Kaponiera Kolejowa za szklaną ścianą

Czytaj dalej
Fot. Paweł Miecznik
Błażej Dąbkowski

Kaponiera Kolejowa za szklaną ścianą

Błażej Dąbkowski

Poznaniacy Kaponierę Kolejową będą mogli podziwiać jeszcze w tym roku. Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie do końca maja ogłosi przetarg na rewitalizację historycznego obiektu.

Kaponiera Kolejowa to fragment twierdzy Poznań, a zarazem najstarsza część tego obiektu. Została zbudowana w 1872 r. w celu osłaniania ogniem linii kolejowych prowadzących w kierunku Torunia i Stargardu. Podczas II wojny światowej mieściło się tam kasyno oficerskiej. Później służyło jako magazyn wina. Następnie Kaponierę kolejową zamieszkiwali bezdomni i... setki nietoperzy.

Podczas przebudowy węzła komunikacyjnego walkę o rewitalizację i wyeksponowanie Kaponiery Kolejowej rozpoczęli miłośnicy fortyfikacji z Porozumienia dla Twierdzy Poznań. Wtedy też popierał ją radny i przewodniczący komisji rewitalizacji, a dziś wiceprezydent Poznania Mariusz Wiśniewski.

- Cieszę się, że kilka lat temu fortyfikatorzy zwrócili uwagę na konieczność pokazania poznaniakom i turystom potencjału tego historycznego miejsca

- przyznaje Mariusz Wiśniewski. I dodaje: Kaponiera Kolejowa powinna zostać odsłonięta jesienią, wtedy też powinny zakończyć się zaplanowane prace.

Do końca maja spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie ma ogłosić przetarg na prace, które zostaną wykonane na poziomie -2 od strony przystanku PST.

- W tej chwili przygotowywane są dokumenty do postępowania. Mamy wszelkie pozwolenia, w tym najważniejsze, pozwolenie na budowę. Otrzymaliśmy je pod koniec kwietnia. W miejscu, gdzie rozwieszony jest spory baner, powstanie szklana ściana

- mówi Paweł Śledziejowski, prezes PiM.

Zabytkowe wnętrza Kaponiery Kolejowej zostaną podświetlone, pojawi się tablica z informacjami o obiekcie, odsłonięte mają być również historyczne łuki. M. Wiśniewski zapowiada, że turyści oraz poznaniacy będą mogli go zwiedzać po zakończeniu rewitalizacji.

- Oczywiście nie o każdej porze, myślimy raczej o zorganizowanych grupach, prowadzonych przez przewodnika. Na pewno będzie to jedna z ciekawszych atrakcji podczas organizowanych Dni Twierdzy Poznań

- wyjaśnia zastępca Jacka Jaśkowiaka.

Pomieszczenia zostaną doprowadzone do stanu "deweloperskiego", o dalszych pracach wykończeniowych ma natomiast zadecydować potencjalny najemca. Jak się dowiedzieliśmy najprawdopodobniej lokal zostanie przeznaczony na działalność kulturalną.

Błażej Dąbkowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.