Jest szansa na rowery miejskie w Wolsztynie

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Gdak
Magdalena Łukaszewska

Jest szansa na rowery miejskie w Wolsztynie

Magdalena Łukaszewska

Choć zgłoszony przez mieszkańców Wolsztyna do Budżetu Obywatelskiego projekt sieci miejskich rowerów przegrał z innymi inwestycjami, to niewykluczone, że doczeka się on realizacji.

W tym roku po raz pierwszy władze gminy Wolsztyn wprowadziły w życie Budżet Obywatelski. Dzięki temu mieszkańcy mogli nadsyłać do ratusza projekty inwestycji, które ich zdaniem powinny doczekać się realizacji. Następnie po weryfikacji zgłoszonych pomysłów, mieszkańcy poprzez głosowanie wybierali zadania, które zostaną wykonane w przyszłym roku. Środki przeznaczone na Budżet Obywatelski wynosiły 300 tysięcy złotych. Finałowe głosowanie z kolei miało wybrać przedsięwzięcia spośród czterech propozycji.

Ostatecznie największe poparcie uzyskał projekt budowy Ogrodu społecznego „cztery pory roku” z 1245 głosów. Drugim zadaniem, jakie zakwalifikowało się do realizacji było zagospodarowanie przestrzeni publicznej w Kębłowie - 1000 głosów.

W związku z tym, że te inwestycje nie wyczerpały środków przeznaczonych na Budżet Obywatelski, władze gminy postanowiły rozważyć możliwość przeznaczenia do wykonania jednego z dwóch projektów, które zyskały mniejsza liczbę głosów. Były to pomysły na budowę wybiegu dla psów oraz stworzenia systemu rowerów miejskich, na który postawiło 217 mieszkańców.

Co za tym idzie, radni mieli ocenić, które zadanie powinno doczekać się realizacji i zdecydować, czy gmina będzie w stanie dołożyć do tego przedsięwzięcia odpowiednią sumę. Jednak jak się okazało, być może ratusz zyska szansę wykonania jednej z inwestycji bez konieczności dokonywania wyboru.

Wszystko za sprawa projektu realizowanego pod nazwą „Wielkopolski Rower Publiczny”. Jest to koncepcja innowacyjnego systemu wypożyczalni rowerów publicznych podnoszącego dostępność transportową i turystyczną gmin i powiatów województwa wielkopolskiego.

Jest szansa na rowery miejskie w Wolsztynie
Łukasz Gdak

Koordynacją tego przedsięwzięcia zajmuje się Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski. Według informacji przekazanych przez tą organizację prowadzenie systemu w całym regionie miałoby znaczny wpływ na podniesienie jakości życia mieszkańców, zwiększenie atrakcyjności turystycznej naszego obszaru oraz wiele innych korzyści. Ponadto Wielkopolski Rower Publiczny miałby także wesprzeć powiązania transportowe poszczególnych gmin i powiatów. Stowarzyszenie pracuje nad koncepcją inwestycji, możliwościami jej wprowadzenia oraz szukaniem źródeł dofinansowania zadania.

Zgodnie z założeniami samorządy chętne do przyłączenia się do przedsięwzięcia muszą w tym miesiącu zadeklarować chęć przyłączenia się do akcji. Spotkania w tej sprawie odbyły się już z przedstawicielami gmin Wolsztyn, Siedlec oraz Przemęt.

- Bardzo podoba nam się ten pomysł. Czekamy jednak na bliższe informacje w sprawie szczegółów jego wykonania. Chciałbym jednak aby sieć rowerów publicznych pojawiła się w naszym powiecie z pewnością z chęcią korzystaliby z nich mieszkańcy i turyści. Jeśli tylko będziemy znali kolejne ustalenia w tej sprawie to poinformujemy o nich na bieżąco

- zapewnił burmistrz Wojciech Lis.

Realizacja programu najpewniej rozpocznie się w przyszłym roku.

Magdalena Łukaszewska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.