Inspektorzy Ochrony Środowiska mają mieć zwiększone uprawnienia i pracować przez całą dobę

Czytaj dalej
Fot. Bartosz Frydrych
Marta Danielewicz

Inspektorzy Ochrony Środowiska mają mieć zwiększone uprawnienia i pracować przez całą dobę

Marta Danielewicz

Z siedemnastu inspektorów Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w przeciągu ostatnich miesięcy dziewięciu zdecydowało się zrezygnować z pracy. Zadań im przybywa, a pensje nie wzrastają. Rząd chce wprowadzić zmiany dotyczące pracy Inspekcji Ochrony Środowiska - inspektorzy mieliby pracować przez 24 godziny na dobę. Mają także zostać im zwiększone uprawnienia. Szef resortu środowiska poinformował, że projekt w tej sprawie powinien trafić do Sejmu.

Inspektorom mnoży się zadania, a jest ich coraz mniej. W ostatnich miesiącach w Poznaniu, z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska odeszło dziewięć osób. Do tej pory Poznań, jak i siedem powiatów w otoczeniu aglomeracji poznańskiej obsługiwało zaledwie 17 inspektorów.

- Co prawda pojawiły się tak zwane „świeżynki” na miejsce byłych pracowników, ale zanim będą mogli być wysłani w teren, nim będą mogli przeprowadzać skutecznie kontrole muszą zostać przeszkoleni. To zajmuje naczelnikom mniej-więcej rok czasu - mówi nam osoba, znająca pracę wojewódzkich inspektoratów. Sytuację w poznańskim WIOŚ potwierdza wojewoda wielkopolski, Zbigniew Hoffmann, któremu podlega Inspekcja Ochrony Środowiska.

- Z uwagi na niskie uposażenia pracowników zespolonej administracji rządowej znany jest wojewodzie wielkopolskiemu problem dużej rotacji pracowników w podległych inspekcjach i strażach. W Poznaniu obecnie zatrudnionych jest obecnie 16 inspektorów, przeprowadzających kontrole w terenie. Natomiast w całym województwie jest ich około 60

- informuje biuro prasowe wojewody wielkopolskiego.

Co więcej, pod koniec maja zmienił się też naczelnik WWIOŚ. Była nim do tej pory Hanna Kończal. Z dniem 29 maja wojewoda na to stanowisko powołał Waldemara Kołaskiego, który wcześniej był kierownikiem laboratorium.

W dalszej części artykułu:

 • Co wykazała kontrola NIK w wielkopolskim WIOŚ?
 • Czego od nowego WIOŚ oczekuje wojewoda?
 • Jakie zadania muszą wykonywać inspektorzy WIOŚ?
Pozostało jeszcze 60% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Marta Danielewicz

Zajmuję się głównie tematyką z zakresu ochrony środowiska, śledzę także rozwój lokalnego biznesu. Tropię afery toksyczne, bacznie obserwuję zmiany w świadomości i prawie dotyczące ochrony środowiska. Staram się rzetelnie i na bieżąco informować przed jakimi wyzwaniami stoimy w obliczu zmian klimatycznych, stepowienia Wielkopolski i suszy. Z kolei w biznesie podziwiam nowe rozwiązania technologiczne, kibicuję małym i dużym firmom, stosującym się do zasad CSR, piszę o prawach pracownika, a także o tych, którzy o nie walczą.
Prywatnie mam szczęście być właścicielką psa, który został interwencyjnie odebrany z pseudohodowli, lubię dobrą kuchnię, niskobudżetowe podróże po świecie, a także filmy animowane.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.