Inwestycje na Morasku - kanalizacja, wodociąg i bezpieczniejsze drogi

Czytaj dalej
Fot. Adrian Wykrota
red

Inwestycje na Morasku - kanalizacja, wodociąg i bezpieczniejsze drogi

red

Nowe drogi i budowa kanalizacji - to najbliższe inwestycje planowane na Morasku. O potrzebnych zmianach w układzie drogowym wypowiadali się już mieszkańcy w czasie konsultacji społecznych. Z kolei projekt budowy kanalizacji deszczowej przy ul. Mleczowej został wstępnie pozytywnie zaopiniowany w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego.

Kwestie drogowe dotyczą przebudowy skrzyżowań ul. Stróżyńskiego z ul. Marka z Aviano oraz ul. Marka z Aviano z ul. Morasko i ul. Mateckiego. Mieszkańcom przedstawiono dwa warianty zmian prac nad skrzyżowaniami.

Pierwszy przewidywał zachowanie dla obu miejsc układu skrzyżowań skanalizowanych. Drugi - wybudowanie w miejscu skrzyżowania ulic Morasko, Mateckiego i Marka z Aviano ronda wraz z ciągami pieszo-rowerowymi zapewniającymi sprawne połączenie z dworcem autobusowym i pętlą tramwajową na os. Jana III Sobieskiego.

Konsultacje społeczne cieszyły się dużym zainteresowaniem - w spotkaniu na os. Jana III Sobieskiego wzięło udział ponad sto osób, a ZDM odebrał drogą elektroniczną 66 propozycji zmian przedstawionych koncepcji.

W efekcie konsultacji zrezygnowano z drogi rowerowej prowadzącej przez osiedle Marysieńki od ulicy Marka z Aviano do ulicy Stróżyńskiego. Projekt uzupełniono natomiast o drogę rowerową po północnej stronie ul. Marka z Aviano. Zrezygnowano też z wyznaczania przejść dla pieszych w zabudowanej strefie ulicy Wiedeńskiej.

Dodano natomiast lustro drogowe poprawiające widoczność kierowcom wyjeżdżającym z Wiedeńskiej w ul. Marka z Aviano. Drogowcy będą analizowali możliwość poszerzenia zakresu inwestycji o budowę chodnika na ulicy Mateckiego.

Inwestycje w rejonie Moraska, Umultowa i Radojewa obejmują także budowę kanalizacji. Takie plany ma Aquanet i chce je zrealizować do 2021 roku. W planach inwestycyjnych jest projekt budowy kanalizacji sanitarnej w ul. Morasko. Obejmuje on położenie rur o średnicy 250 mm na odcinku o długości około 200 m, a także o średnicy 200 mm na odcinku 130 m wraz z przyłączami kanalizacyjnymi.

Dokumentacja projektowa dla tej inwestycji powstanie jeszcze w tym roku. Prace zakończą się w roku przyszłym. Drugi projekt przewiduje budowę sieci wodociągowej w ciągu ulic Morasko, Śnieżnej i Mateckiego. Projekt sieci wraz z przyłączami - około 41 sztuk -zakłada budowę wodociągu o średnicy 125 mm na odcinku o długości około 380 m, i budowie wodociągu o średnicy 315 mm - na dłuższym, bo liczącym około 1025 metrów, odcinku.

Realizacja miałaby być prowadzona do 2020 roku. W Poznańskim Budżecie Obywatelskim znalazł się też projekt budowy kanalizacji deszczowej przy ul. Mleczowej, wart 400 000 zł.

red

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.