Jak wywozi się łódzkie śmieci?

Czytaj dalej
Fot. Paweł Łacheta
Magdalena Rubaszewska

Jak wywozi się łódzkie śmieci?

Magdalena Rubaszewska

Mieszkaniec wieżowca na jednym z łódzkich osiedli zauważył, że worki, w których lokatorzy zgromadzili papier, artykuły z tworzyw sztucznych i szkła, pracownicy firmy wywozowej załadowali do śmieciarki z niesegregowanymi odpadami.

- Gdy zaprotestowałem, pracownik ekipy odpowiedział, że tak mu kazano zrobić - mówi oburzony łodzianin. - Po co zawracać sobie głowę segregowaniem, skoro potem wszystko trafia do wspólnego worka? - pyta.

- Nie spotkałam się z taką sytuacją. Może tak się wydawać, że wszystkie śmieci, te posegregowane i pozostałe, są wrzucane do jednej śmieciarki. Dysponujemy jednak pojazdami dwukomorowymi - jedna jest przeznaczona na odpady bio, druga na papier i tworzywa sztuczne. Do odbierania szkła i odpadów wielkogabarytowych oraz do śmieci niesegregowanych służą osobne pojazdy - mówi Aleksandra Stasiak, rzecznik łódzkiego MPO, jednej z trzech firm odbierających śmieci komunalne.

Urząd miasta sporadycznie otrzymuje zgłoszenia od mieszkańców o wrzucaniu wszystkich śmieci do „jednego worka”. Kontrole ich nie potwierdzają. Ostatni przypadek, ze stycznia, dotyczył zmieszania odpadów bio z pozostałymi. Jednak z raportów z danymi z systemu GPS wynikało, że śmieciarki zabrały odpady oddzielnie.

- Monitorujemy odbiór odpadów. Przeprowadzamy kontrole, ostatnio odbyły się m. in. 19, 26, 31 stycznia oraz 1, 8, 15, 22 lutego - zapewnia Jolanta Baranowska z biura prasowego Urzędu Miasta Łodzi.

Dodaje też, że zgodnie z przepisami o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, odbieranie odrębnymi pojazdami różnych rodzajów odpadów - a więc zmieszanych, bio, surowców wtórnych i odpadów wielkogabarytowych - należy do obowiązków firm. Za nieprzestrzeganie tej zasady grozi im kara od 10 tys. zł do 50 tys. zł.

Magdalena Rubaszewska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.