Już 2000 lat temu Wielkopolska była otwarta na świat

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Gdak
Karolina Koziolek

Już 2000 lat temu Wielkopolska była otwarta na świat

Karolina Koziolek

- Na terenie obecnej Wielkopolski, 2 tysiące lat temu, żyły otwarte społeczeństwa, kontaktujące się nie tylko z sąsiadami, ale i całym ówczesnym europejskim światem. Nie były to zamknięte w puszczy enklawy. Historie o wielkiej Lechii można zatem włożyć między bajki – mówi profesor Marek Figlerowicz, badający genetyczne początki państwa polskiego.

Wciąż nie wiemy kim byli Piastowie, którzy stworzyli państwo polskie. Historycy spierają się czy Mieszko, pierwszy władca Polski pochodził z Czech, a może z lokalnych elit plemiennych. Jest też prawdopodobna hipoteza, mówiąca, że Mieszko był wikingiem.

W ten spór historyków wkroczyli niedawno poznańscy genetycy. Szukają twardych danych potwierdzających pochodzenie nie tylko Piastów, ale i społeczeństwa Polskiego. Można to zrobić tylko w jeden sposób. Badając genomy dawnych mieszkańców.

Badania te mogą spowodować przełom w myśleniu o tym skąd się wywodzimy jako naród. I co oznacza, lub raczej czy ma jakikolwiek sens, popularne dziś w niektórych kręgach określenie „prawdziwy Polak”.

Zbadanie sprawy wydaje się być relatywnie proste. Naukowcy postanowili zbadać DNA osób zamieszkujących ziemie polskie 2 tysiące lat temu i porównać je z DNA osób żyjących tu w czasach Mieszka, czyli w czasach rodzenia się polskiej państwowości.
Jeśli okaże się, że genom jednych i drugich różni się niewiele będzie to oznaczało, że Słowianie byli autochtonami. Ta teza jest dziś w świecie naukowym mało popularna.

Inna, do której skłania się większość naukowców mówi o tym, że Słowianie przybyli na tutejsze ziemie ze wschodu w czasie Wielkiej Wędrówki Ludów (teoria allochtoniczna).

W dalszej części artykułu przeczytasz więcej o odkryciach poznańskich naukowców. Jakie wyniki najbardziej ich zaskoczyły?

Pozostało jeszcze 70% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Karolina Koziolek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.