Jedzielnia, czyli poznańskie restauracje wychodzą z lokali i zapraszają na pyszne dania w cenie nie wyższej niż 10 zł

Czytaj dalej
Fot. Michał Czajka
Anastazja Bezduszna

Jedzielnia, czyli poznańskie restauracje wychodzą z lokali i zapraszają na pyszne dania w cenie nie wyższej niż 10 zł

Anastazja Bezduszna

Jedzielnia to projekt, który łączy restauratorów i poznaniaków w atrakcyjnych miejscach miasta. W ciągu trzech sobót zaserwowali około 2500 porcji ponad 60 różnych dań, a przed nami kolejne takie spotkania. Zasada jest jedna - danie nie może kosztować więcej niż 10 zł.

W 2018 roku Jedzielnia zapraszała mieszańców Poznania na targowiska, na których kucharze z zaproszonych restauracji przyrządzali swoje specjały.

Od maja do września Jedzielnia odwiedziła pięć targowisk: na placu Wielkopolskim, na Świcie, na rynkach Łazarskim, Wildeckim i Jeżyckim. Przez pół roku - podczas spotkań Jedzielni - zaprezentowało się 25 restauracji, a kucharze wydali ponad 3000 porcji.

Każda restauracja biorąca udział w projekcie może zaprezentować 3-4 dania. Żadne z nich nie może być jednak droższe niż 10 złotych. Wśród wystawców znajdują się też kawiarnie i cukiernie.

Jedna sobota w miesiącu - zaczynając od maja i kończąc jesienią (w zależności od pogody) - zaczyna się w Poznaniu pod hasłem „Jedzielnia”.

Ruszyliśmy w miasto

Jedzielnia pojawia się w miejscach, które poznaniacy lubią najbardziej. W tym roku odbyły się już trzy spotkania, podczas których białe namioty z szefami kuchni stały na rynkach Wildeckim, Łazarskim oraz w parku w Starym Korycie Warty.

- W tym czasie szefowie kuchni zdążyli wydać około 2500 porcji dań. I choć staramy się działać lokalnie, mamy już swoich fanów, którzy od soboty do soboty przychodzą spróbować nowych potraw

- mówi Michał Czajka z Jedzielni.

Kuchnie świata pod jednym dachem

Poznań coraz częściej przyciąga turystów dobrą kuchnią i regionalnymi smakami, natomiast poznaniacy nadal najczęściej raczej wybierają niedzielny obiad w domu niż na mieście.

- Chcemy pokazać im, że w każdej dzielnicy Poznania można znaleźć ciekawe kulinarne miejsca na każdą kieszeń. Zapraszamy różne restauracje i za każdym razem są to nowi partnerzy - wyjaśnia Michał Czajka.

I tak za 10 złotych spróbować można było pyry z gzikiem z restauracji Hyćka, czy pierogi z pierogarni Niebo w Gębie.

- Warto wychodzić do ludzi, poznawać opinie i prezentować to, co mamy najlepszego. Na Jedzielni gotowaliśmy placki ziemniaczane i bigos staropolski z dziczyzną

- mówi Lidia Brauza-Marek, właścicielka restauracji Pod Niebieniem.

W ramach akcji można też spróbować wielu dań szeroko rozumianej kuchni azjatyckiej i tandoor indyjski z Restauracji Hatti, czy włoskiego makaronu.

- Serwowaliśmy różne specjały kuchni włoskiej, wśród nich między innymi pizzę portafoglio i kilka rodzajów makaronu. Jedzielnia podarowała nam dużo wrażeń - opowiada Ewelina Spochacz-Przygocka z restauracji Forni Rossi.

- Chcemy, by każdy, kto do nas przyjdzie, mógł spróbować więcej niż jednej potrawy. Zapraszamy restauracje z różnymi typami kuchni i zdajemy sobie sprawę, że niejednokrotnie wybór jednego z kilkunastu świetnych dań byłby bardzo trudny. U nas nie trzeba wybierać. Można próbować do woli - tłumaczy Marta Jankowiak, producentka Jedzielni.

W sobotę, 24 sierpnia na Starym Rynku (przy ul. J. B. Quadro) od godz. 12 do 18 siedem restauracji i jedna kawiarnia będą serwować dania kuchni gruzińskiej, azjatyckiej, indyjskiej i różne wydania kuchni polskiej. Dla gości kucharze przygotowali około 20 różnych dań w cenie nie przekraczającej 10 złotych. Jakie restauracje będą przedstawione tym razem? To tajemnica.

Anastazja Bezduszna

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.