Jak przedszkola w Poznaniu będą funkcjonowały w wakacje? Dyżur letni będzie możliwy tylko w przedszkolu, do którego dziecko jest zapisane

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Kapica
Justyna Dopierała

Jak przedszkola w Poznaniu będą funkcjonowały w wakacje? Dyżur letni będzie możliwy tylko w przedszkolu, do którego dziecko jest zapisane

Justyna Dopierała

Jak będą funkcjonowały miejskie przedszkola w Poznaniu w wakacje 2020? Wydział Oświaty proponuje, by latem wszystkie przedszkola funkcjonowały przez 6 tygodni, natomiast przez 2,5 tygodnia były zamknięte. Ponadto rodzice będą mogli skorzystać z wakacyjnej opieki nad dzieckiem tylko w przedszkolu, do którego zapisany jest maluch. Oznacza to, że nie będzie możliwości zapisywania dzieci na dyżury letnie w innych placówkach.

Szkoły mają mają być zamknięte do 23 maja. Wcześniej, bo od 6 maja funkcjonować mogą żłobki i przedszkola. Taką decyzję ogłosił premier Mateusz Morawiecki, by umożliwić opiekę nad dziećmi tym rodzicom, którzy wrócą do pracy. Ostateczna decyzja o tym, czy te placówki zostaną otwarte należy jednak do samorządów. W Poznaniu, jak już wiadomo, najmłodsi nie wrócili do żłobków i przedszkoli z początkiem maja.

Czytaj także: Większość żłobków i przedszkoli wciąż będzie zamknięta. Wielkopolskie samorządy nie planują jeszcze otwierać placówek dla dzieci

Jacek Jaśkowiak, prezydenta miasta po konsultacjach z dyrektorami podjął decyzję o tym, że żłobki i przedszkola będą zamknięte do 23 maja. Zapowiedział, że zanim placówki zostaną otwarte, najpierw należy zapewnić bezpieczeństwo dzieciom, rodzicom i pracownikom, a decyzja o powrocie dzieci do placówek zostanie podjęta, gdy znane będą szczegółowe wytyczne dotyczące zasad bezpieczeństwa.

Zobacz też: Żłobki i przedszkola w Poznaniu na razie pozostaną zamknięte, ale dyrektorzy przygotowują się już do ponownego przyjęcia dzieci

Jak przedszkola w Poznaniu będą funkcjonowały w wakacje?

Miasto przygotowuje jednak placówki do otwarcia po 23 maja. Dotyczy to także funkcjonowania przedszkoli w czasie wakacji. W tym roku rodzice będą mogli skorzystać z letniego dyżuru w przedszkolu aż przez sześć tygodni.

- Aby w sposób maksymalny zabezpieczyć zdrowie dzieci, rodziców i pracowników, a z drugiej strony umożliwić powrót do pracy, proponujemy by w lipcu i sierpniu wszystkie przedszkola otwarte były przez 6 tygodni, a przez 2,5 tygodnia były zamknięte

- mówi Wiesław Banaś, zastępca dyrektora Wydziału Oświaty w Poznaniu.

Z informacji Wydziału Oświaty wynika także, że w czasie wakacji nie będzie możliwości przemieszczania się dzieci między przedszkolami, a więc opiekę zapewnione będą miały maluchy zapisane do danego przedszkola. Oznacz to, że nie będzie elektronicznego zapisywania dzieci na dyżury wakacyjne. Chęć uzyskania opieki nad dzieckiem będzie można zgłosić bezpośrednio w swoim przedszkolu.

Czytaj również: Opłata za miejskie żłobki w czasie koronawirusa i "urlopowanie dzieci". Czy rodzic może wycofać urlop dziecka, gdy żłobek zostanie otwarty?

Do tej pory w czasie wakacji przedszkola miejskie pracowały wymiennie. Część z nich funkcjonowała w lipcu, natomiast pozostałe w sierpniu. W takim układzie rodzice mieli możliwość zgłaszania chęci opieki nad dzieckiem w wakacje do innej placówki, niż do tej w której jest zapisane. Było to rozwiązanie umożliwiające zapewnienie dzieciom opieki w czasie, gdy przedszkole, do którego maluch uczęszcza, było zamknięte.

- Mogliśmy przyjmować dzieci z innych przedszkoli, podczas gdy miały one wakacyjną przerwę. Oczywiście zawsze pierwszeństwo miały dzieci, które uczęszczają do przedszkola na co dzień

- tłumaczy Elżbieta Przybylak, dyrektor Przedszkola nr 77 w Poznaniu.

Określenie sześciu tygodniu, podczas których dane przedszkole będzie otwarte, zostanie określone przez dyrektora placówki.

- W przypadkach indywidualnych, np. zaplanowanego remontu lub rozbudowy przedszkola może nie być możliwości zrealizowania sześciotygodniowego dyżuru - zaznacza Wiesław Banaś.

Zobacz także: Żłobki i przedszkola zamknięte z powodu koronawirusa. Czy rodzice muszą płacić czesne za prywatne placówki?

Informacje o zaplanowanych dyżurach oraz szczegółach zapisów dzieci rodzice otrzymają najpóźniej 5 czerwca bezpośrednio u dyrektora przedszkola, do którego uczęszcza dziecko.

Zainteresował Cię ten artykuł? Szukasz więcej tego typu treści? Chcesz przeczytać więcej artykułów z najnowszego wydania Głosu Wielkopolskiego Plus?

Wejdź na: Najnowsze materiały w serwisie Głos Wielkopolski Plus

Znajdziesz w nim artykuły z Poznania i Wielkopolski, a także Polski i świata oraz teksty magazynowe.

Przeczytasz również wywiady z ludźmi polityki, kultury i sportu, felietony oraz reportaże.

Pozostało jeszcze 0% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Justyna Dopierała

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.