Jakub Czekała

Karol Masztalerz, 17-latek z Nowego Tomyśla odkrył nową gwiazdę!

Karol Masztalerz oraz gwiazda, którą odkrył młodzieniec Fot. Archiwum prywatne Karol Masztalerz oraz gwiazda, którą odkrył młodzieniec
Jakub Czekała

Ma dopiero 17 lat, a już zrobiło się o nim głośno - szczególnie w dziedzinie astronomii. Karol Masztalerz z Nowego Tomyśla właśnie odkrył nową gwiazdę zmienną!

Karol Masztalerz - bo o nim mowa pochodzi z Nowego Tomyśla. Aktualnie uczy się w Poznaniu w International School of Poznań.

- Jestem astrofotografem oraz miłośnikiem astronomii. Kocham wszystko, co związane z nauką, w szczególności kosmosem, ale nie odmawiam sobie nigdy wiedzy z innych dziedzin naukowych

- zaznacza.

Astronomią pasjonuje się od lat. Obserwuje gwiazdy i wykonuje zdjęcia.

Karol Masztalerz oraz gwiazda, którą odkrył młodzieniec
Archiwum prywatne

- Jesienią ubiegłego roku miałem okazję dość przypadkowo odkryć gwiazdę zmienną skatalogowaną jako UCAC4 644-101895, położoną w konstelacji Łabędzia. Jest to dość ciemna gwiazda, co oznacza, że niemożliwa jest jej obserwacja bez wykorzystania sporego teleskopu. 28 sierpnia mój teleskop w przydomowym obserwatorium wykonywał zdjęcia gwiazdy 52Cygni w celu zbadania jej ruchu własnego, tj. prędkości jej ruchu na niebie - opowiada.

Karol Masztalerz oraz gwiazda, którą odkrył młodzieniec
Archiwum prywatne

- Po opublikowaniu moich obserwacji 52Cyg na Facebooku, około godziny 2 w nocy następnego dnia, napisał do mnie kolega Adam Nowak z informacją, że na moim zdjęciu jedna z gwiazd „mruga”, tj. zmienia swoją jasność w porównaniu do zdjęć archiwalnych. Po kilku dniach badań wraz z kilkoma innymi amatorami, doszliśmy do wniosku, że jest to gwiazda zmienna rotacyjne. Zmiany w jej jasności wynikały z obecności ogromnych plam słonecznych na jej powierzchni. Udało się nam też ustalić okres jej obrotu na 50.18 dnia ziemskiego. Z tytułu samego odkrycia przysługuje w zasadzie niewiele, ale jednak aż tyle: moja gwiazda widnieje w oficjalnym katalogu gwiazd zmiennych AAVSO wraz z moim podpisem jako odkrywcy - podkreśla 17-latek.

Karol nie spoczywa jednak na laurach i ma konkretne plany. Obecnie wraz z grupą przyjaciół o podobnych zainteresowaniach jak on rozpoczął prace nad budową amatorskiego radioteleskopu obserwacyjnego.

- W Polsce w obserwacjach przeszkadza głównie pogoda oraz zaświetlenie sztucznym światłem lamp miejskich. Astronomowie muszą uciekać się do innych sztuczek takich jak obserwacje w paśmie radiowym. Wraz z grupą przyjaciół z Nowego Tomyśla oraz Poznania chcemy zbudować pierwszy w Polsce amatorski radioteleskop, który miałby służyć do odbioru zdjęć satelitarnych oraz do wykonywania badań radioastronomicznych w paśmie emisji naturalnego wodoru. Dzięki takiemu radioteleskopowi moglibyśmy komunikować się ze statkami kosmicznymi orbitującymi Ziemię oraz badać naszą galaktykę

- wyjaśnia Karol Masztalerz.

Jednak koszt budowy tego urządzenia są dość wysokie. Zbyt wysokie, by mogli sobie na nie pozwolić amatorzy w wieku 17 lat.

Karol Masztalerz oraz gwiazda, którą odkrył młodzieniec
Archiwum prywatne

- Dlatego zdecydowaliśmy się przeprowadzić zbiórkę publiczną przez portal PayPal, w której każda zainteresowana osoba może nas wesprzeć w zamian za na przykład dostęp do zebranych przez radioteleskop danych naukowych, czy też za wydruk jednego ze zdjęć satelitarnych Europy odebranych przez nasz teleskop - tłumaczy Karol.

Więcej o projekcie można przeczytać na Facebooku - Karol Masztalerz.

- Nasz projekt można wesprzeć na zbiórce PayPal pod linkiem: paypal.me/pools/c/8bPxxnFttj. Na tę chwilę udało się nam już zbudować antenę naszego radioteleskopu, ale wciąż brakuje funduszy na budowę montażu śledzącego satelity oraz na elektronikę taką jak odbiornik czy wzmacniacze - informuje 17-latek.

Karol ostatnio pochwalił się, że kolejne elementy projektu zostały już zamówione i obecnie młodzi pasjonaci astronomii i astrofotografii czekają na ich dostawę. Zbiórka nadal trwa, bo potrzebne są jeszcze inne komponenty, między innymi elementy elektroniki.

Jakub Czekała

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.