Kiedy zapłacimy kartą płatniczą w tramwaju i autobusie? ZTM rozpocznie prace

Czytaj dalej
Fot. Adrian Wykrota
Błażej Dąbkowski

Kiedy zapłacimy kartą płatniczą w tramwaju i autobusie? ZTM rozpocznie prace

Błażej Dąbkowski

W przyszłym roku Zarząd Transportu Miejskiego rozpocznie prace nad modyfikacjami i rozwojem sytemu biletowego. Czy pasażerowie w 2021 roku doczekają się możliwości płacenia kartą płatniczą za bilety w autobusach i tramwajach?

Cały projekt Poznańskiej Elektronicznej Karty Aglomeracyjnej kosztował 46 mln zł, ale z tego blisko 30 milionów wyniosło dofinansowanie Unii Europejskiej. Zakończy się on jednak wraz z końcem przyszłego roku, dlatego ZTM w perspektywie kilku miesięcy rozpocznie prace nad modyfikacjami i rozwojem systemu biletowego.

– Modyfikacje kanałów sprzedaży, nośników biletów i sposobów poboru opłat za bilety mają polegać na udostępnieniu pasażerom możliwości dokonywania opłaty za przejazd z wykorzystaniem najnowszych możliwości, np. płatności bezdotykowych

– informuje Bartosz Trzebiatowski, rzecznik ZTM.

Jak się dowiedzieliśmy, miejska jednostka już powołała zespół roboczy, który ma wypracować nowe rozwiązania.

– Te powinny zostać wypracowane w połowie przyszłego roku. Trudno dziś jednak powiedzieć, jakie nośniki zostaną zaproponowane pasażerom. Na pewno wiemy, że oczekują oni możliwości płacenia kartą płatniczą – zaznacza Jan Gosiewski, dyrektor ZTM.

Zobacz też: MPK Poznań: Mandat za jazdę bez biletu - co zrobić, żeby został anulowany? Kiedy się przedawni? Jak napisać odwołanie?

Najprawdopodobniej utrzymana zostanie taryfa degresywna (im dalej się jedzie, tym mniej się płaci).

– To rozwiązanie się sprawdza i jest jedynym takim w naszym kraju. Dlatego skupimy się, by dopasować do taryfy nowoczesne narzędzia i technologie

– dodaje J. Gosiewski.

Na unowocześnienie metod płacenia czeka poznański radny Paweł Sowa, który zwraca uwagę, że we Wrocławiu, korzystając z biletomatu, bilety "wgrywają się" na kartę płatniczą.

– Zachęcam mieszkańców, by w najbliższym czasie zbierali swoje uwagi i spostrzeżenia dotyczące systemu PEKA i przesyłali je do ZTM – mówi Sowa.

Błażej Dąbkowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.