Jakie trendy wnętrzarskie są na topie? Sprawdź, co czeka nas w 2023 roku
W XXI wieku coraz bardziej zwracamy uwagę na przestrzeń, w której żyjemy. Ma być ładnie, ale też komfortowo i funkcjonalnie. Jakie trendy wnętrzarskie w sezonie 2022/2023 zapowiadają architekci wnętrz? Sprawdź i zainspiruj się!
Okazuje się, że wcale nie trzeba całkowicie zmieniać przestrzeni, aby mieć modne mieszkanie. Czasem wystarczy znaleźć coś nietuzinkowego na targu staroci lub wykonać ozdoby samodzielnie. W zbliżającym się sezonie odnajdą się zarówno miłośnicy stonowanych wnętrz, jak również tych bardziej zróżnicowanych w intensywnych barw. To właśnie żywe kolory i odważne połączenia będę królować w nowym roku.
Można zauważyć, że projektanci odchodzą od minimalizmu - wnętrza są pełne nowoczesnej sztuki i rzeźb o futurystycznych formach. Oczywiście nie rezygnujemy całkowicie z pastelowych barw, nadal modne będą także kolory ziemi - beże, kremy, brązy, szarości, zielenie, ale w odważnym połączeniu. Najbezpieczniej jest postawić na kontrastowe dodatki i neutralną bazę, jak np. białe ściany i drewniana podłoga. Poza tym, to rozwiązanie, które bardzo łatwo zmienić, gdy zapragniemy czegoś nowego.
Jakie kolory będą dominować we wnętrzach?
Można zauważyć, że kolorem sezonu jest zieleń, która nie dość, że wpływa na nas uspokajająco to jeszcze jest elegancka i można ją ciekawie łączyć. Będzie pasowała zarówno do stylu boho z drewnianymi lub ratanowymi meblami, jak i glamour z dużą ilością błysku.
Tak jak w przypadku odzieży, również w architekturze pojawia się fiolet w odcieniach lawendy, bzu i jagody. Kolor jest bardzo radosny i świetnie współgra ze stylem prowansalskim, który lubi wszystko, co jasne i subtelne. Pojawia się też biel w rozmaitych odcieniach - kości słoniowej, budyniowych czy gołębich. Fiolet dominuje, ale głównie w dodatkach takich jak poduszki, obrus, zasłony czy doniczki. W aranżacjach wracamy także do lat 80. Dodatki pojawiają się w połączeniu z różem, pomarańczem i turkusem. To bardzo radosne i świeże wnętrza w zimnych odcieniach.
Te style wnętrzarskie są na topie
Mieszkanie w 2022 oraz 2023 roku ma być przede wszystkim bezpiecznym azylem. Miejscem, w którym po całym dniu znajdziemy spokój i ukojenie. Można zauważyć trend, który utrzymuje się od ubiegłego roku, czyli powrót do natury. Modny stał się styl japandi, czyli połączenie Skandynawii i Japonii. Dominują w nim geometryczne linie i oszczędność form. Można dostrzec prostotę, naturalne surowce oraz stonowane barwy, które spotykamy właśnie w stylu skandynawskim. Takie wnętrze jest dobrze doświetlone i minimalistyczne.
Nietrudno zauważyć, że obecne trendy lansują często influencerzy - pokolenie millenialsów, które bywa znudzone zachowawczą modą. Chcą eksperymentować i żyć w oryginalnej przestrzeni, nie zapominając o retro dodatkach czy nawet wnętrzach stylizowanych na vintage. Chętnie odwiedzają targi staroci, gdzie można znaleźć zabytkowe meble i akcesoria. Pomieszczenie dopełnia tapeta w kwiaty, abażury ozdobione haftem i dodatki, które przypominają domy naszych babć. Nie brakuje też nowoczesnych akcentów, dobrego sprzętu i modnych rzeźb. W ubiegłych latach można było zauważyć też modę na lata 60. i 70. Wiedzą coś o tym właściciele antykwariatów, które przeżywały swego rodzaju oblężenie.
Skoro powrót do natury to trzeba wspomnieć o stylu boho i eko. Trend znany był już w ubiegłych latach. Dominują w nim naturalne materiały takie jak len, terakota, bambus oraz juta. Ściany pokrywa farba w odcieniu bieli lub piaskowego beżu i brązu. Pomieszczenie dopełnia duża liczba roślin, czyniąc je niezwykle przytulnym.
Bazą są drewniane podłogi oraz białe ściany. Deski, które są już zniszczone można pomalować specjalną farbą. Nie musimy robić tego perfekcyjnie, im więcej nierówności tym lepiej. Dobrze jest zabezpieczyć je olejem lub woskiem, tak aby nie były zbyt błyszczące. Wnętrze dopełni duży wzorzysty dywan lub kilka mniejszych.
Wnętrze w sezonie 2022/2023 będzie na topie, gdy zadbamy o jego oryginalność. Można dostrzec, że do łask wracają eklektyczne wnętrza. Tej jesieni warto zaopatrzyć się w wyroby z ceramiki, która kojarzy się z pracą rzemieślniczą i oryginalnymi zdobieniami. Nawet nowoczesna mieszkania można połączyć właśnie z ceramicznymi naczyniami. Dzięki temu stanie się nietypowe i ponadczasowe. Oprócz zastawy stołowej, zakupić warto stylowe wazony, miski czy figurki. Na pewno sprawią, że pomieszczenie stanie się ponadczasowe i eleganckie.
Gustowny miszmasz, wyczucie smaku. Styl eklektyczny - nietypowy i oryginalny
Eklektyzm łączny w sobie wiele stylów wnętrzarskich. Znajdziemy w nim coś skandynawskiego, industrialnego, boho i nierzadko vintage. Styl eklektyczny pasuje do osób, które nie do końca wiedzą na, co się zdecydować. Znajdziemy tam wielość kolorów i faktur, patchworkowe płytki i tkaniny. Pozornie niektóre ozdoby mogą do siebie nie pasować - np. nowoczesna grafika i zabytkowy fotel, jednak po spojrzeniu na wnętrze, jako na całość, widzimy coś niebanalnego i oryginalnego. Aby osiągnąć "efekt wow", trzeba mieć wyczucie i dobry gust, niestety łatwo przeobrazić takie mieszkanie w coś kiczowatego. Wisienką na torcie będą stare - lub jedynie stylizowane na retro - meble połączone z industrialnymi dodatkami.
Była mowa o minimalizmie, to teraz czas na maksymalizm. Projektanci zaczynają rezygnować z pustych, zimnych wnętrz, w których brakowało ciepła i przytulności. Mimo że tego typu mieszkania wyglądają dobrze w mediach społecznościowych, to w codziennym życiu są trudne do utrzymania w takim stanie, tym bardziej, jeśli posiadamy zwierzęta. Maksymalizm umożliwia wyeksponowanie siebie, swoich pasji i zainteresowań. Znajdzie się miejsce na ozdoby i przedmioty codziennego użytku, a także na niecodziennie dekoracje, np. te inspirowane naszym zamiłowaniem do filmu, muzyki czy sportu. W tym przypadku nie dążymy do bycia modnym, ale do ukazania swojej indywidualności.
Nadal projektanci chętnie urządzają mieszkania w stylu rustykalnym. Miejsce staje się niezwykle przytulne i ciepłe. To idealny wybór dla osób, które chcą żyć w zgodzie z naturą oraz lubią wiejskość, jasne kolory. W tego typu wnętrzach dominują naturalne materiały takie jak drewno i kamień, meble są niedoskonałe - nierzadko stylizowane na stare, dodatkiem mogą być świeżo zerwane polne kwiaty.
Pisząc o stylach, które są na topie nie można zapomnieć o ponadczasowym stylu klasycznym, który krótko mówiąc - zawsze się obroni. Tego typu wnętrza są dobre dla osób, które nie lubią podążać za najnowszymi trendami. To też świetny styl dla tych, którzy nie przepadają za częstymi zmianami. Wykorzystane materiały są wysokiej jakości, dzięki czemu posłużą przez wiele lat. Z kolei detale są eleganckie i łatwe do zmienienia. We wnętrzach dominują stonowane kolory - zazwyczaj ciepłe brązy oraz beże. Na ścianach często pojawia się sztukateria, która jest niezwykle gustownym i niedrogim rozwiązaniem. Podłoga może być drewniana, wzbogacona o stylowy dywan.
W nowym sezonie wnętrzarskim dużą rolę odgrywają wyraziste tekstury. Meble mogą mieć ciekawe żłobienia, jak również zdobienia. Z kolei dywan dobrze, aby miał grube sploty. Tynki mogą być dekoracyjne, a płytki z wyrazistą teksturą. Na topie będą przedmioty, w których widać rzemieślniczą pracę - mogą posiadać pewne niedoskonałości, w końcu to produkty wykonane ręcznie.
Powrót do współczesności mają też retro materiały - sztruks oraz bukla są chętnie wykorzystywane, za to odchodzi się od weluru i aksamitu. Nadal na topie będą naturalne materiały takie, jak len i bawełna, szczególnie w stylach boho i eko.
Jak widać, każdy znajdzie coś dla siebie. Najważniejsze jest sprawić, aby otaczająca przestrzeń była dla nas atrakcyjna i komfortowa. Warto podążać za trendami, ale nie zapominać o swojej indywidualności. To właśnie ona czyni nasze mieszkanie, jakby bardziej naszym.
---------------------------
Zainteresował Cię ten artykuł? Szukasz więcej tego typu treści? Chcesz przeczytać więcej artykułów z najnowszego wydania Głosu Wielkopolskiego Plus?
Wejdź na: Najnowsze materiały w serwisie Głos Wielkopolski Plus
Znajdziesz w nim artykuły z Poznania i Wielkopolski, a także Polski i świata oraz teksty magazynowe.
Przeczytasz również wywiady z ludźmi polityki, kultury i sportu, felietony oraz reportaże.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień