Jednoczą siły w walce o lepszą jakość powietrza. Uchwała antysmogowa dla Wielkopolski

Czytaj dalej
Fot. Lukasz Gdak
Bogna Kisiel

Jednoczą siły w walce o lepszą jakość powietrza. Uchwała antysmogowa dla Wielkopolski

Bogna Kisiel

Radni poznańscy i województwa wielkopolskiego, którzy pracują w komisjach ochrony środowiska dyskutowali w środę o uchwale antysmogowej. – Projekt powinien być gotowy pod koniec roku, a zostanie uchwalony na początku 2018 r. – mówi Marzena Wodzińska, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.

Na razie urzędnicy marszałkowscy muszą przeanalizować ankiety, które wypełnili samorządowcy. Pod koniec miesiąca zostanie powołana grupa interdyscyplinarna, która przygotuje projekt uchwały antysmogowej. – Nie chcemy wyważać otwartych drzwi – zastrzega M. Wodzińska. – Musimy przyjrzeć się co zrobiła w kwestii smogu Małopolska oraz działaniom naszych zachodnich sąsiadów, które przyniosły prawie natychmiastowy efekt.

Z 226 wielkopolskich gmin ankiety wypełniło i przesłało 213. – 82 chcą uchwały antysmogowej, 10 godzi się na nią, ale pod pewnymi warunkami, 110 gmin nie chce jej, natomiast 11 nie dało jednoznacznej odpowiedzi – twierdzi Marzena Andrzejewska-Wierzbicka, zastępca dyrektora Departamentu Środowiska w Urzędzie Marszałkowskim.

Na 3,4 mln mieszkańców Wielkopolski 2,4 mln narażonych jest na negatywne działanie rakotwórczego benzo(a)pi-renu, a 1,4 mln na szkodliwe oddziaływanie pyłów drobno-cząsteczkowych. – W Poznaniu są stacje badania powietrza, w Wielkopolsce ich nie ma. Na jakiej podstawie wójt, burmistrz może stwierdzić, czy na jego terenie jest problem ze smogiem, czy nie – wskazuje Julian Jokś, radny sejmiku województwa wielkopolskiego. – Należy apelować do rządu o powszechny monitoring, bo wtedy moglibyśmy szybciej reagować.

Wśród gmin, które wypełniły ankietę, jest także Poznań. Co postuluje miasto?

– Zakładamy po 2032 r. zakaz palenia paliwami stałymi z wyjątkiem kotłów piątej klasy

– zapowiada Maciej Wudarski, zastępca prezydenta. – Będzie też zakaz palenia w kominkach, ale nie jest przesądzone od kiedy.

Poznań proponuje, by jeszcze w 2017 r. została przyjęta uchwała antysmogowa. W 2018-2019 postuluje się ograniczenie niektórych rodzajów paliw stałych (muły, floty, miały). Jeżeli stężenie PM 10 przekroczyłoby µ100 mikrogramów na metr sześcienny, to w budynkach posiadających alternatywne ogrzewanie (np. gazowe) nie wolno byłoby spalać paliw stałych. Wprowadzenie tego ograniczenia przewiduje się na lata 2020-2021, a od 2025 r. obowiązywałoby ono w przypadku przekroczenia dla PM 10 progu 50 mikrogramów.

– Czy ludzie będą się do tego stosować? – ma wątpliwości Antoni Szczuciński, poznański radny z Lewicy. I dodaje: – Mamy kłopot z wykorzystaniem funduszy w ramach programu KAWKA. Brakuje chętnych do wymiany pieców węglowych np. na gazowe czy elektryczne ze względu na większe koszty eksploatacji.

Radny Szczuciński wskazuje, że w Małopolsce przyjęto program wsparcia osób o niższych dochodach. Mogą one liczyć na roczne dopłaty e wysokości od 500 do 1,5 tys. zł.

– Ludzi na to nie stać – potwierdza Jerzy Juszczyński z Polskiego Klubu Ekologicznego. – Na moim osiedlu jest ogrzewanie gazowe, a mieszkańcy palą w piecach.

Zdaniem M. Wodzińskiej, zachętą byłaby obniżka akcyzy na paliwa gazowe i płynne. – Nie widzę wsparcia rządu dla samorządów w walce ze smogiem – uważa M. Wodzińska. – Nadal nie ma tych 10 mld zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Bogna Kisiel

Wszystko co dotyczy Poznania, czym żyją mieszkańcy jest mi bliskie. Pod lupę biorę decyzje władz, działalność miejskich spółek, instytucji, związków międzygminnych. Bacznie wsłuchuję się w głos poznaniaków i radnych. Od lat śledzę rozwój aglomeracji poznańskiej, działania podejmowane przez powiat poznański, szczególnie bacznie obserwuję gminę Czerwonak. Chętnie podejmuję tematy społeczne, historie ludzi zmagających się z przeciwnościami losu, pomysły młodych ludzi, które mogą zrewolucjonizować nasze życie. Interesują mnie rozwiązania komunikacyjne, problematyka zagospodarowania przestrzennego i gospodarki odpadami, bo jeśli w tych obszarach nie znajdziemy rozsądnych rozwiązań, to zapłacą za to przyszłe pokolenia.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.