Jacek Jaśkowiak walczy o fotel prezydenta Polski. Sondaże wskazują, że jego szanse są niewielkie

Czytaj dalej
Fot. brak
BLD

Jacek Jaśkowiak walczy o fotel prezydenta Polski. Sondaże wskazują, że jego szanse są niewielkie

BLD

Start prezydenta Poznania, Jacka Jaśkowiaka, w prawyborach w Platformie Obywatelskiej zaskoczył wiele osób. Widać to w wynikach badań i sondaży, które zostały przeprowadzone w ostatnich dniach.

Od momentu, w którym prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak oficjalnie poinformował, że chce zostać kandydatem Koalicji Obywatelskiej w wyborach prezydenckich, pojawiło się już kilka sondaży i badań oceniających jego ewentualne szanse.

Przypomnijmy, że prezydent stolicy Wielkopolski zmierzy się najpierw w prawyborach partyjnych z Małgorzatą Kidawą-Błońską. Politycy Platformy Obywatelskiej nie dają mu wielkich szans, nieco inaczej widzą to publicyści. Jak na inicjatywę Jacka Jaśkowiaka zareagowali wyborcy?

Jak wynika z badania Instytutu Badań Spraw Publicznych opublikowanych 21 listopada przez Wirtualną Polskę, o Jaśkowiaku nie słyszało prawie 70 proc. kobiet oraz 57 proc. mężczyzn. Co ciekawe, nie zna go ponad połowa ogółu

Przypomnijmy, że prezydent stolicy Wielkopolski zmierzy się najpierw w prawyborach partyjnych z Małgorzatą Kidawą-Błońską. Politycy Platformy Obywatelskiej
Lukasz Gdak Przypomnijmy, że prezydent stolicy Wielkopolski zmierzy się najpierw w prawyborach partyjnych z Małgorzatą Kidawą-Błońską.

zwolenników Koalicji Obywatelskiej (55,1 proc.). Z tych, którzy wiedzą, kim jest prezydent Poznania, zdecydowanie ufa mu 23,2 proc. elektoratu KO. Odpowiedź "raczej ufam" wskazało 12 proc.

Zobacz też: Jacek Jaśkowiak popiera legalizację małżeństw homoseksualnych w Polsce

W badaniu IBSP zdecydowanie lepiej wypadła Kidawa-Błońska. Działaczki PO nie zna zaledwie 5 proc. wyborców KO, a jej działania popiera aż 80 proc. tego elektoratu. Badanie przeprowadzono na grupie 1000 osób z użyciem metody CATI w październiku 2019 r.

Z kolei według sondażu IBRIS przeprowadzonego na zlecenie Interii, 46,5 procent Polaków uważa, że Małgorzata Kidawa-Błońska będzie lepszą kandydatką KO na prezydenta. Na Jacka Jaśkowiaka wskazało tylko 14,5 proc. respondentów. 39,5 proc. badanych nie potrafi określić, który z polityków powinien reprezentować KO. Sondaż został przeprowadzony w dniach 22-23 listopada na próbie 1100 dorosłych osób metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych, wspomaganych komputerowo (CATI).

Zobacz też: Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, stał się ostatnim rezerwowym Grzegorza Schetyny? W walce o prezydenturę RP może sporo namieszać

Swój prezydencki sondaż przedstawiły także RMF FM wspólnie z "Dziennikiem Gazetą Prawną". Przeprowadził go również IBRIS.

Przypomnijmy, że prezydent stolicy Wielkopolski zmierzy się najpierw w prawyborach partyjnych z Małgorzatą Kidawą-Błońską. Politycy Platformy Obywatelskiej
Łukasz Gdak Politycy Platformy Obywatelskiej nie dają Jakowi Jaśkowiakowi wielkich szans.

Dotyczy on ewentualnej II tury wyborów prezydenckich. W badaniu założono, że znajdzie się w niej obecnie urzędujący prezydent Andrzej Duda. W pierwszym wariancie jego konkurentką była Kidawa-Błońska - uzyskała ona poparcie na poziomie 38,9 proc. W drugim scenariuszu rywalem Dudy był Jaśkowiak, który otrzymał 30,3 proc.

W przypadku, gdyby to Kidawa-Błońska była przeciwniczką Dudy w II turze, na żadnego z tych kandydatów nie zagłosowałoby 7,4 proc. badanych. Gdyby natomiast urzędujący prezydent RP walczył z prezydentem Poznania, ten odsetek wynosiłby 15,8 proc. Sondaż został przeprowadzony w dniach 22-23 listopada na grupie 1100 respondentów.

BLD

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.