Joanna Felińska

Kampania Szacun dla zawodowców po raz trzeci

Kampania Szacun dla zawodowców po raz trzeci
Joanna Felińska

Jan Grabkowski, starosta poznański i Mariusz Wiśniewski, wiceprezydent Poznania, zainaugurowali trzecią edycję kampanii promującej wśród uczniów szkolnictwo zawodowe.

Poznań i powiat poznański zachęcają do tego, aby swoją przyszłość związać z nauką konkretnego fachu. Szczegółowa oferta kształcenia zawodowego zostanie przedstawiona podczas „Areny zawodów”, która odbędzie się w piątek, 24 listopada, w godzinach od 11 do 15.30 w poznańskiej Arenie.

Dzięki kampanii „Szacun dla zawodowców” szkoły zwiększają nabór do swoich klas i coraz częściej zyskują status szkoły pierwszego wyboru uczniów. Placówki angażują się w rozmaite projekty, często międzynarodowe. Biorą udział w olimpiadach, konkursach zawodowych na arenie międzynarodowej i odnoszą sukcesy. W działania na rzecz rozwoju szkolnictwa zawodowego oraz w kampanię aktywnie włącza się także powiat poznański, który dziś może się pochwalić budową najnowocześniejszego w kraju Centrum Kształcenia Praktycznego w Swarzędzu.

- Żyjemy w czasach, w których niezwykle cenne stało się posiadanie konkretnego zawodu, w których ceni się fachowców i specjalistów w określonych dziedzinach. Nadszedł bowiem „czas zawodowców”, czas szacunku dla ekspertów i praktyków oraz czas intensywnego inwestowania w rozwój szkolnictwa zawodowego – zapewnia Jan Grabkowski, starosta poznański, który sam jest absolwentem technikum energetycznego, po ukończeniu którego naukę kontynuował na poznańskiej politechnice. – Kilkadziesiąt lat temu postawiliśmy na kształcenie zawodowe, które dziś w powiecie zyskało europejski poziom. Dzięki dualnemu nauczaniu, po ukończeniu szkoły, nasi absolwenci mają zagwarantowaną pracę między innymi w Solarisie i Volkswagenie, czyli w firmach, które mają w naszych placówkach klasy patronackie – dodaje starosta.

Kampania Szacun dla zawodowców po raz trzeci

Jak przyznaje Mariusz Wiśniewski, wiceprezydent Poznania, dzisiaj w wielu zawodach widać braki młodych ludzi, którzy chcieliby kontynuować tradycje zawodowe.

– Dlatego, od kilku lat intensywnie pracujemy nad promocją szkolnictwa zawodowego. Zabiegamy o inwestycje w nowe pracownie czy sprzęt specjalistyczny. Inwestujemy też w działania miękkie, czyli między innymi rozwój programów stażowych – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta miasta.

„Szacun dla zawodowców” to nie tylko kampania promocyjna, ale także realne innowacje w zakresie nauczania. Przykładem nowatorskich rozwiązań, które z korzyścią oddziałują na poziom przygotowania uczniów, poszczycić się może m. in. Zespół Szkół Budownictwa nr 1 w Poznaniu.

Placówka realizuje program stażowy w oparciu o doświadczenia fińskiej federacji edukacyjnej JEDU. Efektem współpracy są praktyki, odbywane przez uczniów w Finlandii oraz projekt realizowany wspólnie z firmą deweloperską RBW – „Budujemy razem”. W jego ramach uczniowie ZSB nr 1 w Tulcach pod Poznaniem budują dom – od podstaw, aż do wykończenia. Budynek stawiają samodzielnie, pod okiem wykwalifikowanych budowlańców. Wybudowane przez uczniów mieszkania trafią następnie na sprzedaż.

Szczegóły kampanii, jej założenia i oferta dla uczniów, ich rodziców, a także potencjalnych pracodawców znajdują się na stronie: www.zawodowcy.poznan.pl

Joanna Felińska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.