Jak mogą wyglądać biurowce MTP i co zbudować pomiędzy Dąbrowskiego, Roosevelta i Mickiewicza?

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Gdak
Bogna Kisiel

Jak mogą wyglądać biurowce MTP i co zbudować pomiędzy Dąbrowskiego, Roosevelta i Mickiewicza?

Bogna Kisiel

Co może powstać na terenie między Dąbrowskiego, Roosevelta, Mickiewicza? Jak mogą wyglądać biurowce na Międzynarodowych Targach Poznańskich?

Na te m.in. pytania odpowiedzą młodzi ludzie, którzy zdecydują się na udział w konkursie na koncepcję urbanistyczno-architektoniczną terenów wzdłuż ulicy Głogowskiej i Roosevelta. Jest on adresowany do studentów Uniwersytetu Artystycznego oraz Politechniki Poznańskiej. To te dwie uczelnie wspólnie z miastem i MTP są organizatorami konkursu.

- Niebawem rozpocznie się rozbudowa pawilonu nr 4

- przypomina Elżbieta Roeske, wiceprezes MTP. - Właśnie przy okazji dyskusji nad rozwojem i rozbudową infrastruktury targów zrodziła się śmiała wizja budowy jednego, a może dwóch biurowców od strony ulicy Bukowskiej. Pomyśleliśmy, że konkurs byłby dobrym sposobem, aby to młodzi ludzie pokazali, jak widzą tę część miasta.

Prezes Roeske tłumaczy, że biurowce miałyby powstać w sąsiedztwie budynku World Trade Center, w miejscu, gdzie znajduje się nieczynny pawilon gastronomiczny.

- W pewnej części biurowce będą wykorzystane przez targi, a pozostałą powierzchnię planujemy wykorzystać komercyjnie, pod wynajem - tłumaczy Roeske.

Bartosz Guss, zastępca prezydenta dodaje, że rozwój MTP wymaga poszukiwania komercyjnych rozwiązań.

- Teren targów powinien być taką enklawą w mieście, która zaprasza do siebie, otwiera się na mieszkańców

- uważa Guss, dodając: - I tak się dzieje. Wystarczy wspomnieć o akcji „Lato na targach” czy biegaczach, którzy tutaj goszczą przy okazji na przykład maratonu i półmaratonu.

Piotr Sobczak, dyrektor Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta zwraca uwagę, że konkurs obejmuje większy obszar.

- Od budynku poczty przy Głogowskiej, przez zabudowania wzdłuż Roosevelta i Mickiewicza po Dąbrowskiego - wyjaśnia Sobczak. - To przeszło 30 hektarów, które są cenne architektonicznie i krajobrazowo. Konkurs nie ma rozstrzygać o funkcji danych obiektów, ale pokazać wzajemne relacje między zabudową istniejącą a tą, która może tu powstać.

Sobczak zaznacza, że uczestnicy konkursu w swoich koncepcjach muszą uwzględnić strefę nalotów lotniska Ławica, a także uwarunkowania lokalizacyjne, w tym krajobrazowe i konserwatorskie.

- Po konkursie odbędzie się debata, podczas której zostaną przestawione koncepcje

- zapowiada Sobczak.

Do 10 czerwca studenci powinni złożyć prace w swoich uczelniach. 28 czerwca zostaną ogłoszone wyniki konkursu i odbędzie się debata. Prace konkursowe będzie można obejrzeć na wystawie, która 1 lipca zostanie otwarta na terenie MTP. Potrwa ona do 12 lipca.

- Po rozstrzygnięciu konkursu, będziemy chcieli objąć ten obszar planem zagospodarowania - mówi Sobczak.

Targi na nagrody przeznaczyły 7,5 tys. zł. Zdobywca pierwszego miejsca otrzyma 3 tys. zł, drugiego - 2 tys., trzeciego - 1 tys. zł, a wyróżnienia wyniosą po 500 zł.

Mamy tu bardzo dobrą architekturę, jak obiekty postmodernistyczne czy Bałtyk, ale także budynki wymagające szczególnej

Bogna Kisiel

Wszystko co dotyczy Poznania, czym żyją mieszkańcy jest mi bliskie. Pod lupę biorę decyzje władz, działalność miejskich spółek, instytucji, związków międzygminnych. Bacznie wsłuchuję się w głos poznaniaków i radnych. Od lat śledzę rozwój aglomeracji poznańskiej, działania podejmowane przez powiat poznański, szczególnie bacznie obserwuję gminę Czerwonak. Chętnie podejmuję tematy społeczne, historie ludzi zmagających się z przeciwnościami losu, pomysły młodych ludzi, które mogą zrewolucjonizować nasze życie. Interesują mnie rozwiązania komunikacyjne, problematyka zagospodarowania przestrzennego i gospodarki odpadami, bo jeśli w tych obszarach nie znajdziemy rozsądnych rozwiązań, to zapłacą za to przyszłe pokolenia.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.