Jens Ocksen, prezes VW Poznań: Musimy być konkurencyjni i nie pogłębiać przepaści między zarobkami

Czytaj dalej
Fot. Materiały prasowe
Rafał Cieśla

Jens Ocksen, prezes VW Poznań: Musimy być konkurencyjni i nie pogłębiać przepaści między zarobkami

Rafał Cieśla

Największym problemem w upowszechnieniu się aut elektrycznych jest bateria – mówi Jens Ocksen, prezes fabryki VW Poznań. I tłumaczy, dlaczego przyznał swoim pracownikom bonus finansowy w wysokości 6,5 tys. złotych i przynajmniej 1 tys. złotych podwyżki miesięcznie.

Czy Volkswagen Poznań jest dobrym pracodawcą?
Tak. O tym zresztą świadczą nagrody i tytuł „Pracodawca przyjazny pracownikom”.

To dlaczego ten wyróżniany pracodawca zwalnia dyscyplinarnie pracownika. Czy tylko dlatego, że – jak on twierdzi – chciał założyć związek zawodowy nie kojarzony z „Solidarnością”?
Nikt nigdy w Volkswagenie w Poznaniu nie został zwolniony dyscyplinarnie za chęć stworzenia związku zawodowego. Powód był inny. Nasz były już pracownik wypisywał nieetyczne i nieprawdziwe komentarze pod adresem pracodawcy. To wszystko. Teraz sprawa trafiła do sądu i czekamy na prawomocne rozstrzygnięcie.

Jens Ocksen, prezes VW Poznań: Musimy być konkurencyjni i nie pogłębiać przepaści między zarobkami
Materiały prasowe Jens Ocksen od lat związany jest z Poznaniem. Kierowana przez niego fabryka jest jedną z największych w Polsce. Współpracuje też z organizacjami społecznymi, czy uczelniami. Jest m. in. laureatem nagrody im. Kapuścińskiego

Czyli nie jest Pan przeciwko związkom zawodowym?
Oczywiście, ja jestem przyzwyczajony do tego, że współdziałam ze związkami, także tymi mniejszymi. W Volkswagenie w Niemczech są różne związki zawodowe i razem współpracujemy. Dlatego chciałbym jednoznacznie podkreślić, że absolutnie nigdy nie miałem takiego zamiaru, by blokować powstanie jakiegokolwiek związku zawodowego. Ale wszystko musi się odbywać zgodnie z obowiązującym prawem.

Niedawno zakończyły się negocjacje między zarządem fabryki a przedstawicielami największego związku zawodowego, czyli „Solidarności”. Kto jest autorem pomysłu 6,5 tys. złotych jednorazowego dodatku dla pracownika?
Dobre pytanie... Nie jestem w stanie wskazać konkretnej osoby. Na początku negocjacji płacowych „Solidarność” przedstawiła postulat, by uhonorować pracowników w związku z 25-leciem istnienia fabryki VW w Poznaniu. I my na ten postulat odpowiedzieliśmy pozytywnie. Ostatecznie ustaliśmy, że bonus wyniesie 6,5 tys. złotych, a podwyżka wynagrodzeń zasadniczych minimum 1 tys. złotych. Gdy za trzy lata będziemy prowadzić kolejne negocjacje płacowe, to wówczas jednorazowy dodatek nie będzie oczywisty. Bonus jest za zasługi bądź szczególne okoliczności, a taką właśnie jest rocznica powstania VW Poznań.

W dalszej części rozmowy:

 • Czy i kiedy pracownicy VW w Polsce będą zarabiali tyle samo co ich koledzy w niemieckich fabrykach VW?
 • Czy ogłoszone przez VW Poznań podwyżki obejmują też zatrudnionych przez agencje pracy?
 • Na ile konkurencyjna jest fabryka Volkswagena w Poznaniu?
Pozostało jeszcze 73% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Rafał Cieśla

Dziennikarz, redaktor, menager. Z Głosem Wielkopolskim jest związany od lat. Oprócz zarządzania treścią cały czas z wielkim zapałem podejmuje tematy śledcze, czy biznesowe. Mimo wielkiego przeobrażenia się mediów i powstawania coraz to nowych kanałów dystrybucji informacji najważniejsze pozostają dla niego uniwersalne zasady, czyli bezstronność i obiektywizm (dziś już nieco zapomniane). I tych zasad cały czas się trzyma w życiu zawodowym.
Prywatnie wielki fan piłki nożnej, ale przede wszystkim rodziny, która jest dla niego najważniejsza w życiu.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.