Jeżyce: Chodzi o bezpieczeństwo czy pozbycie się samochodów z dzielnicy?

Czytaj dalej
Fot. Adrian Wykrota
Joanna Labuda

Jeżyce: Chodzi o bezpieczeństwo czy pozbycie się samochodów z dzielnicy?

Joanna Labuda

Rewolucyjne zmiany w ruchu mogą przewrócić życie mieszkańców Jeżyc do góry nogami. Część z nich się na to godzi, część protestuje. W tym policja, która w tej rewolucji widzi zagrożenia.

Odwrócone lub pozamykane ulice, strefa Tempo 30 na terenie całej dzielnicy i koniec z tranzytem - to jedne z wielu zmian, jakie mieszkańcom poznańskich Jeżyc proponuje Zarząd Dróg Miejskich. W sprawie zasadniczych zmian tamtejszej organizacji ruchu już od miesiąca trwają burzliwe konsultacje społeczne. Mieszkańcy są podzieleni. Jedni liczą na poprawę bezpieczeństwa, zmniejszenie emisji spalin i hałasu, drudzy obawiają się dodatkowych kilometrów w drodze do pracy i domów. Pomysł ZDM popierają natomiast osiedlowi radni, według których pewne zmiany są konieczne.

Uniemożliwią ruch tranzytowy

Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu przygotował dwa warianty zmiany organizacji ruchu. Oba przedstawiają jednak kilka wspólnych założeń. Jednym z nich jest poważne utrudnienie lub całkowite zablokowanie tranzytu pomiędzy ćwiartkami dzielnicy. Ten zaczyna się i kończy poza terenem osiedla. Wykluczenie go ma służyć spowolnieniu ruchu, na czym najbardziej zależy osiedlowym radnym. Pierwszy etap konsultacji pokazał, że pomysł ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników.

- Jest bardzo dużo samochodów, które w ogóle nie zatrzymują się w dzielnicy, nic do niej nie wnoszą, a tworzą ruch. Z naszych obserwacji wynika, że bardzo mały ułamek kierowców zatrzymuje się po to, by zrobić zakupy lub skorzystać z oferty jeżyckich restauracji. Tranzyt sam w sobie wnosi niewiele, a wręcz zaburza komfort życia. Z badań przeprowadzonych przez Instytut Socjologii, podczas których badano rynek Jeżycki, wynika, że w zwykły dzień targowy dosyć mały procent klientów przyjeżdża samochodami. Z reguły są to piesi. A jednak jest tam bardzo duży ruch samochodowy

- mówi Krzysztof Koch z inicjatywy „Chcemy pięknych Jeżyc”, który popiera to rozwiązanie.

Nie wszyscy jednak patrzą na nie przychylnym okiem. Dla wielu zablokowanie tranzytu rodzi dodatkowe problemy.

W dalszej części artykułu dowiesz się m.in. co o proponowanym zmianach sądzą przedstawiciele szpitala przy ul. Polnej, Starostwa Powiatowego, a także policjanci. Przeczytasz też, czy zmiany proponowane przez ZDM uwzględniają nowe osiedla mieszkaniowe, które mają powstać na terenie Jeżyc.

Pozostało jeszcze 82% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Joanna Labuda

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.