Jak dbać o siebie po 50. roku życia, aby zachować sprawność na długie lata? Rozmawiamy z fizjoterapeutą Michałem Maruszewskim

Czytaj dalej
Fot. Archiwum Michała Maruszewskiego
Natalia Krawczyk

Jak dbać o siebie po 50. roku życia, aby zachować sprawność na długie lata? Rozmawiamy z fizjoterapeutą Michałem Maruszewskim

Natalia Krawczyk

Świadomość dbania o zdrowie wśród osób po 50. wzrasta. Dziś chętnie biorą udział w maratonach, triathlonach i innych sportowych konkurencjach. Starsi zawodnicy kondycją nie tylko nie odbiegają od młodszych osób, nierzadko wypadają lepiej. Należy jednak pamiętać, że aktywność ruchowa powinna być indywidualnie dopasowana do stanu zdrowia, ale też preferencji. O tym, jak zachować sprawność fizyczną na długie lata rozmawiamy z fizjoterapeutą Michałem Maruszewskim.

Gimnastyka wykonywana w każdym wieku nie tylko zmniejsza ryzyko chorób cywilizacyjnych, poprawie ulega też układ ruchu stając się przez to bardziej wytrzymały. W przypadku osób dojrzałych dodatkowo zapobiegamy rozwojowi osteoporozy i minimalizujemy ryzyko złamań. Okazuje się, że pacjentów 50+ coraz częściej spotykamy gabinecie u fizjoterapeuty.

Jeszcze 10 lat temu wizyta w gabinecie fizjoterapii kojarzona była z zabiegiem luksusowym, przeznaczonym tylko dla dobrze sytuowanych. Dziś jest to miejsce odwiedzane przez każdego, niezależnie od pozycji społecznej czy sytuacji materialnej

- mówi fizjoterapeuta Michał Maruszewski, który oprócz prowadzenia własnego gabinetu MedicoMar, kształci się jako osteopata.

Jakie schorzenia są najczęstsze w przypadku osób 50+? Na jakie bóle skarżą się pacjenci?

Problemy osób 50+ dotyczą przede wszystkim układu mięśniowo- szkieletowego. Najczęściej trafiają do mnie pacjenci z przewlekłymi bólami kręgosłupa, obręczy barkowej, a także z zaburzeniami naczyniowymi i neurologicznymi. Ostatni rok dominuje w pacjentów przewlekłe zestresowanych, a to właśnie czynnik stresowy jest największym przyjacielem przewlekłego bólu.

Kiedy zgłosić się do fizjoterapeuty?

Jak podkreśla nasz rozmówca - jakikolwiek dyskomfort w narządzie ruchu jest sygnałem, że warto spotkać się ze specjalistą. Fizjoterapeuta nie tylko pokaże, jak poprawnie wykonywać ćwiczenia, aby nie doprowadzić do urazów, ale też znajdzie źródło bólu i w przyszłości pomoże go wyeliminować.

Pamiętajmy, że im szybsza diagnostyka i odpowiednio ukierunkowana rehabilitacja, tym większa możliwość szybkiego powrotu do pełnej sprawności. Zwracajmy szczególną uwagę na wybór specjalisty. Nie każdy jest tym za kogo się podaje, dlatego polecam weryfikować terapeutów na stronie internetowej Krajowej Izby Fizjoterapeutów.

Fizjoterapeuta zachęca do aktywności fizycznej osoby w każdym wieku
Archiwum Michała Maruszewskiego Wczesna diagnoza może uchronić nas od poważnego zabiegu

Czy zatem dobrze jest korzystać z usług profilaktycznie?

Oczywiście. Większość moich pacjentów, którzy trafili z bólem zostają już u mnie na stałe. Pamietajmy jednak, że nawet najlepszy fizjoterapeuta świata nie usprawni nas, jeśli nie damy czegoś od siebie. Regularna aktywność fizyczna, zmiana nawyków żywieniowych, odpowiednie nawodnienie czy też zerwanie z nałogami są rzeczą kluczową w uzyskaniu lepszej formy psychofizycznej.

"Kluczem jest regularność"

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) rekomenduje, aby osoby starsze podejmowały aktywność fizyczną na umiarkowanym poziomie przez co najmniej 30 minut, minimum 5 dni w tygodniu. Zdaniem Michała Maruszewskiego aktywność fizyczna powinna być wdrażana stopniowo, dostosowana do możliwości i wieku naszego organizmu - ciało musi zaadoptować się do nowej sytuacji. O czym jeszcze należy pamiętać? Jak się przygotować?

Spacer po lesie, nordic walking, jazda na rowerze, joga czy też zajęcia gimnastyczne w grupie są doskonałym rozwiązaniem. Słowem klucz jest tutaj „regularność”. Nasze stawy, aby były odpowiednio nawodnione, odżywione i dotlenione potrzebują ruchu! Nawet umiarkowana aktywność ruchowa znacząco może zwiększyć objętość naszej tkanki chrzestnej, co bezpośrednio wpływa na lepsze wydzielanie się mazi stawowej.

Okazuje się, że w wielu przypadkach, jeśli pacjenci w porę zgłoszą się do specjalisty, mogą uniknąć operacji. Oczywiście - jak wskazuje nasz rozmówca - jest to kwestia indywidualna.

Nie pomożemy pacjentom, gdy na przykład zerwaniu ulegnie więzadło w kolanie lub jądro miażdżyste w jego większej części wpukla się w kanał kręgowy. Wtedy niezbędna jest interwencja ortopedy lub neurochirurga, natomiast nasza praca przed operacją również jest potrzebna. Możemy zmniejszyć ból czy zredukować obrzęk. Należy pamiętać, że fizjoterapeuta nie leczy, a jedynie wspomaga proces leczenia oraz znacząco poprawia komfort życia. Fizjoterapeuta jest tylko jednym z ogniw całego zespołu interdyscyplinarnego. Proces leczenia bardzo często wymaga ingerencji innych specjalistów, w tym również środków farmakologicznych.

Fizjoterapeuta zachęca do aktywności fizycznej osoby w każdym wieku
Archiwum Michała Maruszewskiego

Pacjenci, którzy cierpią na różnego rodzaju dolegliwości, powinni wybrać aktywność fizyczną, która nie powoduje bólu. Przykładowo ból kolana może pojawiać się podczas biegania po twardej nawierzchni, ale już podczas pływania nie będzie nam dokuczał. Wówczas basen jest świetną opcją na zachowanie dobrej formy. Jeśli nie wiemy, jaki sport będzie dla nas dobry, zasięgnijmy porady u fizjoterapeuty - zwłaszcza w przypadku chorób przewlekłych.

„Żaden lek nie zastąpi ruchu, ale ruch zastąpi każdy lek” - te słowa na jednym z moich pierwszych wykładów z fizjoterapii wypowiedziała nieżyjąca już wybitna profesor rehabilitacji Kazimiera Milanowska. Oczywiście, nie każde schorzenie możemy wyleczyć ruchem, ale lepszej profilaktyki jak aktywność fizyczna nie ma.

Warto więc zadać sobie pytanie: co jest lepsze dla zdrowia? Kolejna tabletka przeciwbólowa, która ma wiele skutków ubocznych czy fizjoterapia, która bardzo często potrafi wyeliminować przyczynę schorzenia? Pamiętajmy, że zdrowie mamy tylko jedno!

---------------------------

Zainteresował Cię ten artykuł? Szukasz więcej tego typu treści? Chcesz przeczytać więcej artykułów z najnowszego wydania Głosu Wielkopolskiego Plus?

Wejdź na: Najnowsze materiały w serwisie Głos Wielkopolski Plus

Znajdziesz w nim artykuły z Poznania i Wielkopolski, a także Polski i świata oraz teksty magazynowe.

Przeczytasz również wywiady z ludźmi polityki, kultury i sportu, felietony oraz reportaże.

Pozostało jeszcze 1% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Natalia Krawczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.