Kiła, borelioza, malaria i lamblioza - na co chorowano w 2019 roku w Poznaniu? Wzrosła liczba zachorowań na grypę, ospę, odrę i szkarlatynę

Czytaj dalej
Fot. zdjęcie ilustracyjne/Jacek Babicz
Nicole Młodziejewska

Kiła, borelioza, malaria i lamblioza - na co chorowano w 2019 roku w Poznaniu? Wzrosła liczba zachorowań na grypę, ospę, odrę i szkarlatynę

Nicole Młodziejewska

Na co chorowali mieszkańcy Poznania i powiatu poznańskiego w 2019 roku? Grypa, odra, ospa, szkarlatyna, a także malaria, kiła, WZW typu A, czy listerioza i lamblioza. Na które z tych chorób wzrosła zachorowalność w stosunku do roku 2018? A na które zmalała? Przez które z nich chorzy wymagali hospitalizacji, a które doprowadziły do zgonu? Sprawdź, na co chorowali poznaniacy i poznanianki w 2019 roku.

Poznański sanepid opublikował dane mówiące o tym, na co chorowali mieszkańcy Poznania i powiatu poznańskiego w ubiegłym roku.

Wzrost zachorowań na grypę

W przypadku grypy i zachorowań grypopodobnych liczba chorych wyniosła 173 115 osób, z czego u 549 pacjentów rozpoznano w badaniach laboratoryjnych najczęściej wirus grypy typu A. To dużo więcej niż w 2018 roku, kiedy wskaźnik zachorowań na grypę wynosił 97 398 osób.

Czytaj też: Poznań: W szpitalu przy ul. Krysiewicza przyjmują pacjentów według kodów i kolorów. Trwa tam próba systemu segregacji medycznej pacjentów

Grypa to choroba wirusowa, która pojawia się sezonowo. W Polsce najwięcej zachorowań odnotowuje się na przełomie września i października oraz lutego i marca. Wielokrotnie mylona jest z przeziębieniem, a jej objawy nie są proste do zdefiniowania. Tym, co charakteryzuje grypę, jest przede wszystkim wysoka temperatura (powyżej 38 stopni). Często towarzyszą jej bóle mięśni i stawów oraz uczucie rozbicia.

Nie ma natomiast objawów takich jak katar, kaszel czy ból gardła, które towarzyszą przeziębieniu. Nieleczona grypa może prowadzić do poważnych powikłań układu oddechowego, jak np. zapalenie płuc, które trudno leczyć.

Czerwone krostki i plamy - ospa, odra, różyczka i szkarlatyna

Wzrost zachorowalności w porównaniu do roku 2018 odnotowano także w przypadku ospy, którą w 2019 roku w Poznaniu i powiecie poznańskim rozpoznano u 5105 osób. Przypomnijmy, że rok wcześniej wystąpiła ona jedynie u 3912 poznaniaków.

Podobnie było w przypadku odry. 25 osób to liczba chorych, którzy w 2019 rok musieli zmierzyć się z tą chorobą. Dla porównania w 2018 roku chorych na odrę było zaledwie 8 osób.

Dużo więcej zachorowań niż w roku 2018 odnotowano także w przypadku szkarlatyny. Rok 2018 to 454 osoby chore na szkarlatynę. W 2019 zachorowalność wzrosła do 680 osób.

W 2019 roku lepiej niż w 2018 roku wypada zachorowalność na różyczkę. W 2019 roku poznański sanepid odnotował 16 osób z różyczką. Natomiast w 2018 roku chorych było o 12 osób więcej, czyli 28 osób.

Zarówno ospa, odra, różyczka, jak i szkarlatyna to choroby przenoszone drogą kropelkową. Z tego względu już samo kichnięcie czy kaszel osoby chorej wystarczy do tego, by zakazić się tymi chorobami.

Jak wyglądają objawy tych chorób? W przypadku ospy na całym ciele chorego pojawiają czerwone krostki, wokół których pojawia się czerwona obwódka. Po około tygodniu ulegają one osuszeniu. Ospie towarzyszy również gorączka, która potrafi utrzymać się przez tydzień.

W przypadku odry chorego można rozpoznać po objawach podobnych do przeziębienia. Dopiero po około 2-3 dniach na jego ciele pojawiają się wysypka, która w czasie zdrowienia zaczyna blednąć, zostawiając brązowe przebarwienia i łuszczenie się skóry.

Sprawdź też: Szczepan Cofta, szef Unii Szpitali Klinicznych: Coś złego dzieje się ze szpitalami klinicznymi

Małe czerwone plamki, w niektórych miejscach zlewające się w jedną, to oznaki różyczki, która zwykle trwa około trzech dni. Tej chorobie może towarzyszyć także ból gardła.

Objawy szkarlatyny są nieco podobne to wyżej wymienionych chorób. By rozpoznać szkarlatynę, należy zwrócić uwagę na miejsca, w których pojawia się wysypka. W przypadku tej choroby drobne czerwone plamki pojawiają się w okolicach pachowych, pachwinowych, na pośladkach i twarzy. Jednak wysypka pojawia się dopiero w drugiej dobie choroby. Na początku chory ma nagłą gorączkę, ból brzucha i gardła, które jest zaczerwienione, a na języku pojawia się biały nalot z czerwonymi brodawkami.

Choroby przenoszone drogą płciową: kiła, HIV, AIDS

Nowo wykryte zakażenia HIV w 2019 roku zarejestrowano w 102 przypadkach. W tym samym czasie na AIDS zachorowało 9 poznaniaków. To więcej niż w 2018 roku, kiedy zakażenia HIV odnotowano u 95 osób, a liczba chorych na AIDS wynosiła 6 osób.

Ubiegły rok to także zachorowania na kiłę - 155 przypadków i zakażenia rzeżączką - 31 osób. W przypadku tej pierwszej można zaobserwować spadek zachorowań. W 2018 roku kiłę stwierdzono u 167 osób. Niestety, zakażeń rzeżączką w 2019 roku było więcej o 8 w porównaniu do poprzedniego roku.

Wzrost zachorowań na boreliozę, malarię, listeriozę i choroby meningokokowe

W porównaniu do 2018 roku poznański sanepid odnotował w 2019 roku wzrost zachorowań na boreliozę. W 2019 roku chorych na tę chorobę było 239 osób. W roku poprzednim liczba ta wynosiła 181 osób. Podobnie było w przypadku meningokoków - 13 osób w 2019 roku, a 6 osób w 2018 roku. Jeśli chodzi o malarię, to w 2019 roku dotknęła ona trzech osób, a w 2018 roku dwóch.

Zobacz także: Mały Mikołaj nie ma uszu. Rodzice walczą o jego zdrowie. Możesz im pomóc

Zachorowania wzrosły także w przypadku listeriozy, choroby zakaźnej spowodowanej zwykle spożyciem pokarmu zanieczyszczonego bakteriami Listeria monocytogenes. Skażenie dotyczy głownie produktów pochodzenia zwierzęcego, jak mięso czy mleko. W 2019 roku liczba chorych na listeriozę wynosiła sześć osób, a w roku 2018 były to zaledwie 2 osoby.

Mniej zachorowań na lambliozę, krztusiec i WZW typu A

W przypadku innych chorób Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny odnotował spadek zachorowań. Tak było z wirusowym zapaleniem wątroby typu A, gdzie liczba chorych w 2019 roku wyniosła 17 osób, a roku poprzedzającym - 21 osób. Liczba chorych na krztusiec również zmalała. 63 osoby chore to stan na 2019 rok. W 2018 roku chorych było 70 osób.

Podobnie spadek odnotowano w przypadku lambliozy, gdzie w 2019 roku stan zachorowań wynosił 11 osób, a w 2018 roku - 15 osób. To choroba przenoszoną drogą pokarmową. Zarazić można się pijąc skażoną wodę oraz jedząc pokarmy, na których znajdują się cysty pierwotniaka Giardia lamblia. Możliwe jest także przeniesienie choroby z osoby na osobę.

Zobacz też: 15 najdziwniejszych chorób w historii medycyny

Wścieklizna mniej niebezpieczna?

Z kolei przypadki styczności i narażenia na wściekliznę wyniosły 132 osoby w 2019 roku. To o 23 osoby mniej, niż w 2018 roku, kiedy z wścieklizną do czynienia miało 155 osób.

Wścieklizna to choroba zakaźna. Do zakażenia nią dochodzi poprzez przeniesienie wirusa ze śliną do rany, będącej wynikiem pogryzienia przez zwierzę drapieżne lub domowe, będące jej nosicielem.

Ilu poznaniaków zmarło w 2019 roku z powodu zachorowań?

Ze wstępnych danych sanepidu wynika również, że w ubiegłym roku zgłoszono 45 zgonów z powodu chorób zakaźnych m.in.:

Nicole Młodziejewska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.