Jan Grabkowski, starosta poznański: Kolej metropolitalna ma służyć mieszkańcom. Warto w nią inwestować

Czytaj dalej
Fot. Waldemar Wylegalski
Bogna Kisiel

Jan Grabkowski, starosta poznański: Kolej metropolitalna ma służyć mieszkańcom. Warto w nią inwestować

Bogna Kisiel

O historii samorządu i wyzwaniach, jakie przed nim stoją, mówi Jan Grabkowski, starosta poznański.

Niedawno otrzymał pan prestiżowy tytuł "Samorządowiec 20-lecia". Nie oznacza to jednak, że tyle lat Jan Grabkowski funkcjonuje w samorządzie, bo ta przygoda zaczęła się znacznie wcześniej...

Jan Grabkowski, starosta poznański: Kolej metropolitalna ma służyć mieszkańcom. Warto w nią inwestować
Adrian Wykrota - Dzisiaj przestrzeń jest zepsuta tak zwaną dziką zabudową. Dobre planowanie przestrzenne jest ważne, ponieważ bez tego nie ma harmonijnego rozwoju - podkreśla Jan Grabkowski, starosta poznański

Dokładnie 27 maja 1990 roku, czyli od pierwszych wyborów w wolnej Polsce. Najpierw przez osiem lat pracowałem w gminie Czerwonak, a od 20 lat buduję powiat. Kiedyś byliśmy bez pieniędzy i praktycznie żadnego doświadczenia, ale z głową pełną pomysłów. Z niesamowitym zapałem organizowaliśmy między innymi komunikację, czy wywóz śmieci. Dziś sięgamy po miliony z Unii i budujemy Metropolię.

Jaki wtedy był samorząd?
Na początku wielu samorządowców nie widziało dalej, niż czubek własnego nosa. A przecież wszystko trzeba było tworzyć od podstaw. Będąc wicewójtem Czerwonaka sami musieliśmy zorganizować transport, bo Poznań zażądał niebotycznych pieniędzy za to, że MPK będzie obsługiwało gminę. Najpierw powołałem zakład budżetowy, a potem stworzyłem pierwszą w kraju spółkę Transkom, która właśnie obchodziła 25-lecie istnienia. Kiedy trafiłem do powiatu znowu zetknąłem się z tym, że każdy wójt czy burmistrz patrzył tylko na "własne podwórko". Ale lata pracy sprawiły, że i to udało nam się zmienić.

Jak długo trzeba było na to czekać...
Kilkanaście lat. W 2007 roku zorganizowałem konferencję „Aglomeracja jest po twojej stronie” i tego samego roku w poznańskim ratuszu podpisaliśmy list intencyjny o powołaniu Rady Aglomeracji Poznańskiej. Przez trzy lata w ramach rady współpracowaliśmy przy tworzeniu wspólnej komunikacji, związku GOAP. Powstało Centrum Badań Metropolitalnych, które przygotowało diagnozę dla aglomeracji i strategię rozwoju. W końcu utworzyliśmy Stowarzyszenie Metropolia Poznań, które pośredniczy w wydawaniu funduszy unijnych i to niebagatelnych, bo chodzi o ponad 800 milionów złotych. Dzisiaj organizacją komunikacji zajmuje ZTM - mamy jeden standard obsługi pasażerów, jeden szyld, wspólny bilet. Ostatnim sukcesem jest Poznańska Kolei Metropolitalna.

Pozostało jeszcze 40% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Bogna Kisiel

Wszystko co dotyczy Poznania, czym żyją mieszkańcy jest mi bliskie. Pod lupę biorę decyzje władz, działalność miejskich spółek, instytucji, związków międzygminnych. Bacznie wsłuchuję się w głos poznaniaków i radnych. Od lat śledzę rozwój aglomeracji poznańskiej, działania podejmowane przez powiat poznański, szczególnie bacznie obserwuję gminę Czerwonak. Chętnie podejmuję tematy społeczne, historie ludzi zmagających się z przeciwnościami losu, pomysły młodych ludzi, które mogą zrewolucjonizować nasze życie. Interesują mnie rozwiązania komunikacyjne, problematyka zagospodarowania przestrzennego i gospodarki odpadami, bo jeśli w tych obszarach nie znajdziemy rozsądnych rozwiązań, to zapłacą za to przyszłe pokolenia.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.