Jak wychować Cristiano Ronaldo? Przed nami VII edycja Lech Conference

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Gdak
Karol Maćkowiak

Jak wychować Cristiano Ronaldo? Przed nami VII edycja Lech Conference

Karol Maćkowiak

Już 2 grudnia w poznańskiej Arenie odbędzie się Lech Conference oraz Lech Cup. Wśród prelegentów będzie Paulo Leitao, były dyrektor Akademii Sportingu Lizbona.

Już po raz siódmy trenerzy młodych piłkarzy z całej Polski spotkają się na całodziennym Lech Conference, podczas którego będą mieli okazję podnieść swoje kwalifikacje. Konferencja trenerów odbędzie się już tradycyjnie w poznańskiej Arenie i będzie obfitować zarówno w ciekawe wykłady, jak i część praktyczną, podczas której zaprezentowane zostaną poszczególne elementy gry. Organizatorzy zapewniają, że ten kto się zapisał, nie będzie miał czego żałować.

Przełomowa druga edycja

Lech Poznań od lat uznawany jest za topowy klub w kwestii szkolenia młodzieży w kraju, co potwierdzają kolejne tytuły mistrzowskie.

Co więcej Kolejorz jest klubem, który w ekstraklasie w największym stopniu korzysta z młodzieży i jest liderem Pro Junior System. W klasyfikacji, w której zlicza się punkty za występy młodzieżowców i wychowanków, Kolejorz prowadzi, wyprzedzając Śląsk Wrocław i Wisłę Kraków. Jest o co walczyć, bo najlepszy klub w ekstraklasie pod względem zaangażowania w grę pierwszej drużyny, po zakończonym sezonie otrzyma 1,4 miliona zł!

Pierwsza edycja Lech Conference odbyła się w 2009 roku w Multikinie. Pomysł zorganizowania konferencji dla trenerów narodził się w głowach osób zajmujących się Lech Cup, czyli młodzieżowym turniejem, który rok w rok odbywa się w poznańskiej Arenie.

- Wyszliśmy z założenia, że skoro najlepsze młodzieżowe drużyny grają w naszym turnieju i gościmy ich trenerów, to dlaczego nie skorzystać z tej sposobności i nie opowiedzieć o szkoleniu

- tłumaczy Piotr Barłóg, dyrektor Lech Cup i Lech Conference.

Wspomniana już pierwsza edycja przyciągnęła do sali kinowej około 300 osób. Jak na pierwszą tego typu inicjatywę, był to wynik przyzwoity, a wielu uczestników cieszyło się, że znalazło nową drogę do poszerzania swojej wiedzy. Niestety, taka lokalizacja miała jedną, ale znaczącą wadę - nie było żadnej możliwości, by cokolwiek zaprezentować w praktyce. Dlatego też konferencja po rocznej przerwie zawitała do Areny.

- To była dobra, przełomowa decyzja, która pozwoliła nam wypłynąć na szerokie wody i poszerzyć grupę odbiorców naszej konferencji - dodaje Piotr Barłóg, który od początku pracuje przy organizacji wydarzenia.

Rekordowa poprzednia edycja

Połączenia teorii z praktyką domagali się uczestnicy pierwszej konferencji i właśnie spełnienie tej potrzeby sprawiło, że grupa zainteresowanych trenerów z roku na rok rosła.

- Wykorzystaliśmy wówczas infrastrukturę, która i tak musiała być przygotowana, by mógł być rozegrany Lech Cup. Stwierdziliśmy, że mówiąc kolokwialnie - upieczemy dwie pieczenie na jednym ogniu

- uśmiecha się dyrektor turnieju i konferencji.

W zeszłym roku pobity został rekord frekwencji. Wykłady oraz część praktyczną z trybun Areny oglądało aż 1250 osób! Większa liczba nie byłaby możliwa ze względów organizacyjnych, takich jak kwestie tłumaczenia, zorganizowanie posiłków czy po prostu zapewnienie odpowiedniego komfortu szkoleń.

W tym roku zainteresowanie znów jest ogromne, zwłaszcza że wydarzenie, jak przed rokiem zostało objęte patronatem Polskiego Związku Piłki Nożnej oraz Urzędu Miasta Poznania. Warto zaznaczyć, że wciąż trwają zapisy, które są prowadzone na stronie internetowej www.lechcup.pl. Tam również można znaleźć informacje dotyczące ceny

Warto dodać, że każdy z trenerów, który weźmie udział w szkoleniu otrzyma certyfikat, który pozwala przedłużyć licencję trenerską WZPN.

Znani z ekstraklasy

- Wielką przewagą Lech Conference nad innymi, podobnymi szkoleniami jest to, że do nas przyjeżdżają trenerzy z całej Polski, co z kolei pozwala wymieniać doświadczenia, także w kuluarowych rozmowach czy zdobyć ważne kontakty

- dodaje Piotr Barłóg.

Potwierdzeniem tych słów jest lista obecnych „sław” na poprzedniej edycji, kiedy można było tez spotkać byłych zawodników znanych z boisk ekstraklasy, m. in. Adriana Sikorę, Mariusza Jopa czy Piotra Dziewickiego.

- Nie można stać w miejscu, trzeba szukać nowych wiadomości. Każdy z trenerów może coś dla siebie z takich spotkań wynieść - tłumaczył Piotr Dziewicki, były obrońca m. in. Amiki Wronki, który ponad 100 razy grał w najwyższej klasie rozgrywkowej.

Wyjątkowy gość

Lech może się pochwalić, że przez kolejne lata do Areny udaje mu się ściągnąć znane postaci. Rok temu o szkoleniu młodzieży w Schalke Gelsen-kirchen opowiadał pracujący tam z młodzieżą Tomasz Wałdoch.

- W tym roku po raz pierwszy gościmy prelegentów aż trzech klubów, które pod względem szkolenia młodych piłkarzy znajdują się w pierwszej dziesiątce w Europie: Sporting Lizbona, Dinamo Zagrzeb

- opowiada dyrektor konferencji.

Wydaje się, że najwięcej pytań powino być do Paulo Leitao, który przez wiele lat był trenerem Akademii Sportingu Lizbona i prowadził zespoły młodzieżowe w różnym wieku. 52-latek w swojej trenerskiej karierze pracował m.in. z takimi sławami, jak Luis Figo, Ricardo Quaresma oraz zawodnikiem Realu Madryt, Cristiano Ronaldo. Paulo Leitao oprócz trenowania najmłodszych adeptów piłkarskich, był również w klubie ze stolicy Portugalii koordynatorem wyszkolenia technicznego oraz rekrutacji do zawodowej piłki nożnej.

Ciekawie zapowiada się również wykład Joachima Eble z FC Basel. Szwajcar posiada ponad trzydziestoletnie doświadczenie w pracy trenerskiej. Od dziewięciu lat odpowiada w Basel za szkolenie roczników akademii z przedziału 7-9 lat.

Tematem, którym zajmie się gość ze Szwajcarii podczas swojej prezentacji będzie „Sfera mentalna oraz motoryczna w dziecięcej piłce nożnej”. 2 grudnia swoje spostrzeżenia przekażą trenerom z całej Polski także Ivo Hain ze Sparty Praga oraz Ivan Kepcija i Ugo Klingor z Dynama Zagrzeb.

Mimo tak dużej liczby gości z zagranicy, w tegorocznej konferencji, jak podkreślają w klubie z Bułgarskiej nacisk kładziony jest na wystąpienia polskich prelegentów.

Akcenty poznańskie

Już o godz. 9.10 w Arenie pojawi się Marcin Dorna, trener reprezentacji do lat 21, która w przyszłym roku zagra na mistrzostwach Europy odbywających się w Polsce. Dorna, pochodzący z Poznania i pracujący w Lechu przez wiele lat, przbliży fazy przejściowe w Narodowym Modelu gry.

Lecha podczas konferencji będzie reprezentował Rafał Ulatowski, szef szkolenia w Akademii Lecha Poznań. Tematem prelekcji Ulatowskiego, która rozpocznie się o godz. 11.20 będzie: „Współpraca napastnika i ofensywnego pomocnika (nr 9 i 10) w aspektach treningu pozycyjnego w fazie atakowania wynikająca z Modelu Gry Akademii Lecha Poznań”. Oczywiście pojawi się też okazja, aby poznać pracę Akademii Lecha Poznań od kuchni i porozmawiać z jej trenerami.

Poza tym przedstawiciele Rehasportu przybliżą kwestie związane ze zdrowiem młodych piłkarzy (godz. 12.25), a Błażej Czyżewski przeprowadzi modelową jednostkę treningową Lech Poznań Football Academy w kategorii wiekowej u6-u7 (godz. 17.30).

W sobotę i niedzielę (3-4 grudnia) odbędzie się Lech Cup.

Karol Maćkowiak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.