Jakub Hap

Iza z Kątów kopie coraz wyżej. I spełnia marzenia

Na co dzień Iza gra w Resovii Rzeszów. Fot. Archiwum prywatne Na co dzień Iza gra w Resovii Rzeszów.
Jakub Hap

Futbol tylko dla mężczyzn? Niekoniecznie! 15-letnia Izabela Mroczka od kilku lat biega za piłką i zawstydziłaby w tym niejednego chłopaka

Naszą dzisiejszą bohaterkę wielu z Was zapewne zdołało już poznać - jej piłkarską sylwetkę przedstawialiśmy bowiem na łamach Faktów Jasielskich w czerwcu 2015 r. Pisaliśmy o tym, że futbol kocha od dziecka, pierwsze profesjonalne treningi odbyła w krośnieńskiej szkółce Beniaminek, by po roku związać się z Akademią Piłkarską Jasło, dzielnie ćwicząc i walcząc w rozgrywkach młodzieżowych pośród chłopaków. Iza nie kryła wówczas, że marzy o zawojowaniu światowych muraw, a pytana o największego futbolowego idola bez zastanowienia odpowiedziała, że jest nim Argentyńczyk Leo Messi.

Z Resovią walczy o mistrzostwo Polski
Ówczesny trener dziewczyny, Damian Kardaś, nie mógł się jej nachwalić. - Gra na skrzydle, bazuje na swej szybkości, wyróżnia się koordynacyjnie i sprawnościowo - wymieniał szkoleniowiec AP Jasło. Dzisiaj pewnie promienieje z dumy, bo Iza z powodzeniem pokonuje kolejne szczeble w swej przygodzie z piłką. Po przekroczeniu wieku, który uprawniał ją do gry w drużynie najstarszego rocznika jasielskiego klubu, piłkarski rozwój postanowiła kontynuować w Rzeszowie - w ramach miejscowej Resovii funkcjonuje szkółka dziewcząt.

- Mając świadomość swojego sportowego potencjału, postanowiłam konsekwentnie walczyć o spełnienie marzeń. W Resovii trenuję od kwietnia - na zajęcia początkowo dojeżdżałam z Kątów, jednak po skończeniu drugiej klasy gimnazjum przeniosłam się do rzeszowskiej Szkoły Mistrzostwa Sportowego. Mieszkam w internacie, wraz z koleżankami z drużyny juniorek gramy w Centralnej Lidze Juniorek. Stawką tych rozgrywek jest tytuł mistrzyń Polski - opowiada Izabela Mroczka, dziś 15-latka.

Na boisku nadal występuje na pozycji skrzydłowej, tak jak w jasielskiej akademii. Jednak obecnie już nie na prawej stronie, lecz lewej. W nowej roli szybko się odnalazła i radzi sobie świetnie - dobrym na to dowodem są nie tylko bramki, których kilka już w CLJ strzeliła, ale przede wszystkim gra w reprezentacji Polski Polish Soccer Skills U17. Boiskowe boje u boku najlepszych młodych piłkarek z różnych części kraju są dla mieszkanki Kątów niesamowitą sprawą, dużym wyróżnieniem i powodem do dumy.

- W lipcu tego roku wzięłam udział w obozie Polish Soccer Skills w Zakopanem. Takich obozów było kilka, odbywały się w różnych miejscach w Polsce przez cały okres wakacyjny. Te zawodniczki, które w sposób szczególny przykuły uwagę trenerów PSS, otrzymały powołanie do reprezentacji krajowej. Miałam to szczęście, że znalazłam się w tym gronie. Podobnie jak moja koleżanka Milena Kosiba, z którą razem grałyśmy w Beniaminku i AP (pochodzi ze Świerchowej, o niej również pisaliśmy we wspomnianym zeszłorocznym numerze tygodnika - przyp. red.). Niedawno wróciłam z pierwszego obozu kadry - odbył się w dniach 11-17 grudnia w nadmorskim Władysławowie. Program obozu był bardzo zróżnicowany - intensywnie trenowałyśmy, ale oprócz zajęć z piłką mieliśmy również trening mentalny z psychologiem. To był fajny i owocny tydzień - wspomina Iza.

PSS przepustką do światowej piłki?
Meczowy debiut w reprezentacji Polish Soccer Skills powinna zaliczyć już na wiosnę w słonecznej Katalonii - podczas obozu szkoleniowego w Barcelonie.

- Oprócz treningów rozegramy tam kilka spotkań z naszymi rówieśniczkami z zagranicy. Nie mogę się ich doczekać. Dla każdej z nas będą okazją do zaprezentowania umiejętności przed skautami z różnych dużych światowych klubów. Marzy mi się gra w niemieckim VFL Wolfsburg, który jest jednym z najlepszych kobiecych klubów piłkarskich na świecie, więc na hiszpańskich boiskach z pewnością dam z siebie wszystko - zapewnia Izabela Mroczka.

W kalendarzu naszej piłkarki na przyszły rok wpisane jest również zgrupowanie kadry PSS w Warszawie. Jego punktem kulminacyjnym ma być mecz na Stadionie Narodowym. Powodzenia Iza, trzymamy kciuki!

Jakub Hap

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.