Kierowcy dostają od policjantów prezenty: ulotki, kamizelki i "latarki życia"

Czytaj dalej
Fot. Aleksandra Pasis
Aleksandra Pasis

Kierowcy dostają od policjantów prezenty: ulotki, kamizelki i "latarki życia"

Aleksandra Pasis

Jak zachować się podczas awarii auta na autostradzie? Kierowców wjeżdżających na A1 instruują funkcjonariusze grudziądzkiej "drogówki". - Fajna akcja - chwalą kierowcy.

- Często jeżdżę autostradą. Jest szybciej i bezpieczniej - mówi Maciej Król ze Świecia. Kierowca był jednym z kontrolowanych przez patrol wydziału ruchu drogowego z Grudziądza przy węźle autostradowym w Nowych Marzach.

Podczas spotkania z mundurowymi „zaliczył” też krótki, ale bardzo pomocny instruktaż na temat tego, jak się zachować, gdy na autostradzie zepsuje się samochód.

- Zatrzymujemy się na parkingu, a jeśli nie mamy takiej możliwości, najlepiej na pasie zieleni - wyjaśnia st. sierż. Sebastian Kowalik.

Sierż. Kajetan Kaminski kontynuuje: - Zakładamy kamizelkę, wychodzimy z pojazdu i ustawiamy trójkąt ostrzegawczy w odległości około stu metrów.

Na koniec kontroli policjanci wręczyli panu Maciejowi kamizelkę odblaskową, broszurę informacyjną oraz „latarkę życia”.

- Fajna akcja. Wyruszając w podróż nie myślimy o tym, że może się coś złego przydarzyć. Dobrze wysłuchać takiego przypomnienia najważniejszych zasad tuż przed wjazdem na autostradę - Maciej Król chwali działania „drogówki”.

- Ulotka, kamizelka i latarka - sierż. Kajetan Kaminski wymienia zestaw „gadżetów”, które otrzymuje Maciej Gburczyk, kolejny z kontrolowanych kierowców. - Latarkę w razie jakiejkolwiek awarii stawiamy na dachu samochodu, ponieważ posiada wbudowany magnes. Ma światło pulsacyjne i stałe. Posiada również elementy ułatwiające rozbicie szyby i przecięcie pasów.

Prowadzący auto, znany grudziądzki muzyk, Maciej Gburczyk przyznaje: - To moja pierwsza kamizelka. Będzie teraz stałym elementem wyposażeniem samochodu.

„Latarka życia”? Pierwszy raz widzę coś takiego. Świetna sprawa!

Kolejny z kontrolowanych, Krzysztof Kopiński z Grudziądza, twierdzi, że jest doświadczonym kierowcą i posiadanie elementów odblaskowych w jego aucie to podstawa: - To już chyba moja szósta kamizelka, ale oczywiście przyda się. Często podróżuję nie tylko po Polsce, ale również za granicą. Ważne jest, abyśmy i ja, i moja rodzina czuli się bezpiecznie podczas podróży.

Policjanci z grudziądzkiej „drogówki” akcję „(Za)trzymaj się zasad” prowadzą razem z AmberOne, służbą która zajmuje się obsługą ruchu na A1.

- Na autostradzie obowiązują szczególne przepisy jeśli chodzi o postój pojazdu - podkreśla aspirant Robert Szablewski z Komendy Miejskiej Policji w Grudziądzu.

Zgodnie z zaleceniami mundurowych postój jest możliwy wyłącznie na parkingach albo na „MOP-ach”, czyli miejscach obsługi podróżnych.

- Chodzi o to, by pojazd, kierujący i pasażerowie znaleźli się jak najdalej od pasów, na których odbywa się ruch samochodów - wyjaśnia asp. Robert Szablewski z grudziądzkiej „drogówki”.

Ważnym jest, by powiadomić służby ratunkowe o awarii. Można to uczynić z telefonów komórkowych bądź budek z automatami telefonicznymi umiejscowionymi co dwa kilometry na autostradzie.

Akcja potrwa do marca. Zostanie powtórzona w listopadzie.

Jak wynika ze statystyk, na odcinku Nowe Marzy-Lisewo, gdzie nad bezpieczeństwem podróżujących czuwają policjanci z Grudziądza, w 2015 roku doszło do 8 kolizji i 2 wypadków, w wyniku których jedna osoba zginęła, a jedna została ranna.

Natomiast na terenie całego województwa na A1 w ubiegłym roku, w okresie styczeń - listopad (to najnowsze dostępne dane) doszło do 7 wypadków i 472 kolizji.

Aleksandra Pasis

W grudziądzkim oddziale Gazety Pomorskiej pracuję kilka lat. Zajmuję się głównie tematyką związaną z samorządem, sprawami społecznymi oraz kryminalnymi. Praca z ludźmi, a dokładniej ich historie: jedne dramatyczne, inne zabawne, jest jednocześnie tym co sprawia mi dużą satysfakcję. A najważniejsze - uczy pokory. Po pracy lubię jeździć na rowerze. W czasie urlopu - podróżuję. Gdy znajduję wolną chwilę wieczorem sięgam po książki. Tradycyjne. Papierowe. Tak jak tradycyjna Gazeta Pomorska.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.