Jak wybrać najlepszy opał do kominka?

Czytaj dalej
.

Jak wybrać najlepszy opał do kominka?

.

Sezon grzewczy to zawsze wyzwanie dla właścicieli domów, które ogrzewane są kominkami. Nie dość, że muszą odpowiednio przygotować palenisko, to jeszcze zdecydować się, który rodzaj opału będzie najlepszy. Na rynku jest wiele produktów, dzięki którym można efektywnie i szybko ogrzać dom, jednak różnice leżą gdzie indziej - głównie w wydajności opału kominkowego.

Suche drewno – ale czy na pewno?

Problem drewna kominkowego jest dużo głębszy niż nam się wydaje. W naszej naturze leży obcowanie z ogniem i palenie w kominkach i paleniskach.

Niestety, na naszym rodzimym rynku panuje wszechobecny deficyt SUCHEGO drewna! Co rusz spotykamy się z drewnem kominkowym na stacjach paliwowych lub w sklepach, ale jakość tego drewna jest bardzo niska. Nie wynika to wcale ze słabych walorów samego drewna, lecz z nadmiernej jego wilgotności. Pierwszy podstawowy sygnał, że mamy do czynienia ze zbyt dużą wilgotnością, to szybkie zabrudzenie się szyby kominkowej substancjami smolistymi podczas spalania. Co istotne, dużą część energii zamiast na wytwarzanie ciepła spalane drewno oddaje na samo osuszanie się, co jest realną stratą dla konsumenta. Substancje smoliste z kolei zaczynają osadzać się na przewodach kominowych, co stanowi duże zagrożenie pożarowe.
Na szczęście istnieje rewelacyjna alternatywa dla mokrego drewna, która została wymyślona już blisko 100 lat temu przez naszych zachodnich sąsiadów. Już wtedy pomyślano o zagospodarowaniu odpadu drzewnego, jakim była trocina i produkowaniu brykietu drzewnego.

Dlaczego brykiet?

Brykiet kominkowy nie jest na naszym rynku nowością, choć nadal jest postrzegany jako pewnego rodzaju innowacja. Zaczynaliśmy 18 lat temu, a głównym asumptem do założenia firmy była potrzeba dobrego i dostępnego przez cały rok opału ekologicznego, jako odpowiedź na wszechobecny deficyt drewna kominkowego - suchego.

Na Zachodzie brykiet kominkowy był używany od dawna, w Polsce ludzie myśleli, że namawiamy ich na ładowanie trocin do kominka. Dzisiaj jesteśmy w zupełnie innym miejscu.

Z trocinami taki brykiet jednak ma dużo wspólnego, ale tylko na etapie produkcji. Spalanie brykietu idealnie wpisuje się w proekologiczne wzory zachowań, mające na celu ochronę środowiska naturalnego i racjonalne gospodarowanie pozostałościami z przemysłu drzewnego. Dlaczego mamy wycinać rosnące drzewa i lasy, skoro w przemyśle drzewnym powstaje ogromna ilość możliwych do zagospodarowania czystych odpadów i pozostałości, z których można wyprodukować pełnowartościowe, a czasem nawet lepsze produkty? Wystarczy zrównoważona i mądra gospodarka, żeby wykorzystać w 100% drzewa, które i tak ścinamy.

Oprócz promowania ekologicznych postaw, warto wspomnieć o zaletach samego brykietu, które są bardzo istotne. Pierwszą podstawową wartością brykietu jest to, że dobrze zbity brykiet z trocin liściastych i koniecznie certyfikowany, potrafi być o 40% kaloryczniejszy od suchego drewna, czyli posiada dużo wyższą wartość energetyczną.

Jako paliwo stałe, dzięki odpowiednio niskiej wilgotności surowca wykorzystywanego do produkcji, jest idealną alternatywą zalecaną do palenia w kominkach, w myśl nowych regulacji antysmogowych w naszym kraju, które zakazują spalania biomasy stałej o wilgotności powyżej 20%. Warto tutaj wspomnieć, że nasz brykiet ma wilgotność na poziomie zaledwie ok. 8,9%.

Kolejnym atutem jest powtarzalność brykietów i ich zachowanie w kominku, co przekłada się na łatwość rozpalania i samego spalania. Mniejsza objętość względem drewna, daje z kolei oszczędność miejsca w magazynowaniu. Gotowy brykiet ma dwukrotnie większą gęstość niż drewno dębowe lub bukowe, a do tego jest pozbawiony kory, czyli generuje mniej popiołu pozostającego po spalaniu, co przełoży się na pewno na rzadsze czyszczenie urządzeń i palenisk.

W końcu musimy wspomnieć o tak bardzo oczekiwanym efekcie czystej szyby, wynikającym z bardzo dużej temperatury w komorze spalania i wysokiego płomienia, uzyskiwanych dzięki paleniu dobrym brykietem. To wszystko gwarantuje certyfikat jakości DIN Plus, oparty na niemieckich normach, który nasza firma posiada, jako jedyna w Polsce.

Najwyższa jakość opału dla twojego kominka

Ekologiczne ciepło w zgodzie z całym środowiskiem. Firma Eco-Pal Mokronosy jest producentem wysokiej jakości opału od kominków, gastronomii, grilla i ogniska. Nasze produkty powstają z wysokogatunkowych trocin dębowych oraz bukowych i są całkowicie ekologiczne. Wieloletnie doświadczenie w branży, ciągły rozwój technologii oraz umiejętności dostosowania się do potrzeb indywidualnego klienta zapewniają nam konkurencyjność na krajowym i europejskim rynku opału ekologicznego. Dysponujemy własnym zapleczem transportowym, a podpisane umowy z firmami kurierskimi oraz lokalnymi gwarantują skuteczne dostawy oferowanych. Dostarczamy nasze produkty bezpośrednio do klienta, na czas, szybko, bezpiecznie i tanio, a nad procesem zamówienia zawsze czuwa kompetentna i uprzejma osoba.
Nasze ekologiczne produkty opałowe spełniają standardy najwyższych niemieckich norm jakości DIN plus, czego wynikiem jest certyfikat jakości DIN plus 9H035. Potwierdzają to również Certyfikaty Jakości Instytutu Technologii Drewna w Poznaniu oraz certyfikat odpowiedzialnej gospodarki leśnej FSC.
Bierzemy czynny udział w różnego rodzaju spotkaniach branżowych, targach oraz wystawach, zarówno lokalnych, krajowych i zagranicznych. Jesteśmy również członkiem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kominki Polskie

Mniej znaczy więcej

Firma przykłada dużą wagę do promowania racjonalnych zachować konsumenckich, dlatego zachęcamy by nasi klienci nie dokonywali nadmiernych zakupów opału. Na pierwszy rzut oka wydaje się to niespotykane, ale jest w tym logika biznesowa.
Zależy nam, by klienci nie przesadzali z zaopatrywaniem się w duże ilości brykietu na zimę, ponieważ jest on bardzo wydajny. Przeciętna moc kominka na rynku polskim to 15 kilowat, a jego sprawność to ok. 80 proc. Nasz jeden brykiet ma ok. 6 kilowat, czyli wystarczą maksymalnie trzy wałki na godzinę, by uzyskać optymalną temperaturę, a dorzucanie większej ilości brykietu do kominka czy paleniska nie przełoży się na większą ilość ciepła, jest tylko realną stratą dla konsumenta. Dlatego wolimy, by klient kupił jedną paletę, nauczył się palić optymalnie i przeliczył, że mu się to opłaca, niż zakup dwóch palet i stwierdzenie, że przepłacił.

Rozpalanie od góry

Warto tu dodać, że nasza firma od wielu lat promuje sposób „rozpalanie od góry", czyli najbardziej efektywną metodę palenia, dzięki czemu substancje lotne nie uciekają z dymem, ale palą się w piecu i przekładają na zwiększoną ilość ciepła.
Taka metoda rozpalenia powoduje, że ogień schodzi stopniowo w dół, zostawiając za sobą żar. Wszystkie substancje lotne powstające w procesie spalania muszą przejść przez te strefę ognia i żaru, gdzie ulegają praktycznie całkowitemu spaleniu. Do komina lecą już tylko niemal całkowicie przezroczyste spaliny. Jak wykazują badania, na skutek rozpalania od góry emisja pyłów jest około 50% mniejsza niż w przypadku standardowego sposobu rozpalania.

Klienci, którzy już poznali nasz brykiet, jako jego najważniejszą zaletę wymieniają nawet nie tyle kaloryczność, co powtarzalność. Powtarzalność oznacza, że każdy kawałek brykietu ma dokładnie takie same właściwości i wartość energetyczną, dzięki czemu dokładanie opału do kominków i wszelkiego rodzaju palenisk staje się znacznie bardziej komfortowe i pozwala na dużą oszczędność czasu.

W 100% ekologiczny opał do kominków, gastronomii, grilla i ogniska znajdziesz na: www.eco-pal.pl


MMH ECO-PAL Maciej Piotrowski i Wspólnicy Spółka Jawna
Mokronosy 37, 62-110 Damasławek
Tel. (+48) 67 26 13 144, (+48) 577 336 006
E-mail: [email protected]
www.eco-pal.pl

Jak wybrać najlepszy opał do kominka?
.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.