Jakie zmiany w oświacie przyniósł 2018 rok? Nowe czeka przede wszystkim nauczycieli

Czytaj dalej
Fot. Szymon Starnawski
Anna Jarmuż

Jakie zmiany w oświacie przyniósł 2018 rok? Nowe czeka przede wszystkim nauczycieli

Anna Jarmuż

W 2018 roku w życie weszło wiele zmian, także w oświacie. Dotyczą one przede wszystkim nauczycieli. Swoje propozycje MEN uzasadnia m.in. dobrem uczniów. Zdaniem związkowców, rządzącym zależy przede wszystkim na oszczędnościach.

Wydłużenie czasu awansu zawodowego, obowiązkowa ocena pracy, likwidacja niektórych dodatków socjalnych i nowe zasady przyznawania urlopu dla poratowania zdrowia - to najważniejsze zmiany, dotyczące nauczycieli, które weszły lub wejdą w życie w 2018 r. Do tego dochodzą kolejne skutki, wprowadzonej w ubiegłym roku reformy oświaty. We wrześniu pierwsi uczniowie pójdą do ósmej klasy, a w szkołach zostanie już tylko jeden rocznik gimnazjalistów.

Urlop i dodatki socjalne

Nowe przepisy, które obowiązują już od stycznia, dotyczą m.in. kwestii urlopu dla poratowania zdrowia. Teraz o tym, czy nauczyciel może skorzystać z tego uprawnienia nie decydować będzie lekarz pierwszego kontantu, lecz medycyny pracy. O skierowaniu do niego decyduje dyrektor szkoły. To on w pierwszej kolejności dowie się o planach nauczyciela. Zmiany nie dotyczą osób, które o urlop dla poratowania zdrowia wystąpiły w 2017 roku. Ich obowiązują wcześniejsze zasady.

- Na tę chwilę trudno stwierdzić, jak to będzie funkcjonować. Zapewne przekonamy się o tym w czerwcu, wtedy dochodzi do największych ruchów kadrowych - przyznaje Jacek Leśny, wiceprezes poznańskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego. Jego zdaniem zmiany niosą jednak pewne zagrożenia.

- Nauczyciele w mniejszych miejscowościach mogą mieć problem z dostępem do lekarza medycyny pracy

- tłumaczy Jacek Leśny. I dodaje, że choć przepisy weszły w życie, nadal nie ma rozporządzenia w tej sprawie, nieznane są więc szczegóły (jak np. wzory dokumentów).

Od stycznia nauczyciele stracili też część dodatków socjalnych - mieszkaniowego i na zagospodarowanie oraz prawo do działki i mieszkania służbowego, z których korzystały osoby mieszkające na wsi.

W dalszej części artykułu:

 • Jakie jeszcze zmiany weszły w życie w 2018 roku?
 • Jak oceniają je dyrektorzy poznańskich szkół?
Pozostało jeszcze 74% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Anna Jarmuż

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.