"Inni w uczeniu logistyki mogą nam patrzeć na plecy". Rozmowa z rektorem Wyższej Szkoły Logistyki

Czytaj dalej
Fot. Waldemar Wylegalski
Marta Danielewicz

"Inni w uczeniu logistyki mogą nam patrzeć na plecy". Rozmowa z rektorem Wyższej Szkoły Logistyki

Marta Danielewicz

Rozmowa z prof. zw. dr. hab. Andrzejem Korzeniowskim, rektorem pierwszej w Polsce uczelni logistycznej - Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu.

Logistyka to jedna z najszybciej i najprężniej rozwijających się aktualnie branż polskiej gospodarki. Zwłaszcza w Wielkopolsce powstaje wiele firm logistycznych. To tutaj też otwierają swoje siedziby zagraniczne koncerny. Jakie znaczenie w rozwijaniu tej branży odgrywa Wyższa Szkoła Logistyki?
Nasz region rzeczywiście jest logistycznym zagłębiem Polski, czemu sprzyja dobrze rozwinięta infrastruktura i położenie geograficzne. Ale również tradycja. Bez cienia przesady można powiedzieć, że współczesna polska logistyka zaczęła się właśnie w Poznaniu. To tutaj w 1967 roku powstał Centralny Ośrodek Gospodarki Magazynowej, przekształcony później w Instytut Logistyki i Magazynowania, który dzisiaj jest naszym najważniejszym i najbliższym partnerem. Jego pracownicy, specjaliści z różnych dziedzin logistyki, są naszymi wykładowcami. W stolicy Wielkopolski tworzone są najważniejsze czasopisma tego środowiska, między innymi miesięcznik „Logistyka” czy angielskojęzyczne „Log Forum”, którego wydawcą jest Wyższa Szkoła Logistyki. W Poznaniu odbywają się też najistotniejsze imprezy tej branży, między innymi Kongres Logistyczny. To w Poznaniu ma swoją siedzibę fundacja Global System 1, zajmująca się zarządzaniem łańcuchem dostaw i zagadnieniami dotyczącymi kodów kreskowych. Mówię o tym, aby podkreślić, że studenci Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu mają dostęp do najlepszych specjalistów, nowoczesnych laboratoriów i najnowszej wiedzy w tej branży. W naszym autorskim programie studiów są przedmioty, które nie są wykładane na innych uczelniach. W efekcie Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu jest liderem w kształceniu logistycznym, choć ten kierunek prowadzony jest w kilkudziesięciu uczelniach publicznych i niepublicznych.

Jesteście więc prekursorami, jeśli chodzi o kształcenie w tym zakresie?
Zawsze staramy się być kilka kroków przed konkurencją. Ale przede wszystkim chcemy wykształcić ludzi, przygotować ich do pracy w jednej z najważniejszych dzisiaj branż globalnej gospodarki. Wykształcić tak, aby po zakończeniu studiów byli dobrze przygotowani do zawodu i mieli na rynku pracy przewagę konkurencyjną.

W jaki sposób chcecie osiągnąć wyznaczone przez siebie cele? Przecież podobne wyzwania stawia przed sobą każda uczelnia.
Nasza filozofia polega na położeniu nacisku na kształcenie praktyczne. Oczywiście, studenci mają wiele zajęć czysto akademickich, nie sposób przecież uczyć jednej z najnowocześniejszych dziedzin gospodarki bez teorii, ale główny nacisk kładziemy na zajęcia praktyczne. Wiele specjalności, w których kształcimy, jest objętych patronatami firm. Przykładem może być specjalność o nazwie „Logistyka handlu i dystrybucji”, którego patronem jest Volkswagen Group Polska i sieć handlowa Żabka. Patronat nie ma charakteru honorowego, ma bardzo praktyczny wymiar, bo z tymi firmami konsultujemy programy nauczania, menedżerowie i specjaliści tych firm prowadzą u nas zajęcia ze studentami, zatrudniają naszych studentów na praktykach i stażach. Jesteśmy jedną z pierwszych uczelni w Polsce, która zainicjowała u siebie studia dualne z zakresu logistyki, a w tym roku akademickim rozpoczęliśmy już czwartą edycję tych studiów. W tym systemie kształcenia studenci przez 9 tygodni uczą się u nas, a przez kolejnych 9 tygodni nabierają praktyki w firmach. Koszty tych studiów pokrywa firma, w której student odbywa praktyki. Warto dodać, że na studiach dualnych 50 procent zajęć prowadzona jest w języku angielskim. W efekcie absolwenci Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu są bardzo poszukiwani na rynku pracy. Dość powiedzieć, że z naszych informacji wynika, iż w ubiegłym roku zaledwie kilku naszych absolwentów nie znalazło pracy zaraz po ukończeniu studiów. Dosłownie kilku spośród ponad 800, którzy w minionym roku otrzymali dyplomy ukończenia naszej uczelni. To także efekt dobrej pracy naszego Biura Praktyk i Karier, które ściśle współpracuje z biznesem w obszarze naboru pracowników i aktywnie wspiera studentów w procesie rekrutacyjnym.

Czym wyróżnia się Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu na tle innych szkół? Jak wyglądają prkatyki studenckie? Jak absolwenci logistyki radzą sobie na rynku pracy? O tym przeczytasz w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 61% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marta Danielewicz

Zajmuję się głównie tematyką z zakresu ochrony środowiska, śledzę także rozwój lokalnego biznesu. Tropię afery toksyczne, bacznie obserwuję zmiany w świadomości i prawie dotyczące ochrony środowiska. Staram się rzetelnie i na bieżąco informować przed jakimi wyzwaniami stoimy w obliczu zmian klimatycznych, stepowienia Wielkopolski i suszy. Z kolei w biznesie podziwiam nowe rozwiązania technologiczne, kibicuję małym i dużym firmom, stosującym się do zasad CSR, piszę o prawach pracownika, a także o tych, którzy o nie walczą.
Prywatnie mam szczęście być właścicielką psa, który został interwencyjnie odebrany z pseudohodowli, lubię dobrą kuchnię, niskobudżetowe podróże po świecie, a także filmy animowane.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.