Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Jak poradzić sobie ze starzeniem? Rozmowa z psychologiem

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Magdalena Baranowska-Szczepańska

Jak poradzić sobie ze starzeniem? Rozmowa z psychologiem

Magdalena Baranowska-Szczepańska

Rozmowa z Małgorzatą Rybarczyk, psychologiem.

Wiele kobiet, ale i coraz więcej mężczyzn z wiekiem zaczyna odczuwać lęk przed starzeniem się. Z niepokojem przeglądają się w lustrze, poddają często inwazyjnym zabiegom i próbując walczyć z naturą, starają się za wszelką cenę zachować młody wygląd. Dlaczego tak się dzieje, że nie potrafimy pogodzić się ze zmianami?
To naturalne, że trudno pogodzić się nam ze zmianami, które oceniamy jako niekorzystne dla siebie, nieznane, na dodatek na takie, na które mamy mały wpływ. W taki sposób postrzegamy procesy starzenia się. Budzą one lęk przed utratą sprawności fizycznej i umysłowej. Również społecznie starość jest czasem, w którym tracimy swoją pozycję zawodową i związany z nią szacunek, zawęża się krąg znajomych. Czujemy się mniej potrzebni. Trudniej przewidzieć, jak będzie dalej przebiegało życie, zaczynamy mieć słabsze poczucie, że je kontrolujemy. Dotychczasowe strategie typu zaplanuję - wykonam - będę mieć to, co zamierzam, zaczynają zawodzić w sytuacji gdy pojawiają się kłopoty ze zdrowiem swoim czy bliskich.

Zmieniło się również społeczne nastawienie do starości. Stary człowiek to nie mędrzec, który wie, i z tego tytułu ma szacunek, ale człowiek nienadążający za zmianami różnej natury.
Tak, starzenie się jest to czas, kiedy dokonujemy przewartościowania swoich dotychczasowych potrzeb, wartości i preferencji. Lęk pogłębia brak systemowej opieki ze strony państwa i obawa przed ubóstwem. Starość jest postrzegana społecznie jako generalnie niedobry w życiu okres. Wzrastamy przecież w tym przekonaniu. Od najmłodszych lat słyszymy, że „starość - nie radość”, „na starość torba i kij”, „to nie wypada”. Tylko młodość kojarzy się nam z radością, witalnością, zdrowiem, spontanicznością, starość wręcz przeciwnie. Relatywnie niedawno zaczęto się zastanawiać nad pozytywnymi zmianami zachodzącymi w wieku dojrzałym i w starości.

Jak więc nie bać się starości i przyjmować nieuchronnie pojawiające się zmiany?
To nie jest łatwe zadanie. Bo przecież pierwsze jej objawy odbieramy jako zagrożenie dla życia takiego, jakie lubimy. Każdy chce być zdrowy, sprawny, atrakcyjny fizycznie i towarzysko. Jesteśmy w stresie, bo czujemy, że coś się zmienia. Zaczynamy czuć niepokój, kiedy poranny widok w lustrze odbiega od oczekiwanego, przy wchodzeniu po schodach pojawia się zadyszka. Objawy uświadamiają nam, że młodość mija. Popularne powiedzenie „trzeba się starzeć z godnością” też nie pomaga zaakceptować starzenia się i bywa postrzegane jako opresyjne.

Pozostało jeszcze 64% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Magdalena Baranowska-Szczepańska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gloswielkopolski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.