Jak przeżyć w stolicy świata, czyli co i za ile w Nowym Jorku

Czytaj dalej
Aneta Radziejowska

Jak przeżyć w stolicy świata, czyli co i za ile w Nowym Jorku

Aneta Radziejowska

Mieszkańcy Nowego Jorku ciągle słyszą, że żyją w najdroższym mieście świata. To jest i nie jest prawdą. To miasto przypomina wielopoziomowy labirynt i ludzie znajdują w nim różne możliwości egzystencji. Ci najbogatsi (1 proc. populacji) mają doskonałe warunki do wydawania swoich pieniędzy. Inni sobie jakoś radzą - pisze dla nas Aneta Radziejowska, dziennikarka od lat żyjąca w Wielkim Jabłku, autorka przewodników po tym mieście.

Średnia cena posiłku w restauracji - 48 dol. Średnia krajowa - 36, co oznacza, że pod tym względem Nowy Jork jest rzeczywiście najdroższy w USA. Z tym że na tę nowojorską średnią składają się koszty posiłków w restauracjach, w których za kolację dla jednej osoby trzeba zapłacić 300 i więcej dolarów. Jak ktoś lubi niezwykłości, to może sobie zjeść iskrzące skrzydełka w The Ainsworth - zapiekane w 24-karatowym złocie. Duża porcja za tysiąc dolarów, butelka szampana wliczona w cenę. W tej samej cenie można się najeść robioną wyłącznie na specjalne zamówienie pizzę w Ninos - jeśli ktoś lubi pizzę z kawiorem i homarem. Zwykła pizza zaczyna się od 1 dolara za kawałek, w innych punktach dwa kawałki za pięć i tak dalej.

Na każdej ulicy jest też mnóstwo większych i mniejszych restauracji i knajpek, w których można zjeść przyzwoity posiłek za ok. 30 dolarów. Okolice, w które rzadko trafiają turyści, mają zazwyczaj pełny wybór malutkich knajpek z jedzeniem na wynos: japońskim, chińskim, tajskim i jakim, kto tylko lubi. Średnio kosztuje to ok. 9-15 dol. Poza Manhattanem jest znacznie taniej.

Jak święta, to oczywiście i choinka. W Nowym Jorku zaczyna się kupować i ubierać choinki zaraz w weekend po Święcie Dziękczynienia, czyli pod koniec listopada. Ceny zmieniają się z roku na rok. Zdarzyło się i tak, że sprzedawcy na Manhattanie żądali za - fakt, że spore - świerki tysiąc dolarów.

Jakie są ceny w Nowym Jorku? Ja nie wydać kroci w "Wielkim Jabłku"? O tym w dalszej części tekstu

Pozostało jeszcze 78% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aneta Radziejowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gloswielkopolski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.