IPN ujawni listę esesmanów z KL Auschwitz

Czytaj dalej
Fot. archiwum
Piotr Subik

IPN ujawni listę esesmanów z KL Auschwitz

Piotr Subik

Historia. Nazwiska 8,5 tysiąca członków SS, którzy tworzyli załogę niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz-Birkenau, upubliczni w poniedziałek krakowski Instytut Pamięci Narodowej.

Dane dotyczą esesmanów wchodzących w skład załogi KL Auschwitz przez cały okres funkcjonowania tego obozu, czyli od 1940 r. do 1945 r.

To wspólne przedsięwzięcie historyka z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy prof. Aleksandra Lasika oraz Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Krakowie.

Tworzenie bazy prof. Lasik rozpoczął w 1982 r., gdy przygotowywał rozprawę doktorską, przedstawioną następnie w 1988 r. w Instytucie Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pierwotnie obejmowała ona tylko dane funkcjonariuszy SS z KL Auschwitz-Birkenau. Z czasem była jednak powiększana o informacje na temat załóg innych obozów koncentracyjnych. Zgromadzono w niej łącznie już około 25 tysięcy wpisów.

IPN pozyskał cenną bazę w maju 2014 r., po tym jak prof. Lasika powołano w charakterze biegłego w śledztwie dotyczącym zbrodni popełnionych przez Niemców w KL Auschwitz-Birkenau. Rok później podjęto decyzję o udostępnieniu wykazu na stronach internetowych IPN. Stanie się to właśnie w najbliższy poniedziałek.

Natomiast dzisiaj odbędą się uroczyste obchody 72. rocznicy wyzwolenia obozu przez Armię Czerwoną. Na godz. 13.30 zaplanowano modlitwę i oddanie hołdu zamordowanym przy pomniku Ofiar na terenie byłego obozu.

Piotr Subik

Redaktor i dziennikarz "Dziennika Polskiego". Zajmuje się tematyką bezpieczeństwa, obronności, wojska i służb mundurowych. Pisze także o historii ze szczególnym uwzględnieniem spraw związanych z antykomunistycznym podziemiem z lat 1945-63.

Komentarze

18
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

pewne

marine lepen--jest jedynym prezydentem ===planety ziemia!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

punkt

A komu to ona dziś potrzebna ta lista? Może sobie IPN w kiblu użytek z niej zrobić

Graf von Habenixs

zakończył największą "akcje wykopaliskową" od zakończenia II WS.Po 72 latych dokopano się do reszty dokumentów 8,5 tyś.nazwisk członków załogi SS KZL Auschwitz.
IPN dziękuje wszystkim archeologom PRL-u i RP za ofiarną i mozolną pracę.

Hans bleib do

listę strażników z polskich obozów koncentracyjnych
jak Świętochłowice-Zgoda, Łambinowice, Jaworzno, Mysłowice, Sikawa, Pikulice itd.
Cały świat powinien poznać polskich zbrodniarzy

dziekujemy

Za ta syfiasta historie polakow !!!!

dak

A reszta obozów gdzie???

darek

pozbawienia wolności.
Bolesław Wierzbica ur. 22.12.1906, kapo w Auschwitz-Birkenau. 20 marca 1950 został skazany przez polski Sąd Okręgowy w Katowicach na karę śmierci i powieszony.
Rudolf Małysz (ur. 11.10.1905r.) – SS-Unterscharführer. W związku z dokonywaniem morderstw i torturowaniem więźniów obozu skazany został 13.08.1947r. przez polski sąd w Łodzi na karę śmierci i powieszony 8.11.1947r.
Stanisława Starostka ur. 1.05.1917r. w Tarnowie, z zawodu księgowa; w styczniu 1940 została w związku z działalnością konspiracyjną aresztowana i skazana na karę śmierci, zamienioną na dożywotnie więzienie. Skierowano ją w kwietniu 1942 do obozu Auschwitz-Birkenau jako więźniarkę (numer obozowy 6865). Ponieważ dobrze znała język niemiecki, została w sierpniu 1942 mianowana kapo w Auschwitz I. Pod koniec sierpnia 1942 została przeniesiona jako blokowa do podobozu Auschwitz II – Birkenau. Zasłynęła tam jako kapo Stenia (kapo Steni, kapo Stania) i wsławiła się brutalnością w stosunku do więźniarek.

Używając pojęcia " niemieckie obozy koncentracyjne " lub " niemieckie zbrodnie wojenne " popełniamy w pewnym sensie niekonsekwencje ponieważ bardziej celowe byłoby określenie " nazistowskie" lub "hitlerowskie". Przecież np. w oddziałach Waffen SS / jednych z najbardziej zbrodniczych formacji / w 1944 roku Niemcy stanowili zaledwie około 33 % żołnierzy, a walczyli tam ochotnicy z wielu krajów:
Albanii /3 tys. żołnierzy/, Belgii /38 tys./,Chorwacji /30 tys./, Holandii / 50 tys./, ZSRR /co najmniej 90 tys. - formacje: ukrainska, rosyjska, tatarska, turecka /, Włoch /20 tys. /,Estonii/ 20 tys./, Danii / 18 tys. /, Serbii / 15 tys./, Łotwy / 34,6 tys. /, Francji / 8 tys. /, Norwegii / 6 tys. /, Rumunii / 3 tys. /, Indii / 3,5 tys. w Wolnym Legionie Hinduskim /, Finlandii / 1 tys. /, Bułgarii / do 1 tys. /, Szwajcarii / ok. 800 żołnierzy/, Hiszpanii/ 100 żołnierzy /, Szwecji / ok. 100 żołnierzy /, Wielkiej Brytanii /50 ochotników w Wolny Korpusie Brytyjskim/.
Oprócz tego w Waffen-SS służyli w mniejszej liczbie: Słoweńcy, Grecy, Czesi, Litwini, Słowacy oraz Luksemburczycy. A Polacy ? Dane nie obejmują kilkudziesięciu tysięcy volksdeutschów – z terytorium Polski w granicach z 1939. Z terenów II Rzeczypospolitej do 14 Dywizji Waffen SS-Galizien wstąpiło 25 tys. Ukraińców. Pamiętajmy, że ci spośród nich, którzy po wojnie uciekli do Wielkiej Brytanii, USA i Kanady pozostali tam powołując się na obywatelstwo polskie legalizując tym samym swój pobyt.
Na ziemiach polskich góralscy separatyści próbowali utworzyć podhalańską jednostkę Waffen-SS. W styczniu 1943 roku udało się zgromadzić około trzystu ochotników. Kompletnie pijanych przyszłych góralskich SS-manów wysłano do obozu szkoleniowego w Trawnikach na Lubelszczyźnie. „Na Pańskie pytanie, w jakim stopniu ci górale potrafią porozumiewać się po niemiecku, mogę odpowiedzieć, że jedynie posługując się słowem „Vodka”. Tym samym można powiedzieć o tej narodowości wszystko” – pisał do Berlina Friedrich Wilhelm Krüger, Dowódca SS i Policji w Generalnym Gubernatorstwie. Część ochotników zdezerterowała, innych zwolniono bądź wywieziono na roboty przymusowe do Rzeszy. Ostatecznie w SS pozostało dwunastu góralskich żołnierzy.
To jednak nie wszystko. Był jeszcze Polnische Wehrmacht (Polska Siła Zbrojna, nieoficjalnie zwana także Legionem Orła Białego) – ochotnicza jednostka polska wchodząca w skład Wehrmachtu. Zaplanowana w ramach operacji “Weiser Adler” i “Berta”, popierana przez Hansa Franka, zatwierdzona 23 października 1944 przez OKH, a 24 października 1944 przez Adolfa Hitlera.
Legion Orła Białego składał się z Polaków zamieszkałych głównie na Górnym Śląsku, Pomorzu i w Wielkopolsce. Byli to Polacy, którzy mieszkali na terenach Rzeszy lub Polacy, którzy mieli obywatelstwo Polskie. Wiadomo, że Waffen SS Polen dopiero planowano stworzyć. Jednak oficerowie tego Legionu byli w SS. Dlatego czasem mówi się na tę formację Waffen SS Polen.
Zwerbowano ok. 700 żołnierzy noszących mundury niemieckie

darek

W KL Auschwitz służyło w sumie, w różnych okresach ponad 8 tysięcy członków SS, z czego ok. 7 tysięcy przeżyło wojnę. Jedynie ponad 700 z nich poniosło odpowiedzialność karną za swoje zbrodnie w procesach w Polsce i w innych krajach. Przeważali wśród nich Niemcy/i Austriacy/, ale należy pamiętać o obywatelach państw sojuszniczych III Rzeszy: Słowakach, Rumunach, Węgrach i SS-manach z Polski, Rosji, Litwy, Łotwy, Estonii, Czech czy Ukrainy.
W 1940r. obywatele, którzy do 1938r. posiadali w II Rzeczypospolitej tylko polskie obywatelstwo/ a więc nie przedstawiciele mniejsości niemieckiej/, stanowili blisko 10% załogi SS tamtejszego obozu. Przykładowo w 1944 roku 63 esesmanów KL Auschwitz przed 1939 rokiem było obywatelami polskim, przede wszystkim ze Śląska. Jeszcze inni byli przedstawicielami mniejszości niemieckiej w Polsce. Poniżej najbardziej znane nazwiska:
Georg Wosnitzka ur. 30.08.1911r. w Katowicach; SS-Sturmann, brał bezpośredni udział w zagładzie wsypując cyklon do komór gazowych.
Oswald Kaduk ur. 26.08.1906r. w Chorzowie, w SS od 1939r. pierwszy podoficer raportowy, SS- Oberscharfuhrer, od 1945 w KL Mauthausen. Tylko podczas jednej selekcji wybrał na śmierć 1000 więźniów.
Michael Mokrus ur.22.09.1907r. w Siemianowicach Śląskich, SS-Unterscharfuhrer, w SS od 1940r., nadzorca więziennej kompanii karnej.
Wilhelm Polotzek ur. 2.01.1914r. w Bytomiu, SS-Oberscharfuhrer, podoficer do spraw raportowych.
Karol Kurpanik ur. 22.03.1909r. w Nowym Bytomiu, w SS od 1940r., SS-Unterscharfuhrer , kierownik obozu kwarantanny, podoficer raportowy.
Karl Czapla ur. 1.02.1911r., SS-Unterscharfuhrer , od 1940r. w SS, kierownik obozu kwarantanny, podoficer raportowy.
Paul Szczurek ur. 26.06.1908r. w Królewskiej Hucie, Przed wstąpieniem do SS w 1940 służył jako zawodowy podoficer w wojsku polskim, SS-Uterscharfuhrer, dokonywał selekcji do komór gazowych.
August Bogusch ur. 5.08.1890r. w Lublińcu, SS-Scharfuhrer, dokonywał selekcji do komór gazowych.
Max Popiersch ur. 26.05.1893r. w Pszczynie, lekarz obozowy SS- Sturmbannführer.
Josef Gustav Wieczorek ur. 18.03. 1897r., SS-Oberscharführer, zastępca kierownika Gestapo w podobozie Monowitz.
Franz Janik, od 1943 kierownik rzeźni zaopatrującej SS/ za wyniesienie ochłapów więźniowie byli karani śmiercią/ .
Albert Jaguschok, kompania wartownicza SS.
Rudolf Kamieniczny, SS-Unterscharführer,kierownik podobozu w Libiążu.
Wilhelm Kowol, SS-Unterscharfuhrer, kierownik podobozu w Jawiszowicach oraz Trzebini.
Otto Ogurek, SS-Oberscharfuhrer, blokowy aresztu obozowego
Georg Sowa, kierownik kasyna SS.
Oskar Scheda, działacz obozowego towarzystwa sportowego załogi SS / wbrew nazwie dla wielu zawodników sportowych spośród więźniów przegrana równała się śmierci/.
Wiktor Oleksiuk, SS-Unterscharfufrer, pracownik oddziału w Brzezince.
Stefan Olejak, SS-Unterscharfufrer, pracownik oddziału w Brzezince.
Florentyna Cichoń, członkini SS, kierowniczka podobozu kobiecego w Rajsku
Ernst Malorny, więzień funkcyjny i współpracownik obozowej służby bezpieczeństwa, enigmatyczna postać obozu, wg wspomnień więźniów największy donosiciel w historii KL Auschwitz
Leo Wietschorek, kryminalista, kapo kwarantanny.
Emil Bednarek ur. 20.07.1907 w Królewskiej Hucie, kapo w obozie Auschwitz-Birkenau.We wrześniu 1939 roku zdezerterował z armii polskiej. W 1940 roku został osadzony w Auschwitz, po kilku miesiącach został więźniem funkcyjnym. Po wojnie w drugim procesie oświęcimskim we Frankfurcie nad Menem skazany na dożywocie.
Helena Kopper ur. 24.02. 1910r. w Płokach, powiat chrzanowski. Nauczycielka muzyki, grała na skrzypcach. 24 czerwca 1940 została aresztowana przez Gestapo i umieszczona w krakowskim więzieniu. 15 października 1940 wysłano ją do obozu koncentracyjnego Ravensbrück, skąd 21 października 1942 przeniesiono ją do Auschwitz-Birkenau. 27 grudnia 1944 Kopper znalazła się w Bergen-Belsen, gdzie została starszą bloków.W pierwszym procesie załogi Bergen-Belsen została skazana na 15 lat pozbawien

staruszek

Przecież jak sowieci tam doszli, w obozie nie bylo ani jednego hitlerowca, tylko resztki więźniow.

Hottentottenstottertrottelmutterbeutelrattenlattengitterkofferattentäter

72 lata po wyzwoleniu KZ Auschwitz publikuja liste ssmanow,po co to komu potrzebne jak wszyscy z nich wachaja korzenie od spodu.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.