Bogna Kisiel

Jeden pomysł na trzy miejscowości

Boiska, parking oraz budynek zaplecza sanitarno-technicznego, które mają powstać w sąsiedztwie istniejącego Orlika oraz siłowni zewnętrznej Fot. Urząd Gminy Czerwonak Boiska, parking oraz budynek zaplecza sanitarno-technicznego, które mają powstać w sąsiedztwie istniejącego Orlika oraz siłowni zewnętrznej
Bogna Kisiel

W czwartek o godzinie 18 w Centrum Kultury i Rekreacji w Koziegłowach mieszkańcy gminy będą mogli porozmawiać o nowym kompleksie edukacyjno-sportowym, który ma powstać na granicy trzech miejscowości - Czerwonaka, Kicina i Koziegłów.

W trzech miejscowościach – Czerwonaku, Kicinie, Koziegłowach – mieszka 75 proc. mieszkańców gminy Czerwonak. Wkrótce ich liczba może zwiększyć się nawet o 2,5 tys. osób.

W zachodniej części Kicina, między Poznańską a ul. Nowe Osiedle jest miejsce na ok. 260 domów jednorodzinnych. Intensywna zabudowa jednorodzinna przewidziana jest w rejonie ul. Szkolnej i ul. Mieszka I w Czerwonaku, gdzie planowane jest nowe centrum gminy. – Mały rynek, Urząd Gminy i zabudowa mieszkaniowa z usługami, a wokół budownictwo jednorodzinne – tłumaczy Waldemar Flugel, zastępca wójta Czerwonaka.

Boiska, parking oraz budynek zaplecza sanitarno-technicznego, które mają powstać w sąsiedztwie istniejącego Orlika oraz siłowni zewnętrznej
Urząd Gminy Czerwonak W przyszłości w rejonie ul. Mieszka I w Czerwonaku ma powstać nowe centrum gminy – mały rynek, Urząd Gminy, zabudowa mieszkaniowa z usługami, a wokół budownictwo jednorodzinne

Jeszcze więcej mieszkańców przybędzie w Koziegłowach. – Czerwonacki TBS w rejonie Topolowej planuje wybudować 200-250 mieszkań. Spółdzielnia mieszkaniowa przymierza się do budowy 40 mieszkań – wskazuje Waldemar Flugel, zastępca wójta Czerwonaka. – Po lewej stronie ul. Jana Pawła II są jeszcze kolejne działki, należące do prywatnych właścicieli, przewidziane w planie miejscowym pod budownictwo wielorodzinne.

Z myślą o obecnych i przyszłych mieszkańcach wójt Jacek Sommerfeld przygotował projekt budowy centrum sportowego oraz koncepcję powstania nowoczesnej szkoły. Zostaną one zaprezentowane mieszkańcom, podczas czwartkowego spotkania o godz. 18 w Centrum Kultury i Rekreacji w Koziegłowach. – To komplementarna i spójna propozycja, której realizacja zajmie lata ­– twierdzi W. Flugel.

Pomysł ma charakter kompleksowy. Zawiera w sobie integrację gminy, zaspokaja potrzeby edukacyjne i sportowe.

– Koziegłowy liczą 12 tys. mieszkańców, a nie mają boiska – mówi W. Flugel.

– Tutejsza szkoła pracuje na dwie zmiany. Podstawówka w Kicinie także pęka w szwach i nie ma możliwości jej rozbudowy, a obsługuje Kicin i przygotowane do intensywnej rozbudowy Kliny, Mielno i Dębogórę.

Boiska, parking oraz budynek zaplecza sanitarno-technicznego, które mają powstać w sąsiedztwie istniejącego Orlika oraz siłowni zewnętrznej
Urząd Gminy Czerwonak Jest plan integracji gminy. Jak twierdzi Waldemar Flugel, zastępca wójta Czerwonaka, komunikacja wewnętrzna zapewni niezależne od ulicy Gdyńskiej połączenie między Czerwonakiem, Miękowem, Koziegłowach i Kicinem

Z kolei placówki w Czerwonaku i Owińskach będą musiały pomieścić uczniów z Miękowa, które intensywnie się rozbudowuje.
W. Flugel uważa, że idealnym miejscem na powstanie kompleksu edukacyjno-sportowego jest teren na skrzyżowaniu trzech miejscowości – właśnie Czerwonaka, Kicina i Koziegłów, który znajduje się w sąsiedztwie cmentarza komunalnego i Orlika.

– Boisko z trawiaste z rzutniami do konkurencji lekkoatletycznych powstałoby na tyłach Orlika, a na wschód od niego boisko ze sztuczną nawierzchnią, bieżnią, trybunami, zapleczem i parkingiem, który obsługiwałby też cmentarz – tłumaczy W. Flugel.

Po drugiej stronie drogi, na terenie prywatnym, planowana jest szkoła. Gdyby nie udało kupić się tego terenu, w pobliżu jest działka gminna, gdzie można wybudować podstawówkę. Od września 2018 r. obok kompleksu edukacyjno-sportowego będzie funkcjonować żłobek i przedszkole o statusie publicznym. Dojechać można tutaj autobusem 322, który ma pętlę przy cmentarzu.

– Mamy też plan integracji gminy

– mówi W. Flugel. – Przedłużymy ul. Jana Pawła II do Szkolnej (łączy Kicin z Czerwonakiem i Gdyńską). Drugie połączenie poprowadzi od Szkolnej do ul. Nowe Osiedle w Kicinie i Zdroje w Czerwonaku.

Boiska, parking oraz budynek zaplecza sanitarno-technicznego, które mają powstać w sąsiedztwie istniejącego Orlika oraz siłowni zewnętrznej
Urząd Gminy Czerwonak W przyszłości w rejonie ul. Mieszka I w Czerwonaku ma powstać nowe centrum gminy – mały rynek, Urząd Gminy, zabudowa mieszkaniowa z usługami, a wokół budownictwo jednorodzinne

Gmina ma też zarezerwowany teren pod drogę, która połączy ul. Zieloną z Okrężną w Czerwonaku i umożliwi niezależne od Gdyńskiej połączenie Miękowa z Czerwonakiem, Koziegłowami i Kicinem. – Umożliwi to komunikację wewnętrzną i podniesie atrakcyjność działek budowlanych – uważa W. Flugel.

Trzeba zaznaczyć, że wraz z drogami powstaną ścieżki pieszo-rowerowe.

Bogna Kisiel

Wszystko co dotyczy Poznania, czym żyją mieszkańcy jest mi bliskie. Pod lupę biorę decyzje władz, działalność miejskich spółek, instytucji, związków międzygminnych. Bacznie wsłuchuję się w głos poznaniaków i radnych. Od lat śledzę rozwój aglomeracji poznańskiej, działania podejmowane przez powiat poznański, szczególnie bacznie obserwuję gminę Czerwonak. Chętnie podejmuję tematy społeczne, historie ludzi zmagających się z przeciwnościami losu, pomysły młodych ludzi, które mogą zrewolucjonizować nasze życie. Interesują mnie rozwiązania komunikacyjne, problematyka zagospodarowania przestrzennego i gospodarki odpadami, bo jeśli w tych obszarach nie znajdziemy rozsądnych rozwiązań, to zapłacą za to przyszłe pokolenia.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.