Kobiety postanowiły zmienić życie, poszły do wyborów. Od 1918 roku Polki mają prawa wyborcze

Czytaj dalej
Fot. zbiory Muzeum Śląska Cieszyńskiego
Teresa Semik

Kobiety postanowiły zmienić życie, poszły do wyborów. Od 1918 roku Polki mają prawa wyborcze

Teresa Semik

Polki, wraz z niepodległością, sto lat temu otrzymały prawo wyborcze: czynne i bierne. W tym męskim świecie to miała być nagroda za ich zaangażowanie w walkę o narodowe i społeczne przetrwanie.

Dekret Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego z 1918 roku przewidywał, że „Wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel bez różnicy płci” oraz „Wybieralni do Sejmu są wszyscy obywatele (lki) państwa posiadający czynne prawo wyborcze”.

Pierwszymi Polkami zasiadającymi w parlamencie, a był to Sejm Ustawodawczy (1919-1922) dla uchwalenia konstytucji, zostały: Gabriela Balicka, Jadwiga Dziubińska, Irena Kosmowska, Maria Moczydłowska, Zofia Moraczewska, Anna Piasecka, Zofia Sokolnicka oraz Franciszka Wilczkowiakowa.

Maria Moczydłowska, młoda nauczycielka z Częstochowy, wzywała posłanki do ponadpartyjnej współpracy, bo w sumie stanowiły niewielką siłę. Równouprawnienie kobiet i mężczyzn określiła w swoim wystąpieniu jako sprawę „zasadniczą dla ustroju państwa polskiego”. Domagała się też zakazu produkcji i sprzedaży alkoholu do celów spożywczych.

Równouprawnienie kobiet i mężczyzn to kwestia „zasadnicza dla ustroju państwa polskiego”
Maria Moczydłowska, posłanka

Halina Stęślicka z Siemianowic Śląskich została posłanką Sejmu I kadencji (1922-1927) w miejsce Wojciecha Korfantego, który w okręgu pszczyńsko-rybnickim zrezygnował z mandatu, by przyjąć go z listy państwowej. W Sejmie pracowała w Komisji Opieki Społecznej i Inwalidzkiej oraz Komisji Zdrowia Publicznego. Zabiegała o ustawę rolną dla Śląska i utworzenie Banku Rolnego w Katowicach, co też Sejm uchwalił. W porozumieniu z resortem oświaty organizowała kursy robót ręcznych dla kobiet. Przygotowywała je do wykonywania rękawic żołnierskich i wkrótce przyszło zamówienie z resortu obrony.

Pozostało jeszcze 78% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Teresa Semik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.