Inspektor sprawdzi, czy szef płaci, ile trzeba

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Szymon Zięba

Inspektor sprawdzi, czy szef płaci, ile trzeba

Szymon Zięba

Jeżeli pracodawca nie zapłaci minimalnej stawki podwładnemu zatrudnionemu na tzw. śmieciówce, może ponieść konsekwencje.

Wraz z nowym rokiem inspektorzy pracy będą sprawdzać czy - również pomorscy - przedsiębiorcy dobrze płacą swoim pracownikom. Od 1 stycznia bowiem - zgodnie z regulacjami - minimalna stawka godzinowa w umowach zlecenia i dla osób samozatrudnionych nie może być mniejsza niż 13 złotych za godzinę.

- Jeśli zatrudniony nie otrzyma należnego minimalnego wynagrodzenia lub otrzyma je w zaniżonej wysokości, będzie mógł zwrócić się do inspekcji pracy o pomoc - mówi w rozmowie z „Dziennikiem Bałtyckim” Piotr Prokopowicz, zastępca okręgowego inspektora pracy w Gdańsku.

Za naruszenie przepisów - podkreślają inspektorzy - nieodpowiedzialnych pracodawców czekają sankcje. Uchylanie się od wypłacenia minimalnej stawki będzie bowiem wykroczeniem. Grozi za nie grzywna - od tysiąca złotych do nawet 30 tysięcy złotych.

Zapowiadane kontrole inspektorów, ale też zmiany w prawie, cieszą pomorskich pracowników, którzy zatrudnieni na innych warunkach niż umowa o pracę nierzadko dostawali niewielkie wynagrodzenie i dużo gorsze warunki niż na umowę o pracę. - W mojej firmie wiele osób pracuje na tzw. śmieciówkach. Mam nadzieję, że od nowego roku, dzięki obawom przed kontrolą inspektorów, w końcu będą podwyżki - mówi naszej redakcji 26-letni Adam z Gdyni, który pracuje w handlu.

Tymczasem Piotr Prokopowicz podkreśla, że inspektorzy będą reagowali nie tylko na sygnał od pracowników, którzy uznają, że ich prawa są łamane.

W 2017 roku kontrola wypłaty minimalnego wynagrodzenia dla osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych będzie wykonywana jako jedno z bieżących zadań inspektorów pracy

- Kontrole przeprowadzane będą także w toku rutynowych działań, zaplanowanych na dany rok kalendarzowy - informuje. - W 2017 roku kontrola wypłaty minimalnego wynagrodzenia dla osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych będzie wykonywana jako jedno z bieżących zadań inspektorów pracy - dodaje.

Co w wypadku, gdy szefowie będą chcieli mimo wszystko zaoszczędzić i nie będą wypłacali pracownikom odpowiednich wynagrodzeń?

- Jeżeli stwierdzimy, że zleceniobiorca nie otrzymał należnego wynagrodzenia, w wysokości minimalnej stawki godzinowej, inspektor będzie mógł wydać polecenie wypłaty albo skierować wniosek w wystąpieniu pokontrolnym - podsumowuje Piotr Prokopowicz.

szymon.zieba@polskapress.pl

Szymon Zięba

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.