi na Ponte Vecchio. Zwyczaj został spopularyzowany przez pisarza Federico Moccia w powieści "Tylko Ciebie chcę" z 2006 r.

Pojedyncze kłódki są też na kładce na Odrze w Raciborzu, ale w parku jest ich więcej.

Aleksander Król

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.