Jezus Chrystus królem Polski? Radni z Piły są przeciw. Odrzucili petycję o pełną intronizację

Czytaj dalej
Fot. Robert Woźniak
Agnieszka Świderska

Jezus Chrystus królem Polski? Radni z Piły są przeciw. Odrzucili petycję o pełną intronizację

Agnieszka Świderska

Pilscy radni odrzucili petycję o podjęcie uchwały skierowanej do Konferencji Episkopatu Polski o dokonanie “pełnej intronizacji Jezusa Chrystusa na króla Polski”. Identyczna wpłynęła również do innych samorządów. Autorka petycji uważa, że intronizacja w Łagiewnikach była niepełna.

Intronizacja Jezusa na króla Polski odbyła się w październiku 2016 roku. W uroczystościach w sanktuarium w Łagiewnikach wziął udział m.in. prezydent Andrzej Duda. Dlaczego teraz pojawił się apel o "pełną" intronizację?

- Głównym powodem napisania i wysłania petycji była pielgrzymka, którą odbyłam do Krakowa do Łagiewnik na uroczystości intronizacyjne. Jak byłam na tej uroczystości, to część wiernych mówiła, że to uroczystość niepełna, że intronizacja powinna być jeszcze raz zrobiona. Uroczyście. Przez wszystkich wiernych, wszystkie władze świeckie i kościelne według wskazań Rozalii Celakówny

- argumentuje Renata Sutor, autorka petycji, prawniczka z Rabki-Zdroju.

Co ciekawe, nie była w swojej opinii odosobniona. Tuż po intronizacji pojawiły się głosy, że zabrakło formalnego nazwania tego wydarzenia aktem intronizacji. Sam akt powinien zresztą odczytać prezydent, a nie przewodniczący Konferencji Episkopatu. Zabrakło też wszystkich biskupów. Dlatego należy ją powtórzyć.

Autorka petycji zdradza, że petycję wysłała do większości samorządów w Polsce. Trafiła ona między innymi do Piły. W tym tygodniu zajęli się nią radni, a wcześniej Komisja Skarg, Wniosków i Petycji, która wnioskowała o odrzucenie jej.

Powód? Artykuł 25. Konstytucji: “Władze publiczne w Rzeczypospolitej Polskiej zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, zapewniając swobodę ich wyrażania w życiu publicznym”.

- Mając w poszanowaniu Konstytucję, komisja rekomenduje nie uwzględnić petycji pani Renaty Sutor

- uzasadniała radna Wioletta Stalęga, przewodnicząca komisji.

Petycja o poparcie stanowiska do Konferencji Episkopatu Polski o “pełną intronizację Jezusa na Króla Polski” została odrzucona.

Agnieszka Świderska

Komentarze

2
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

januszek1900

Przecież Polska nie jest królestwem . Trzeba oddzielić wiarę od normalnego życia. Czyż nie chodzi o państwo wyznaniowe ????? Jak Jezus ma rządzić ????? Jak ma wydawać rozporządzenia i dekrety i mianować jak go nikt nie widzi i nie słyszy ???? Nie kumam.

Ramonpol

o jezu, w XXI wieku, niech mnie ktoś uszczypnie

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.