Kaponiera Kolejowa za szklaną ścianą

Czytaj dalej
Fot. Paweł Miecznik
Błażej Dąbkowski

Kaponiera Kolejowa za szklaną ścianą

Błażej Dąbkowski

Poznaniacy Kaponierę Kolejową będą mogli podziwiać jeszcze w tym roku. Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie do końca maja ogłosi przetarg na rewitalizację historycznego obiektu.

Kaponiera Kolejowa to fragment twierdzy Poznań, a zarazem najstarsza część tego obiektu. Została zbudowana w 1872 r. w celu osłaniania ogniem linii kolejowych prowadzących w kierunku Torunia i Stargardu. Podczas II wojny światowej mieściło się tam kasyno oficerskiej. Później służyło jako magazyn wina. Następnie Kaponierę kolejową zamieszkiwali bezdomni i... setki nietoperzy.

Podczas przebudowy węzła komunikacyjnego walkę o rewitalizację i wyeksponowanie Kaponiery Kolejowej rozpoczęli miłośnicy fortyfikacji z Porozumienia dla Twierdzy Poznań. Wtedy też popierał ją radny i przewodniczący komisji rewitalizacji, a dziś wiceprezydent Poznania Mariusz Wiśniewski.

- Cieszę się, że kilka lat temu fortyfikatorzy zwrócili uwagę na konieczność pokazania poznaniakom i turystom potencjału tego historycznego miejsca

- przyznaje Mariusz Wiśniewski. I dodaje: Kaponiera Kolejowa powinna zostać odsłonięta jesienią, wtedy też powinny zakończyć się zaplanowane prace.

Do końca maja spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie ma ogłosić przetarg na prace, które zostaną wykonane na poziomie -2 od strony przystanku PST.

- W tej chwili przygotowywane są dokumenty do postępowania. Mamy wszelkie pozwolenia, w tym najważniejsze, pozwolenie na budowę. Otrzymaliśmy je pod koniec kwietnia. W miejscu, gdzie rozwieszony jest spory baner, powstanie szklana ściana

- mówi Paweł Śledziejowski, prezes PiM.

Zabytkowe wnętrza Kaponiery Kolejowej zostaną podświetlone, pojawi się tablica z informacjami o obiekcie, odsłonięte mają być również historyczne łuki. M. Wiśniewski zapowiada, że turyści oraz poznaniacy będą mogli go zwiedzać po zakończeniu rewitalizacji.

- Oczywiście nie o każdej porze, myślimy raczej o zorganizowanych grupach, prowadzonych przez przewodnika. Na pewno będzie to jedna z ciekawszych atrakcji podczas organizowanych Dni Twierdzy Poznań

- wyjaśnia zastępca Jacka Jaśkowiaka.

Pomieszczenia zostaną doprowadzone do stanu "deweloperskiego", o dalszych pracach wykończeniowych ma natomiast zadecydować potencjalny najemca. Jak się dowiedzieliśmy najprawdopodobniej lokal zostanie przeznaczony na działalność kulturalną.

Błażej Dąbkowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.